| T0T a întrebat:

O problemă simplă de fizică se referă la determinarea punctului de intersecție a două mobile aflate în mișcare rectilinie și uniformă. Altfel spus, dacă un autoturism pleacă din orașul A, iar altul din orașul B pe aceeași stradă dreaptă, având viteze constante, dar diferite, după cât timp s-ar întâlni? La ce distanțe ar fi punctul de întâlnire de fiecare oraș?

Această întrebare ar părea ca fiind o temă, dacă nu ar fi pusă la general și nu aș mai adăuga un bonus: Dacă aceste autoturisme sunt ale viitorului (să zicem că sunt două căruțe) și să spunem că cea a lui Mirel circulă foarte încet, iar cea a lui Sabin se apropie de viteza luminii. Are relativismul vreo relevanță sau rămâne soluția clasică descoperită anterior?

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Problema - din viitor sau nu - tot temă e așa că... site-ul NU permite!