| anonim_4396 a întrebat:

Oamenii au evoluat de la celula pana la mamifer timp de aproximativ 500 de milioane de ani!

SAU

Omul a fost creat de alte forme de viata în scopul de a ne studia și în același timp pentru a crea un mediu corespunzător pe aceasta planeta pentru a susține civilizația lor!

VOI CE PĂRERE AVEȚI?

În orice caz dacă civilizația noastră va mai supraviețui 1000 de ani vom fi suficient de avansați pentru a scăpa de gena primitiva care ne împinge la o gândire fanatica de a crede în zei.

Asa sa în firea omului primitiv de a se închina!
Vestea buna e ca începem sa ne schimbam.

Sper ca sunt oameni care privesc spre viitor.
Noi nu ar trebui sa ne luptam intre noi!
Ar trebui sa colaboram și sa eradicat orice forma de rasism.
SUNTEM O SINGURA RASA INDIFERENT DE CULOARE PIELII FORMA FETEI ETC

Aceste aspecte sunt date de condițiile climatice în care sau dezvoltat anumite populații de umanoizi timp de milioane de ani.

Din punctul meu de vedere trebuie eliminata orice forma de rasism!
Omenirea sa fie unita în fata oricărei forme de amenințări venita din univers.
Și cu timpul trebuie eliminata gena primitiva care ne îndeamna sa credem în zei.

Dar acum e pericol de ala trei-lea război mondial și e posibil ca acesta sa fie sfârșitul.

În orice caz îmi pare rău că majoritatea oamenilor sunt încuiați la minte și aceste lucruri trec peste capacitatea lor de înțelegere.

Asa ca nun ma aștept la cine știe ce răspunsuri.
Probabil trebuia sa postez pe Einstein Pedia! laughing

Dacă stau sa ma gândesc la aceste probleme ma ia un fior rece care îmi zice ca gata totul sa sfârșit!

Probabil de aia multi vor sa ignore aceste probleme..

30 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu,pe bune. Religia nu e o rasa.

| milan9 a răspuns:

...Un argument valabil pentru cei care doresc un suport sincer pentru credinţa lor în existenţa SACRULUI a fost oferit de un mare om de ştiinţă, Erwin Schrödinger, laureat al premiului Nobel pentru fizică cuantică.
- El a observat că volumul maxim al unei gene (particulă a materialului ereditar) poate fi cuprins într-un cub cu mărimea laturii de MAXIM 100 distanţe atomice – însumând astfel un număr de atomi cuprins între o mie şi un milion – în funcţie de tipul şi de mărimea atomilor).

- Tot el afirmă că este practic imposibil ca acest număr limitat să poată explica un comportament ordonat, să formeze o structură organizată, să posede un,, program" de autoreproducere completă, de redare a unui caracter, funcţie sau organ în organismul dezvoltat ulterior, un,, program" de coordonare cu celelalte gene, de gestionare a unui metabolism propriu etc…

- Automat, concluzia acestei realităţi, este faptul că existenţa şi manifestarea unei gene, şi prin translaţie – a vieţii în general, constituie, în faţa oricărei tehnologii avansate, o enigmă, un mister de neînţeles, o manifestare minunată a Sacrului, o amprentă discretă a Celui care se află în spatele cortinei...

| suffarstar a răspuns:

SAU

| dragosbogdan001 a răspuns:

Te uiti prea mult la filme, baiatule. Exista prea multe organizatii care lupta impotriva razboaielor sa sa inceapa unul mondial. Si in al doilea rand tu esti cel rasist care spune ca cei care au un Dumnezeu sunt primitivi. Esti un ateu, cuvant care pe planeta asta nu reprezinta superioritate.

| anonim_4396 explică (pentru dragosbogdan001):

Unu la mana!

Băiatule ii zici lu tactu ala care nu te-a educat!
Am de doua ori vârsta ta!

Doi la mana!

În momentul de fata cu zeci de atentate teroriste și la ce tensiune e în lume acele organizații nu mai valorează nimic!

Tu știi ce înseamnă cuvântul (RASIST)?
Îți zic eu!

Ura de rasa!
ADICA:

Rasismul reprezintă un grup de atitudini, practici și acțiuni care își au sursa în convingerea că diferențele sociale și culturale se explică prin diferențe biologice și ereditare dintre rasele umane.

Faptul ca sunt Ateu ma face superior peste toți cei care încă au gena primitiva de a crede în zei!

Pune mana și citește cărți de știință!
Îți schimba mentalitatea și te vor ajuta pe viitor.

| dragosbogdan001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa stii ca un rasist este cel care se crede superior, cum era Hitler cu evreii, si tu cu cei care cred in ceva! Si cand a realizat cat de prost e si ca a pierdut un razboi, inclusiv pentru ideile lui conform caruia germanii sunt superiori, cum crezi tu ca esti, s-a sinucis. Dar stii astea, nu am indoiesc, si tot ce iti spun este ca asa vei face s si tu. Copil de 2 ani. Si in plus in itrebarea ta ai specificat ca nu te astepti la cine stie ce raspunsuri. Atunci de ce mai intrebi, sa te dai desteptul care stie tot? Esti mai inferior ca noi toti.

| anonim_4396 explică (pentru dragosbogdan001):

Momentan la cate bombardamente sunt asupra statului islamic e suficient ca un avion rusesc sa omoare 1 soldat american!
UNUL SINGUR!
ȘI A ÎNCEPUT RAZBOIUL!

Marile puteri au rachete inter-continentale și toate porcăriile care o data activate ne vor ucide pe toți!

Asa ca tot ce putem face e sa speram ca nu va începe ceea ce e puțin probabil.

| anonim_4396 explică (pentru dragosbogdan001):

Copil de 2 ani ii zici lu tactu ala care nu te-a educat!
Vezi ca nu îți permit!

Hitler a ucis evreii pentru ca erau deștepți!
Și încă sunt!
Ei conduc acum toată economia mondiala!

Asa ca dacă nu ai habar pe ce lume trăiești nu deschide pliscul!

Hitler a fost cel mai deștept OM!
Fa și tu ca EL!
Sa lupte toată lumea împotriva ta și tu sa ii faci una cu Pământul!
Iar în final sa pierzi din cauza unor decizii luate în graba și greșite!
Plus lipsa de soldați.

Tu ești un pusti plin de coșuri care nu are habar ce spune iar eu îmi ard neuronii în speranța că te fac sa înțelegi niște chestii.
Dar se pare ca nu am succes.

Pune mana și citește de fiecare în parte și după sa deschizi pliscul!
NU vorbii din auzite.

| dragosbogdan001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hitler nu a fost inteligent, a fost nebun, iar tu daca spui ca era destept inseamna ca vorbesc singur... Deci, pa.

| Palpatine a răspuns (pentru anonim_4396):

" Faptul ca sunt Ateu ma face superior peste toți cei care încă au gena primitiva de a crede în zei! " - Presupun ca un ateu are mai multe drepturi decat un crestin amarat.
Cat despre parerea ta " aspra " asupra rasismului si ca : " SUNTEM O SINGURA RASA INDIFERENT DE CULOARE PIELII FORMA FETEI ETC " - Du-te si spune-le asta evreilor sigur o sa ii intereseze.La fel cum toate lucrurile de pe pamant au un efect pozitiv-negativ, rasismul nu poate disparea si nici nu trebuie sa dispara.Chestia asta se aplica si pentru. cele 2 razboaie mondiale (au fost necesare : nu /Utile : Da).
Cat despre : " Omenirea sa fie unita în fata oricărei forme de amenințări venita din univers. " - Mai lasa cartile si filmele SF.

| anonim_4396 explică (pentru dragosbogdan001):

Dacă era prost nu tremurai când ii rosteai numele peste un secol de la moartea lui asa cum faci tuhappy
Nu am zis ca nu a fost nebun.
A fost și o doza de nebunie.
Dar mica.
În rest a fost foarte deștept.
Asa ca mai treci și tu pe la școală.

| Inferno a răspuns (pentru dragosbogdan001):

Religia nu e o rasa.

| Teardrop a răspuns (pentru anonim_4396):

Alo domnu' ce fel de lider de naţiune îi suficient de idiot cât să pornească un al treilea război mondial, ce, inevitabil ar duce la catastrofă biologică.

"Rasismul reprezintă un grup de atitudini, practici și acțiuni care își au sursa în convingerea că diferențele sociale și culturale se explică prin diferențe biologice și ereditare dintre rasele umane. "

Frica de alte rase este normală şi transmisă din generaţia în generaţie, prin gena primitivă de care vorbeşti. Lupa împotriva rasismului e puţin ipocrită, fiindcă omul are instinctul primar (şi primitiv) de supravieţuire, pe care, oricât vrei, nu-l poţi face să dispară. Asta duce la apropierea de cei care au aceleaşi origini ca şi tine. Dacă te muţi în alt oraş, vei căuta oameni din oraşul tău, dacă schimbi regiunea istorică(aka Ardeal, Moldova, Oltenia, Muntenia, Dobrogea, Crişana etc.), vei căuta oameni din regiunea ta, dacă te muţi din România, vei căuta români, pe alt continent vei căuta Europeni ş.a.

Nu mă refer aici la rasismul exagerat, răutăcios, nociv, bolnav, care a dus la dezastre umane (cum a fost holocaustul). Nu, acela e greşit. Însă nu o să îţi vină niciodată să alegi un om de altă rasă, în favoarea omului din rasa ta. Sunt puţine, foarte puţine persoane care au puterea, tăria de a face asta. E nevoie de curaj, e nevoie să învingi ceea ce a ghidat omenirea de-a lungul miilor de ani de existenţă: frica.

Mai ales cu numărul crescut de atentate teroriste din ultima vreme, nu prea îţi vine să te uiţi cu drag la unii.

"Faptul ca sunt Ateu ma face superior peste toți cei care încă au gena primitiva de a crede în zei!"
"Pune mana și citește cărți de știință!"

Io zic să pui tu mâna să mai citeşti cărţi de ştiinţă şi să mai tai din ele, dă-le dracul, că ai prea multă infatuare şi aroganţă. PS: începe cu cartea de biologie de a 9a, definiţia genei.

| anonim_4396 explică (pentru Teardrop):

Începe tu sa înveți sa nu te bagi unde nu îți fierbe oala!

Ai zis o prostie mai mare ca tine!

Alo domnu' ce fel de lider de naţiune îi suficient de idiot cât să pornească un al treilea război mondial, ce, inevitabil ar duce la catastrofă biologică.

Puțin e suficient de idiot ca sa înceapă un război!

Dacă mâine bengalezii aia de turcaleti infecți le mai distrug un avion,, pana ajung americanii de la 15000 km Rusia alături de chinezi și coreeni bombardează toată Europa.
Trimit aia 50 de bombardiere și la noi și asta a fost.
Deci las-o balta.
Ca la ce tensiune e acum în lume,,
E inevitabil un război!

| Teardrop a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu nu îţi dai seama că un război mondial ar însemna un război nuclear care al eradica mai mult de jumătate din rasa umană, şi ar transforma pentru totdeauna generaţiile viitoare în nişte monştri radioativi? Ar dispărea toată civilizaţia şi tehnologia, pentru că nimeni nu ar arunca spre africa. Bombardarea unui întreg continent duce la catastrofă biologică!

| anonim_4396 explică (pentru Teardrop):

Asta e și idea.
Tot ce putem sa facem noi e sa speram ca nu va începe.
Iar acele radiații s-ar putea sa transforme oamenii în niște monștri ca în filmele horror.
Iar pe cei care nu le suporta știi ucidă.
Deci asta ar fi sfârșitul nostru.
Dacă va începe sau nu!
Nu depinde de noi!
Ci de guvernele mondiale care hotărăsc ce și cum

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand, nu, nu suntem o singura rasa, suntem o singura specie, mai pune si tu mana pe o carte inainte de a face astfel de afirmatii care frizeaza retardul. Cainii sunt aceeasi rasa sau aceeasi specie, de exemplu? Invata sa faci diferenta.

In al doilea rand, te contrazici singur. Privind lucrurile pragmatic, unele rase sunt superioare celorlalte. Nu poti compara niciodata un arian cu un gipsy, de exemplu, nici la aspect si nici din punct de vedere al capacitatii intelectuale sau a mostenirii genetice. Nu ma intelege gresit, nu sustin in niciun fel doctrina nazista si nici nu am avut vreodata macar o urma de simpatie pentru ei, aici discutam pur teoretic ideile pe care le sustii tu. Prin urmare, pentru a asigura o dezvoltare armonioasa si eficienta a speciei umane anumite rase ar trebui indepartate. In special cele care strica buchetul genetic (printre care si romanii). Asa ca ce sustii tu ar presupune, mai degraba, instaurarea rasismului si nu inlaturarea acestuia. Ori vrei sa evoluam, ori sa ne intelegem? Bine, si daca ai dori doar sa ne intelegem tot ar trebui inlaturate anumite rase cum ar fi astia care se arunca in aer pe unde apuca...

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Te vei lamuri daca studiezi mai mult evolutionismul. atunci nu vei mai avea astfel de indoieli.

| Dugalle a răspuns:

Nimeni nu stie cum a aparut omul in mod concret, sunt doar teorii.

Ce ai cu mine? Eu cred in Dumnezeu, intr-un alt sens decat traditional dar da, cred in Dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru Dugalle):

Religia e o gena primitiva datând de acum zeci de mii de ani!
Din păcate continua sa existe printre noi iar tu ești un exemplu!

Evoluția înseamnă debarasare de religia infecta

| Dugalle a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca tu zici ca religia e o mostenire si o caracteristica a primitivitatii, s-ar putea sa ai dreptate sau nu.

Eu inclin sa zic ca nu deoarece omul are nevoie si de ingrijirea psihicului sau a sufletului si stabilirii a unei conduite agreata de societate si chiar indragita.

Eu nu am zis ca eu cred in Dumnezeu cel dictat de religia ortodoxa sau catolica, ci doar ca eu cred in Dumnezeul crestin. Asta poate insemna mai multe, mai multe decat mintea ta ingura si centrata doar pe " evolutie! evolutie! evolutie! " poate intelege.

Daca evolutia inseamna debransarea de religia infecta atunci ne-am dus dreacu.

| Dugalle a răspuns (pentru anonim_4396):

P.S. Ce cauti la Stiinta si Filosofie cand tu esti un neadaptat ce incearca sa para superior prin inferioritatea lui?

Grow a brain and some balls.

| anonim_4396 explică (pentru Dugalle):

Hai du-te și linge poze!

Doar atât știu sa facă creaturile primitive numite (CREDINCIOSI) EXACT CA TINE

| Catabtr23 a răspuns:

Sunt multe aspecte de vorbit pe aceasta tema. Se spune ca daca 10 critici contrazic o idee, daca nu exista un om pe cei 10, atunci nu este asa cum ar trebui. Iar din 7 miliarde de oameni iti dai seama ca toti gandim diferit si apar conflicte

| OmniSpirit a răspuns:

Pamantul acesta a suferit atatea razboaie in trecut ce in ziua de azi se poate compara cu tunuri impotriva la sageti.

Ce va fi in viitor este foarte evident daca ceva nu se schimba mai in bine.
Nu trebuie sa fi profet sa stii ca societatea bolnava si pusa numai pe consum poate nu continua sa existe.
Sunt niste baieti care detin monopolul din orice punct de vedere si joaca sah sau table cu civilizatia planetara teriana.

Oamenii sunt crescuti in acelasi mod in care oamenii la randul lor cresc gainiile si porci si pentru acelasi scop.
Se profita pe seama ignorantei si a prostiei umane.
Pe limitarea mentala si emotionala pe care omul de rand o are.

Razboiul mondial este inceput inca din anul 2001. Iar acum incet incet lucrurile ies la iveala lasate de guvernul mondial prin mass-media si pentru public.
S-au aruncat zarurile de mult si ce putem face noi acum este sa fim cat mai intelegatori cu noi insine si incercam sa schimbam viata noastra personala in bine, mai sanatos.
Sa fim langa cei dragi si sa iertam pe cei ignoranti.

Este inevitabil ce se va intampla si face parte din natura lucrurilor.
Evident ca putem face o schimbare planetara in bine.

Intrebarea nu este daca putem, ci. care este pregatit si dornic sa schimbe felul de a gandi rasa umana?
Mai ales ca asa a fost crescuta sa gandeasca si sa reactioneze.

Nu aveti frica, in acest mod satisfaceti poftele unor pierduti de spirit, aveti incredere in ce va spune mereu inima.

Suntem puternici asa am fost dintotdeauna!

| anonim_4396 explică (pentru OmniSpirit):

Tu nu poți scoate doua cuvinte de la tine?
Vii cu porcarii copiate de pe net?

| OmniSpirit a răspuns (pentru anonim_4396):

Se pare ca inca o data varsta nu reflecta si intelepciunea.
Ce te face sa crezi ca ceea ce postez este un copy-paste de pe "batranelul" Google?
Posibil ca la nivelul tau ceea ce postez eu poate fi o posibila " porcarie", nu m-as mira sincer.
Sigur este parerea ta si felul tau de a vedea lucririle.

| anonim_4396 explică (pentru OmniSpirit):

Ai vrea sa fi tu la nivelul meu.
Tu nu vezi ca dai copy și la greșelile gramaticale?
PENIBIL

| OmniSpirit a răspuns (pentru anonim_4396):

Te simti atacat si dintr-o simpla gluma si reactionezi cu atata aciditate si aroganta.
Sunt curios cum te prezinti si in viata reala nu numai in fata monitorului. Daca nu esti deschis la minte si catre opinia altora un astfel de website nu este de tine prietene.

Tu poti comenta mai departe cat doresti, sunt multi vampiri camuflati pe internet ce actioneaza si reactioneaza exact ca tine.

Iti doresc mai multa minte si sanatate sa numai trebuiasca sa incerci sa furi energia altora.

| Pink0324 a răspuns:

Of course ca in univers traiesc mult mai multe fiinte de viata decat cele de pe Gaya (Terra), si of course ca unele sunt mult mai evoluate, si luptele intre Oameni si "Extraterestrii" se tin de mult
Ar fi mai usor pentru noi, dar din pacate avem specimene si aici cred ca sunt putin "rasist" sa spun ca oamenii cu o gandire asa limitata ini provoaca sila (dragosbogdan001)
Am gasit cateva articole super interesate, le am descarcate deci nu stiu daca reusesc sa las un link, in unul dontre ele asta este ideea : ca un numar de oameni au fost pusi pe Terra sa se iulteasca si sa se dezvolte, sa evolueze si sa fie "pregatiti" (nu ma refer la tehnologie) din pacate foarte putini sunt capabil de aceasta "trezire", de fapt cu totii suntem dar foarte putini o accepta
it's a pity