| DovicencoMariana a întrebat:

O femeie Rh-pozitiva cu grupa sanguina III (diheterozigota)s-a casatorit cu un barbat Rh-negativ cu grupa sanguina II (homozigot dupa grupa).Ce copii. dupa fenotip si genotip, se pot naste in aceasta familie?

2 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Nu stiu ma, pentru ca majoritatea care vin sa-si faca certificatele prenuptiale imi dau spaga si nu le mai fac analizele.Am si uitat sa-mi fac meseria.

| alessia5158 a răspuns:

Se da:

FEMEIE -> genotip : IBi Dd( unde:"IBi"->heterozigot dupa grupa si "Dd"->heterozigot dominant dupa factorul Rh+)
***la om, indivizii cu fenotip Rh+ pot avea genotip DD sau Dd, pe când cei Rh- doar dd.( unde 'D" este dominant iar "d" este recesiv). De asemeni, ca sa intelegi de ce am notat "IBi", vezi aici relatia intre alelele "IA","IB" si "i" in genetica sistemului ABO:http://ro.wikipedia.org/wiki/Grup%C4%83_sanguin%C4%83)

BARBAT->genotip:IAIA dd ( unde:"IAIA"->homozigot dupa grupa si "dd"->homozigot recesiv dupa Rh-)

Rezolvare:
IBi Dd x IAIA dd
* diheterozigotii formeaza 4 tipuri de gameti!
Deci: gametii femeii->"IB D"; "IB d";"i D" si "i d"
gametii barbatului-> "IA d"

Combinare gameti:
IB D x IA d=>copii cu genotip: IAIB Dd si fenotip :grupa AB(IV), Rh pozitiv

IB d x IA d => copii cu genotip: IAIB dd si fenotip:grupa AB(IV), Rh negativ

iD x IAd => copii cu genotip IAi Dd si fenotip: grupa A(II), Rh pozitiv

id x IAd => copii cu genotip: IAi dd si fenotip:grupa A(II), Rh negativ

In CONCLUZIE : generatia F1 este formata din:
25% copii cu grupa AB si Rh pozitiv
25%copii cu grupa AB si Rh negativ
25%copii cu grupa A si Rh pozitiv
25%copii cu grupa A si Rh negativ