| RAY a întrebat:

Oameni cu un iq mare sunt mai lipsiți de empatie si sunt mai hotărați si nu se lasa condusi de instincte primare? E vreo legatura intre ambitia de a te lasa de un viciu vs inteligenta?

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Empatia si autocontrolul sunt factori independenti de inteligenta. Ambitia la care te referi tu sau mai bine zis motivatia este un atribut al individului de a isi orienta energia intr-o anumita directie (in cazul asta renuntarea la viciu) treaba care nu are legatura cu inteligenta. Din fericire nu exista nici o corelatie intre IQ si vicii (poate la alcool dar nu m-am rupt cu cititul) insa aparent copii cu IQ mai mare tind sa fie mai predispusi la abuzul de substante.

Ce trebuie sa stii e ca inteligent nu este egal cu destept.

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cei cu IQ mare au tendinta de a se lauda cu "talentul" lor, dar totodata au si tendinta la vicii pe masura.
Viciile si inteligenta nu au nimic in comun in afara de omul in persoana.

| Mădă0611 a răspuns:

Nu cred ca iq-ul are treaba cu empatia. Poti sa fii sau sa nu fii empatic, oricat de inteligent ai fi. De exemplu in "Wonderful life" e "No need to run and hide, it's-a wonderful, wonderful life. No need to laugh and cry, it's-a wonderful, wonderful life", iar asta eu o interpretez ca "lumea e minunata cum e; fiecare organism omoara si mananca alt organism, ceea ce inseamna suferinta, dar fara acea suferinta, lumea n-ar fi cum e, deci e bine/minunata cum e, nu trebuie sa tinem partea cuiva", asta inseamna lipsa empatiei (am vazut un catelus pe marginea unui drum, era frig, zapada si noroi, si ma gandeam ca l-as lua acasa. Dar ce-i dau sa manance? Tacamuri de pui. Pe pui cine il protejeaza?). Si tot inteligenta te poate face foarte empatic. Cand vad un organism, orice ar fi, ma gandesc ca sunt eu, crescuta altfel. Cum am mai zis, e aceeasi materie. E ca un rau cu miliarde de ramificatii, sau cum se numesc; fiecare luand forma mediului/traselui urmat, dar la baza, e acelasi râu.

Viciul de obicei e daunator. O colega bea Coca Colo si i-am zis ca nu-i sanatos, mi-a raspuns "tot in mormant ajungem, ar fi pacat sa ne ducem cu organele sanatoase". Ooooky. Dupa un timp se plangea c-o doare stomacul. laughing) "Na, tu crezi ca moartea vine fara durere?". E dovada de prostie sa consumi ceva ce iti face rau si care te poate imbolnavi grav. Sa zicem ca esti inteligent pentru ca esti curios, dar incepi sa consumi ceva care iti afecteaza creierul. Ai trai 10000 de ani, sa descoperi si sa intelegi cat mai multe lucruri, numai ca acel ceva te face incapabil sa gandesti. Nu-i prostie? Presupunand ca cineva inteligent s-ar droga, sa zicem.

| SkyPilot a răspuns:

Nu.
Oamenii cu IQ mare stiu despre empatie si o folosesc.
Oamenii cu IQ mare pot avea o "asistenta" sau mai multe pentru calatoriile lor. Printre ei exista indivizi cu fel de fel de vicii.

| raMLesS a răspuns:

Sentimentele-s de cacao, am cam renuntat la o parte din ele de mult timp.
Sa ma c*c pe toate sentimentele si instinctele primare, cu mici exceptii.
Daca esti inteligent, esti si foarte constiincios si realizezi ce e bine sa faci si ce nu.
Daca vrei sa duci o viata buna, intelegi ca trebuie sa inveti, sa faci sport, mananci bine, economisesti... nu cheltui banii pe o sticla de bere ca Costel83 ca te simti bine...

| anamariarot a răspuns:

Ce înseamnă iq mare?

| RAY explică (pentru anamariarot):

Peste nivelul normal

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU, totul este subiectiv
ex un caz contrar cineva cu IQ ridicat se gandeste de mai multe ori inainte de a lua o decizie, pe cand un om cu IQ scazut nu se gandeste la riscuri, ci se baga fara a analiza situatia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Total greșit. Nu are nici o legătură IQ-ul cu empatia, ambiția, etc. Singurul lucru la care te ajută IQ-ul e să fii mai conștient de sine și să te vezi mai clar din "exterior", să înțelegi ce e cu tine și cum funcționezi. Asta de obicei mai mult te încurcă în viață dacă nu ai norocul să trăiești într-un mediu sănătos unde să nu ai nevoie să te gândești prea mult la tine. De aia și vorba aia, "prost și fericit", că ăia nu au capacitatea cognitivă de a se analiza și merg înainte acționând doar din "inerție", fără să-i rețină gândurile fără rost.

| raMLesS a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ai un iq si mai mare daca stii cum sa te controlezi, da tu nu poti betivu dracului care esti si apelezi la bere, bei si uiti de toate fir-ai tu cu bautura ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar prostii isi masoara IQ-ul... aceasta unitate de masura a "inteligentei" e stupida si irelevanta.
Daca ce ai zice ar fi adevarat, atunci mi-as permite sa mint ca am un IQ de neintrecut doar de dragul de a nu ma clasa la cateogoria de oameni ce si-au pastrat instinctele de primate

Răspuns utilizator avertizat