| Aalexander a întrebat:

Oamenii slabi simt nevoie sa para neajutorati, raniti, deoarece numai asa pot atrage atentia.
Ce parere aveti despre asta?

19 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Fals.
Oamenii influenți fac asta.

| Mădă0611 a răspuns:

Nu neaparat, oamenii au nevoie de oameni, de afectiune, asa ca fac ce pot sau stiu pentru a o primi.

| Duucu a răspuns:

Pisoiașo domle... ce să le faci.Niște pisoi d-ăia de casă.

| Maxim96 a răspuns:

Un fel de trollihappy

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Fals.Aia-s actori de teatru.

| Northern a răspuns:

Persoane false, cu două fețe, zic eu.

| LifeIsColour a răspuns:

Buna,cu siguranta nu am o parere buna despre acest gen de persoane. Exista numeroase modalitati prin care te poti face remarcat, prin care poti atrage atentia asupra ta.De exemplu,inteligenta,naturaletea,frumusetea,caracterul,atitudinea,personalitatea,modul de a interactiona cu cei din jur precum si capacitatea de a comunica cu diferite persoane,toate aceste exemple enumerate iti pot sari in ajutor si pot fi folosite pentru a-ti asigura anumite beneficii sociale,uneori chiar si materiale[daca vorbim despre inteligenta]. Unii oameni aleg sa para neajutorati si raniti nu doar pentru a atrage atentia in mod special asupra lor,pentru a fi oarecum centrul universului ci si pentru a... cersi putina afectiune de la persoanele care nu le acorda prea mare importanta sau care ii respecta,persoane care ii iubesc insa nu asa cum esti si-ar dori sa o faca. Oricum,lucrurile nu pot fi schimbate,cel putin noi, ceilalti, nu putem schimba perspectiva de a gandi, perspectiva asupra vietii cat si asupra sentimentelor, a altor persoane.Pa-pa!

Răspuns utilizator avertizat
| usuk a răspuns:

Sunt niste infantili

| lolium a răspuns:

Eu sunt "slaba " asa cum zici tu, dar nu am cersit niciodata atentia altora. ei nici macar nu banuiesc ca sunt mai vulnerabila, pentru ca nu le arat asta
sunt tot felul de oameni, sa stii
cunosc o persoana care pretinde a fi bolnava pentru ca ceilalti sa o compatimeasca, dar o face mai mult din rautate, neputand suporta ideea ca cei din jur sunt fericiti si ea nu
mai sunt, spre exemplu si oamenii ipohondrii, care umbla prin spitale simuland anumite boli pentru a atrage atentia altora, pentru a nu se simti singuri.

nu toti oamenii slabi sunt asa, doar unii dintre ei.

| Aalexander explică (pentru lolium):

"nu toti oamenii slabi sunt asa, doar unii dintre ei."
Deci sunt si oameni slabi care doar astfel pot atrage atentia? Asa cum am spus si in intrebare.

| maria999 a răspuns:

Persoanele de genul sunt persoane cu stima de sine scazuta.Ei considera ca daca se plang oamenii ii baga mai mult in seama si le plang de mila.Sunt mai fraieri cei care ii asculta.

| Aalexander explică (pentru maria999):

Deci nu faptul ca sunt slabe le face sa se comporte asa, ci stima de sine scazuta, nu?

| Crissu3005 a răspuns:

Incorect,oamenii slabi cand au o problema se ascund de lume si isi plang de mila.Categoria de oameni pe care ai descris-o detin alte trasaturi: sunt perversi(si nu ma refer intr-un mod sexual, ci parsivi), manipulatori si/sau disperati dupa atentie.Nu sunt slabi in niciun caz.

| Aalexander explică (pentru Crissu3005):

Toate raspunsurile au fost contra ideii mele.
Am crezut ca cei ce se dau a fi raniti sunt slabi deoarece am un coleg inadaptat care tot timpul se da neajutorat in ideea de a atrage atentie ( credeam eu inainte ).

| Crissu3005 a răspuns (pentru Aalexander):

De obicei persoanele isi arata slabiciunile doar in fata familiei si prietenilor apropiati.In momentul cand dramatizezi in fata altora inseamna ca simti nevoia acuta de atentie, ca ai un scop anume pe care vrei sa il atingi prin sensibilizarea altora.Parerea mea e ca nu ar trebui sa ii plangeti de mila, pentru ca s-ar putea sa va ardeti putin. Daca intr-adevar are nevoie de ajutor se vor gasi persoane, mai importante in viata lui, care sa il ajute.

| Lance a răspuns:

Nimeni nu simte nevoia sa para neajutorat sau ranit. E un principiu de baza al evolutiei.

Chiar daca o persoana e slaba, din punct de vedere moral, asta nu e ceva ce se observa cu ochiul liber; motiv pentru care e asa de usor sa te dezamageasca cineva.

Si slabiciunea nu poate fi decat de caracter, din punct de vedere moral.

Cei mai multi se straduiesc sa se ridice, ca n-au incotro - deci, in concluzie, singurele persoane slabe in viata asta sunt aia care sunt bine mersi asa cum sunt. Aia de bani gata, pilosii, care trec prin viata fara vreo provocare majora.