| Jeremy1 a întrebat:

O fiinta atotputernica poate ucide o alta fiinta atotputernica?

30 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

"Fiinta" atotputernica
!? Da, se poate intampla la "Trivia Amuzante" ca una sa poata ucida pe cealalta.

| Hombre a răspuns:

@Introduce a little Anarchy. De ce mi-ai traso' cu stupid "ateule", explicami si mie cum vine asta, tu esti fiinta, Dumnezeu este fiinta si atunci cum pe tine te vad, te pot atinge si pe Dumnezeu nu. Ia explicate fratioare sa-ti vad intelectu' daca zisesi ca-s stupid ce inseamna "fiinta atotputernica" si daca o astfel de entitate poate fi numita fiinta.

| AvalohAlyn a răspuns:

Exista doar o fiinta atotputernica si anume Dumnezeu care e Creatorul.Deci nu este posibil ceea ce zici tu din start.

| cristi202 a răspuns:

Ceea ce vrei sa spui e ca "culoarea alba in amestec, sa zicem, cu culoarea rosie, da toto culoarea alba". E gresit nu? Pentru ca combinatia dintre cele doua culori dau diferite nuante de roz. La fel e si cu intrebarea ta. E gresita. Doar o singura fiinta poate fi atotputernica. Daca mai apare una, cea dintii nu mai poate fi. Deci, poate ar fi mai bine sa gasesti alte intrebari.

| Parintele a răspuns:

In mod concret daca oamenii nu ar fi tot animale notiunea de bine si rau nu ar exista. Faza cu dracu care se bate cu d-zeu la final de mandat e cea mai mare ineptie a bibliei.

regis
| regis a răspuns:

Lumea evolueaza. Pe vremea mea intrebarea de baraj era daca Superman il poate bate pe Omul Paianjen (asa i se zicea pe atunci lui Spiderman), mai tarziu copiii se certau care e mai tare, Rocky sau Bruce Lee (mai exact rochii sau bruslii). Apoi a aparut Chuck Norris si credeam ca s-a terminat cu dilema.
Deci ca sa raman on-topic, nu stiu daca o fiinta atotputernica poate ucide o alta fiinta atotputernica, dar stiu cu siguranta ca Chuck Norris le poate ucide pe amandoua. Cu o singura lovitura.

| Duhovnicul a răspuns:

Singura scuza a lui dumnezeu e ca nu exista.

Răspuns utilizator avertizat
| moodyblues a răspuns:

Nu exista fiinte atotputernice

| moodyblues a răspuns:

O fiinta atotputernica este puternica asupra totului adica nu are rivali, nu are inca o fiinta atotputernica sa ii incurce planurile

| moodyblues a răspuns:

Bun.hai sa vedem cum sta treaba! desi ateu fiind, aici incerc a ma pune in postura de a fi avocat al bibliei.
Tu faci o echivalenta intre rau si duhul rau, faci o analogie intre rau si Satan.vezi tu, Dumnezeu l-a creat si pe Lucifer, ca si pe noi ca liberi arbitri. acum, hai sa definim usurel acest,, rau''. in general raul este lipsa binelui, un fel de energie daca vrei tu sa o numesti asa pe care noi o utilizam gresit.cand diavolul nu l-a acceptat pe dumnezeu(o infinitate de energie pozitiva) ca lider si a vrut ca el sa fie mai presus, a respins practic binele.prin definitia noastra unde nu-i bine e rau.in concluzie raul nu este diavolul, ci respingerea binelui.RAUL ESTE O ENERGIE IAR DEMONII SUNT DOAR FIINTE ATINSE DE EA prin indepartarea fata de Arhitect.deci fiind lasat liber arbitru de Dumnezeu, si lasandu-te rece fata de bine creezi raul.
tare buna intrebarea desi n-am inteles-o eu din prima.de esti ateu nu te lasa dezamagit.mai gasim noi dovezi contra creationismului. sper ca ti-am fost de folos. daca inca esti nelamurit spune-mi!

| moodyblues a răspuns:

La 18:20 nu ma prinsesi eu ca tu vorbesti de satan si dumnezeu. abia la 19 22 am citit ce ai scris la 15 43 si m-am prins.si chiar si asa am spus ca acea fiinta NU are rival.scuzele melebig grin

| moodyblues a răspuns:

Oh.si eu ca ateu imi place cartea aia de nu mai pot. daca are ea un minus mare si anume ca nu exista dumnezeu, ei bine asta nu anihileaza cateva legende si teorii frumusele.de asta imi place si expresia,, biblic vorbind'', ca ma mai bag si eu din cand in cand in filosofia crestineasca.
daca noi chiar apucam locuri la acel eveniment sper sa ne intalnim in acelasi cazan.
deci biblic vorbind, Satanel asta e prea orgolios sa stea la locul lui. stii tu cum e faza.cum bolnavul pana si pe moarte ar mai vrea o zi de suferinta groaznica asa si satan in culmea nesansei ar vrea sa se mai razvrateasca asa... poate pur si simplu din placerea de a pacatui.pana la urma urmei ce are el de pierdut? timpul? neeeah.are eternitatea la dispozitie
mi se pare interesanta discutia asta. de ce Satan e mai destept ca Arhitectul?

| moodyblues a răspuns:

Nu Si-a scapat creatia de sub control ci Si-a lasat neamul liber arbitru, asemenea Lui. El ne-a oferit lumina, ratiune, inexistenta raului... El practic ne-a invatat sa iubim tot ce ne inconjoara, sa traim in pace dar noi, creatiile sale, fiind liberi la alegere am putut pleca de langa Cuvant, inventand de asemenea raul. daca Dumnezeu vroia niste roboti le putea ingradi libertatea. de ce crezi ca Satanila ala e asa puternic? si apoi imagineaza-ti lumea creata de draci.este facuta din oameni care dau cu lopata pe vecie.asta imi aminteste de infernul lui dante :,, vezi monstrul cel ce coada si-o ascute; o, vezi pe cel ce-ntraga lume-o-mpute''.

| moodyblues a răspuns:

Stai putin.nu nimerim acelasi cazan caci eu de la rock ma duc mult mai jos ca tine.hell yeah!

| moodyblues a răspuns:

@hombre :stai linistit.pentru mine ca ateu ploua cu stupizi, nu alta.

| Jeremy1 explică:

Moodyblues, o luam ipotetic.

| Jeremy1 explică:

"Vrea Dumnezeu să împiedice răul dar nu poate? Atunci este neputincios.
Poate dar nu vrea? Atunci e răuvoitor.
Vrea şi poate? Etunci este diabolic."

Si de aici am inceput sa ma intreb.
Poate sau nu sa ucida Diavolul? Ca pana acum se vede ca nu poate, si ma gandeam oare: ori D-zeu nu e atotputernic, ori Diavolul a devenit la fel de puternic ca el, adica atotputernic.
Si asa ma gandeam ca daca ambele ar fi atotputernice daca se pot ucide una pe alta.

| Jeremy1 explică:

Dragalasul, cati oameni n-a omorat fantoma invizibila prin marele potop? Vad ce principii are: omor cand vreau, pe cine vreau, cum vreau.

Moodyblues: D-zeu cica e atotputernic, insa are Diavolul drept rival. Cum vine asta?

AlanTigergerid: Eu in al 2-lea post am spus la inceput ca D-zeu nu poate ucide Diavolul. Deci daca tu spui ca e atotputernic, dar ce spun eu din start nu este posibil (sa ucida Diavolul), cum mai e atotputernic? Te contrazici.

| Jeremy1 explică:

Si eu sunt ateu dar studiez biblia ca Legendele Olimpului. = ))
Eu sunt curios oare cat de puternic e Diavolul in comparatie cu D-zeu. In Apocalipsa scrie ca la final va fi o batalie intre D-zeu si Satan (sper sa am locuri bune la spectacol), dar ma gandesc... daca Satan stie rezultatul (trebuie sa-l stie, doar poate merge prin rai cand vrea, daramite pe Pamant), de ce se mai lupta? Desi nu sunt neaparat atras de el, mi se pare ca el e mai inteligent si mai istet decat partea cea buna.

| Jeremy1 explică:

Nu stiu in ce masura e mai destept decat El dar mi se pare interesant cum D-zeu si-a scapat creatia de sub control si este principalul Sau inamic. Mai ca imi amintesc din desene cand un personaj isi facea un fel de clona ce reprezenta partea sa intunecata. Ar putea sa fie chiar adevarat, luand in seama ca nu au o putere chiar atat de inegala...
Meh, daca e sa existe, eu unul cred ca as avea mai multe de vorbit cu Satan decat cu D-zeu : )).
Apropo, cazanul este o creatie a omului? : )) Ca daca e... inseamna ca cineva ne fura lucrurile si le duce pe lumea cealalta. : ))

| hippiemuslim a răspuns:

Sa presupunem ca exista un astfel de univers distorsionat. "Doua fiinte atotputernice" tine de falacios. Asta pentru ca daca una din entitati detine "toate puterile" cealalta nu va detine nimic. Daca ambele detin ceva, atunci nu sunt atotputernice. Totusi, daca esti dispus sa incalci legile universului si sa vorbesti de ipotetic, totul este posibil.
Nu este niciun motiv sa credem in existenta unei fiinte atotputernice, dapai doua?

| DanielJackson a răspuns:

Asta in cazul in care ar exista doua fiinte atotputernice. dar de vreme ce exista una, e imposibil sa mai apara alta. si nici nu ar avea rost, nu?!

| Georgix a răspuns:

Dap. Din doua fiinte atotputernice, exista una mai putin puternica decat cealalta.happy

| boyandme a răspuns:

Nu exista doua fiinte atotputernicewinking! Exista una!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista o singura fiinta atotputernica.si are un principiu.sa nu ucizi.deci in primul rand cred ca fiinta aceasta isi respecta legea, proprie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si care sunt cele 2 fiinte atotputernice?
Nu exista decat una: Dumnezeu!

| emi_8585 a răspuns:

Nu poate exista decat o fiinta atot puternica big grinumnezeu

| darkgirl_9581 a răspuns:

Punker.

Atotputernic este Dumnezeu, nu exista nicio fiinta mai puternica decat El. Deci intrebarea ta nu isi are rostul.

| barush a răspuns:

Atotputernic inseamna dupa parerea mea cel mai puternic...deci o fiinta nu poate fi mai atotputernica