| vreausaafluadevarul19 a întrebat:

Oameni buni am o întrebare.
VOI CREDEȚI ÎN BIBLIE?
Și dacă da de ce? Biblia sa început a scrie cu 300 după Hristos de ce ați crede ca până în ziua de azi nu s-a modificat nimic în ea și ca este fix așa cum este scrisă?

33 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Biblia e o carte scrisa de oameni pentru oameni. Ce e de crezut acolo?

| doctorandus a răspuns:

Nu cred in Biblie. Dar a inceput sa fie scrisa cu sute de ani inainte de Hristos. In 300 d.Hr. nu se mai punea problema de scrierea Bibliei, ci de a hotari care carti fac parte din ea. Lucru care s-a incheiat cam prin anul 500 d.Hr.

| gabicoo a răspuns:

Mai tu îmi aduci aminte de întrebarea (cretinoidă) pusă de Emil Constantinescu lui Ion Iliescu in timpul dezbaterii electorale din 1996: Domnule Iliescu - credeți în Dumnezeu?

| EestiSodalane a răspuns:

1) da
2) Noul Testament a inceput sa fie scris doar la cativa ani dupa Cinzecime. Nu stiu unde ai auzit asta cu 300.
3) știm că nu s-a schimbat nimic pentru ca avem manuscrise si citate din primele secole creștine.

| eliancodrut a răspuns:

Biblia a avut numeroase modificari. Chiar si in prezent sunt tot felul de biblii cu un continut diferit in anumite parti.
Sa-ti dau un exemplu.
In bibliile aparute la inceputul anilor 1900 scria ca Adam si Eva au avut doi fi: Cain si Abel. Abel a fost omorat.
Ulterior, oamenii au inceput sa mai si intrebe: dar cum s-au inmultit atunci? Si astfel ca in bibliile ulterioare au mai aparut cateva versete care spun ca Adam si Eva au avut si fiice.

| EestiSodalane a răspuns (pentru eliancodrut):

Avem numeroase manuscrise si Biblii scrise inainte de 1900 in care scrie clar "au avut fii și fiice". Biblia de la București spre exemplu a fost tiparita in secolul 17. O poti gasi online si s-o citesti cu ochii tai. Nu mai crede tot ce vezi pe tik tok laughing

| eliancodrut a răspuns (pentru EestiSodalane):

Mai studiaza. Aceea online a fost completata. Eu am citit biblia pe timpul comunismului, asa ca nu poti sa ma determini sa cred altfel, despre ce am vazut cu ochii mai. Si biblia bunicii mele era de editie de dinainte de 1900.

| EestiSodalane a răspuns (pentru eliancodrut):

Deci sa inteleg tu zici ca e o conspiratie mondiala care modifica biblile in secret? Pentru ca pot citi si Biblia in engleza din 1700 si nu e nimic modificat. Daca zici ca ai citit Biblia in comunism si zici tu ca scria altceva acolo ne poti dovedi?

| eliancodrut a răspuns (pentru EestiSodalane):

Tu esti de o insistenta prosteasca. Vrei sa ma determini sa fiu de acord cu tine. Eu iti mai spun doar atat: eu am studiat biblia si alte carti si brosuri religioase, nu le-am citit. Stai cuminte in patratica ta si nu-mi mai raspunde, ca te blochez.

| EestiSodalane a răspuns (pentru eliancodrut):

Măi omule eu nu vreau sa fii tu de acord cu mine. Din potrivă! Vreau EU sa fiu de acord cu tine. Iti promit ca vreau sa te cred. Dar nu pot sa te cred pe cuvant pana nu-mi arati dovezile pe care le-ai vazut tu. Asa cum tu ai primit niste dovezi ma gandesc ca n-ai probleme sa le impartasesti cu mine.

| eliancodrut a răspuns (pentru EestiSodalane):

Daca Dumnezeu ar exista, pentru ai convinge pe oameni, s-ar fi aratat in realitate, nu in visele unor oameni, multi dintre ei cu deviatii in gandire.
Eu aici nu vreau sa fac pe nimeni sa ma creada: eu doar impartasesc din cele studiate si vazute cu ochii mei. Nu am mers niciodata pe diftongul biblic (scos si acesta din ultimile editii) "Crede si nu cerceta". Si cu asta basta!

| EestiSodalane a răspuns (pentru eliancodrut):

Pai eu nu discut despre existenta lui Dumnezeu. Nu asta ma intereseaza. Eu am cerut dovezi legat de ce ai zis tu cu "fii si fice" ca a fost modificat. Uite asta e ceva ce aș vrea sa cred, dar nu pot crede fara dovezi

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru eliancodrut):

Mă îndoiesc că ai studiat tu prea multe, dar confuzia ta dintre "diftong" și "dicton" e de-a dreptul hilară.
Și totuși, pentru cultura ta generală, "diftongul" acela biblic nu e altceva decât rodul imaginației lui Voltaire, ca și povestirea aceea cu Hypatia; atât și nimic mai mult.

| eliancodrut a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Imi cer scuze, eram intr-o alta conversatie cand am scris.
Nu mai discut cu tine, deoarece esti prea bigot ca sa poti intelege ce gresesti.
Preotii nu au altceva de facut, decat sa caute argumente - mincinoase multe dintre ele - pentru a combate greselile facute in scrieri. Asta tine la prostime. Dar... ce sa-i facem? Prosti, dar multi, vorba lui Lapusneanu.

| eliancodrut a răspuns (pentru EestiSodalane):

Acuma vrei sa caut biblia strabunicii sa-ti dovedesc ce? Ca tot ce scrie in biblie sunt povesti stiintifico-fantastice?

| EestiSodalane a răspuns (pentru eliancodrut):

Nu e vorba de tot ce scrie in Biblie. E vorba de afirmatia ca acel "fii și fiice" din Facere a fost inclus după. Ti-am zis ca daca ma uit in Bibliile de la 1600 apare acolo acel "fii și fiice".

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru eliancodrut):

Tu ești cel care afirmă enormități fără să le poată demonstra.

| eliancodrut a răspuns (pentru EestiSodalane):

Biblia de la 1600 tiparita acu cativa zeci de ani. Sarlatanie.

| eliancodrut a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Eu afirm ce am vazut.

| EestiSodalane a răspuns (pentru eliancodrut):

Nu cred ca se mai tipareste Biblia de la 1600. Dar o poți găsi scanată pe net, domnule. Caută și vei vedea cu ochii tăi că nu e nicio conspiratie

| eliancodrut a răspuns (pentru EestiSodalane):

Tu ma crezi idiot? Mai ales cu ce e trecut pe net. Ce nu se poate da pe net ca adevar orice minciuna?!
Prostiile pe care le debitezi poate tin la cei mai slabi in gandire, dar nu la mine.
S-au "fabricat" ele documente de proprietate de pe timpul lui Stefan cel Mare, fizic, dandu-le aspect de vechime. daramite pe calculator.

| EestiSodalane a răspuns (pentru eliancodrut):

Dacă orice poate fi fabricat ce dovezi ai ca ai dreptate?

| eliancodrut a răspuns (pentru EestiSodalane):

Eu nu vin cu dovezi. Eu spun ce am vazut. Ca putin ma intereseaza ca Adam a avut sau nu fiice, deoarece nu cred in minunile bibliei.

| EestiSodalane a răspuns (pentru eliancodrut):

Dacă puțin te intereseaza de ce vii sus si tare ca Biblia are modificari fara sa aduci dovezi?

| eliancodrut a răspuns (pentru EestiSodalane):

Pentruca vad niste habotnici care masluiesc dovezile, doar, doar isi mai fac niste prozeliti.

| EestiSodalane a răspuns (pentru eliancodrut):

Pai asta-i faza ca nu le-a masluit nimeni laughing laughing

| eliancodrut a răspuns (pentru EestiSodalane):

Asta crezi tu, care esti un habotnic incult.

| EestiSodalane a răspuns (pentru eliancodrut):

Omule nu trebuie sa fii habotnic ca sa citesti o Biblie in engleza din anii 1700 și să vezi că exista din totdeauna afirmatia "au avut fii si fiice". Biblia ta de la bunicii tai nu inseamna nimic prin ea insasi. Ai venit cu teoria asta nebună că "au avut fii si fiice" a fost adaugata dupa 1900 cand e evident pentru oricine citeste un manuscris original că fraza respectiva era deja acolo de la început.

| eliancodrut a răspuns (pentru EestiSodalane):

Biblie engleza din anii 1700 scrisa dupa 250 de ani.
Imi pare atat de rau ca nu mai am cartea scrisa de un american, om de stiinta, care explica stiintific fiecare capitol din vechiul testament. Si asta bazat pe descoperiri, descoperiri interzise apoi la publicare la interventia bisericilor.

| EestiSodalane a răspuns (pentru eliancodrut):

Cum adica scrisa dupa 250 de ani? A fost scrisa atunci

| eliancodrut a răspuns (pentru EestiSodalane):

Cu asemenea creduli si bigot ca tine nu am ce discuta. Orice ti-as spune, din ale tale inchipuiri nu te pot scoate. Nu o sa-ti mai raspund.

| T0Teu a răspuns:

Biblia a inceput sa fie scrisa cu sute (sau mii, nu stiu sigur sigur) de ani inainte de Hristos, si evident, si dupa El. Normal ca eu cred in Biblie pentru ca e singura carte care mi-a schimbat cu adevarat viata, si nu numai mie, ci si multor oameni din diferite categorii sociale.

| eliancodrut a răspuns (pentru T0Teu):

Cine ti-a spus ca biblia a fost scrisa inainte de Hristos? Da, unele povesti din biblie au fost scrise inainte, care au fost grupate apoi in vechiul testament, dar aceasta grupare - dupa "bunavointa ' bisericii crestine - a fost facuta la inceputul primului mileniu dupa Hristos.
Tu stii cand a aparut prima biserica crestina, asa zisa a lui Hristos? La cateva zeci de ani dupa nasterea acestuia. De ce?