| RAY a întrebat:

Oare de ce cand ma simt sresat simt nevoia sa manc dulce?

Răspuns Câştigător
| ErrorFound a răspuns:

Fiindca zaharurile elibereaza endorfina in creier si te calmezi. Creierul stie ce vrea.
Exemplu(sau dovada):
Un om a stat 30 de zile pe mare mancand peste si filtrand apa iar dupa 30 de zile a inceput sa simta nevoia sa manance organe care pana acum le ignora:ochi, creier, coada...
Cand povestea a ajuns si la urechile savantilor, ei au ajuns la concluzia ca creierul acelui om a stiut ca in acele organe se afla substante de care avea nevoie, si pe care nu le putea obtine din carne.

9 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Pentru ca bagi insulina in exces.

| Lizzu a răspuns:

ErrorFound are dreptate.

| TheStory a răspuns:

Asta nu stiu, dar si eu simt cam la fel cand sunt stresat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stresul ala de care zici poate fi glicemia marita

| DomnişoaraClannad a răspuns:

Zahărul acţionează şi ca un calmant.

| MariuSSer a răspuns:

Zahărul energizează creierul şi acţionează ca un calmant, ceea ce te ajută să ţii impulsurile agresive sub control în situaţiile stresante. Psihologii au ajuns la această concluzie după ce au studiat efectul zahărului asupra unor voluntari supuşi la o serie de situaţii stresante. Cei care au consumat băuturi îndulcite, au avut abilitatea de a se controla mai bine şi au făcut mai bine faţă stresului.

| sweetistaaaa a răspuns:

Dulcele este ca un fel de calmant.

| Lorii69 a răspuns:

Te calmeaza.

| XPannnda a răspuns:

Deoarece ti-ai format un "tic nervos" dea lungul anilor... Ca sa stii un tic nervos inseamna un obicei prin care iti manifestezi emotiile in cazul asta ca mancatul dulciurilor, ticul tau e la fel ca altele fiecare avand cate un tic... De exemplu eu imi rodeam unghiile, dar acum am inceput sa imi invart parul pe deget. Sper ca te-am ajutat. big grin