| anonim_4396 a întrebat:

O definiţie care să caracterizeze ura pentru societate?
Sociopatie? E cel mai potrivit cuvânt pentru această definiţie?

4 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Sociopatia e mai mult o tulburare de comportament.Eu cred ca spleenul (dezgust fata de orice, plictis, monotonie) ar putea fi unul dintre cuvintele care ar defini ura pentru societate.

| OOOLEOOO a răspuns:

Un simplu introvertit happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sociopatia este o afectiune psihologica care defineste un psihopat.

Cred ca tu te referi mai degraba la mizantropie.

MIZANTROPÍE s. f. Lipsă de încredere, dispreț, ură față de oameni; tendință morbidă de a evita societatea, de a se izola de lume, tendință patologică de a evita societatea – Din ngr. misanthropia, fr. misanthropie.

| Bunch a răspuns:

Mizantropie.