| TheLegendaryyyy a întrebat:

O gaura neagra absoarbe tot,se mareste si dizolva incet ce a inghitit. (amanunte)
Spatiul ar fi distrus daca ar fi suficient de mare si in acest caz ar absorbi alte gauri negre. (iar amanunte si teorii) SUBIECT:
Dar o gaura neagra este un corp unidimensional, bidimensional sau tridimensional?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Daca ar exista o gaura neagra gigant, ce ar deforma intregul Univers, iti dai seama ca materia ar fi descompusa la nivel elementar. Insa presupunand ca ai putea analiza fenomenul, din postura unui observator neutru, lucrurile ar fi foarte interesante. Imagineaza-ti ca timpul e dat peste cap, nu mai exista trecut si viitor ci o pasta ce le contine pe ambele. Te uiti la mana dreapta si o vezi intr-o infinitate de cadre, unul in prelungirea celuilalt. Te uiti la cineva si-l vezi miscandu-se cu incetinitorul (sau cu repezitorul, depinde de pozitia ta), iar el se uita la tine si vede exact invers. Asta deoarece proprietatile spatiului si ale timpului difera pe distante mici.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Din moment ce inghite tot ce fel crezi ca poate fi?

| Darkmagic a răspuns:

Am sa incerc o explicatie simpla:

Gaura neagra este un loc in care gravitatia distruge SI materia, SI spatiul (SI) inclusiv timpul.
(mai este numita si "singularitate spatio-temporala")

- NU "dizolva incet" ce a inghitit ci anihileaza.

- Pentru ca anihileaza inclusiv spatiul, NU SE CUNOASTE ce forma are, raportat la "un spatiu". (unidimensional, bidimensional, etc), este o constuctie pur matematica.

Am sa incerc o explicatie scurta a modului in care actioneaza gravitatia asupra spatiului, cum il curbeaza, si cum il rupe si vei intelege mai usor...

Imagineaza-ti spatiul sub forma unui cearceaf intins orizontal pe un cadru, in aer.
O bila de biliard s-ar misca pe el in linie dreapta.
Pune in mijlocul ceaceafului un pepene... big grin
Il va curba, si bila de biliard va urma o miscare in jurul pepenelui.
Acum...imagineaza-ti ca pui pe cearceaf o bila de plumb in greutate de 300 de kilograme.
Cearceaful se rupe in acel loc, dar o ipotetica fiinta care traieste in textura acelui cearceaf NU VA VEDEA RUPTURA decat in momentul in care va cadea in ea, acolo, "spatiul" fiind anihilat. happy

Cam asta face gravitatia.
Daca doresti sa explic cum se formeaza o gaura neagra, imi spui si explic.

P.S. Pentru PROSTII avizi sa sara cu voturi eronate sau comentarii inepte asupra explicatiei simple de mai sus, o parte din aceasta a fost facuta de Einstein lui Arthur Eddington...iar o parte, adaptata de mine pentru acest raspuns.
Ca sa va scutesc de dorinta de a va arata cultura zero, ca daca asa ceva NU E PE NET, atunci voi... zero! big grin

Inca o data raspunsul:

- NU se cunoaste "forma" sau "geometria" unei gauri negre, este o constructie pur teoretica.
- NU a vazut nimeni, niciodata una, si nici nu o poate vedea, pentru ca inclusiv lumina ramane captiva acolo.
- Ceea ce se vede este doar efectul gravitational, materia care intra... spre nicaieri.
- Este un sfarsit al materiei si texturii spatiu-timp din care e alcatuit universul.

| Inferno a răspuns (pentru Darkmagic):

Spatiul nu se rupe ci sufera fenomenul de torsiune. Exprimarea e defectuoasa.
Analogia corecta ar fi ca cearceaful ar forma un buzunar ce s-ar intinde sub forma unui tunel (o gaura de vierme de tipul Schwarzschild), iar in partea cealalta cearceaful s-ar deschide intr-o gaura alba, dar fara a se rupe. (Ceea ce este imposibil de vizualizat).

Daca definesti gravitatia ca fiind curbarea panzei spatiu-timp e impropriu sa spui ca o gaura neagra "absoarbe" materia, corect este "materia aluneca in ea".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa o lunga si cumplita batalie, Gaura Neagra din centrul universului va sfarsi prin a fi absorbita de catre Chuck Norris.

| matrix100 a răspuns:

Poate fii multidimensionala