| victor333 a întrebat:

Oare suntem si morti si vii in acelasi timp? e posibil? numai perceptia noastra asupra lucrurilor pe care le putem vedea cu ochiul liber ne facem sa afirmam asta i mort si asta i viu?

14 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Citindu-ti intrebarea nu m-am putut abtine sa nu amintesc de paradoxul lui Schrodinger, asa numita pisica din cutie.
In lumea cuantica o particula fundamentala poate ocupa doua stari simultan, iar un sistem cuantic (ex:atomul) poate face un lucru similar.
Potrivit teoriei cuantice un atom radioactiv poate sa se descompuna si nu simultan, iar la aparitia unui observator atomul alege una din cele doua stari, descompus sau nu.
Fac o paranteza: Descompunerea atomului consta in eliminarea anumitor nuclee (radiatia alfa) de He, din nucleu.Am spus doar un tip de radiatie,sunt mai multe.
Schrodinger a vrut sa arate stupiditatea acestor teorii (Care in prezent nu sunt deloc stupide,ci reprezinta bazele fizicii cuantice) asa ca si-a imaginat un intreg sistem ce consta in:
O cutie de carton goala cu o pisica vie in ea.
In cutie mai avem o particula radioactiva. Un aparat ce masoara radiatiile. Un ciocan si o sticla cu otrava.
Daca atomul se descompune el emite o particula alfa. Aparatul capteaza particula alfa,iar acul se misca,activand ciocanul. Ciocanul cade si sparge vasul cu otrava,iar pisica moare.
Numai ca atomul este in doua stari si descompus si nu simultan.
Cea ce inseamna ca si aparatul detecteaza si nu simultan radiatii,iar ciocanul cade si nu simultan. Cea ce inseamna ca vasul se sparge si nu simultan. Si in final,rezulta ca pisica este moarta si vie simultan, desigur,pana ne uitam in cutie. Atunci, teoria cuantica, spune ca atomul alege una din cele doua stari, descompus sau nu, deci si pisica va alege una din cele doua stari: Moarta sau vie.

| sabin89 a răspuns (pentru Inferno):

Daca teoria lui Schrodinger cu pisica nu mai este considerata o stupiditate acum si, cum zici, este o baza a fizicii cuantice, imi pot imagina ce baza solida are in realitate aceasta fizica cuantica.

| RAY a răspuns:

Suntem vi dar alcatuiti din componente moarte

| dragos9234 a răspuns:

Ce intelegi prin moarte?
Ce intelegi prin viata?
In modul in care eu le inteleg, nimic din ce ai spus tu nu imi pare real.

| victor333 explică (pentru dragos9234):

Asta si intreb daca modul in care noi privim lucrurile e corect sau e superficial?

| dragos9234 a răspuns (pentru victor333):

Corect.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru victor333):

Mai pe scurt, pe foarte scurt: este destul de superficial.

| Delicacy a răspuns:

Doar în cazul în care eşti vampir, poţi spune că eşti un mort viuhee hee.

| Gogu06 a răspuns:

Da este foarte posibil, esti unul dintre putinii oameni care au ajuns la modul asta de a gandi, se poate spune ca ai ajuns sa vezi lucrurile cu al 3-lea ochi, esti foarte inteligent. Ar trebui sa te documentezi si sa citesti mai multe despre sarpele cu un singur ochi.

| victor333 explică (pentru Gogu06):

-)))) bv apreciez umorul tau dar eu vb cat se poate de serios

| ema_2625 a răspuns:

Da depinde cum privim noi lucrurile, in jurul nostru.Din moment ce existam si ne miscam suntem vii, iar daca stam retrasi si nu ne afirmam in societate se poate spune ca suntem ca si morti.

| victor333 explică (pentru ema_2625):

Nu la sensul metaforic ma refer ci chiar la realitate

| ema_2625 a răspuns (pentru victor333):

In realitate suntem vii, caci respiram, ne miscam, vorbim, vedem.

Răspuns utilizator avertizat