| 4b a întrebat:

Odata "ranit", mai am sanse la vindecare? imi pare rau ca nu-s ca balaurul din povesti, caruia ii cresc la loc capetele retezatesad
PS: fara misto ca va dau ignorlaughing glumesc, raspunde cine poate...
Sanatate...

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Depinde numai de tine.
Desi ai sanse reale,poate refuzi sa te folosesti de ele si preferi sa traiesti asa,"ranit".
Oricum, chiar vindecat, cicatricea ramane, e motivul pentru care nu ar mai trebui sa repetam aceeasi greseala, nu?happy

| 4b explică (pentru greece12):

Da, asa-i greece, insa nu multi mai tin cont de cicatricile avute, si se avanta in aceeasi greseala...

34 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Sigur ca sunt.Iertarea nu este optionala.Noi trebuie sa iertam si sa ne eliberam de amaraciune.Astfel vom primi vindecare.

| harciog a răspuns:

Te vei vindeca dar iti va intra in instinct si niciodata nu vei mai putea fi ranit in acelasi mod.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Rămân sechele!
Pa, pa.

| Inferno a răspuns:

Prostia este Hidra din povesti. Ii tai un cap si cresc doua.

| morningstar a răspuns:

Da, dar uneori ramane cicatricea...

| oliviaaa a răspuns:

Poate.
Timpul vindeca, dar urmele si semnele vor ramine.

| Raniia a răspuns:

Odata ''ranita'' nu ma simt dispusa sa iert, dar hotarasc totusi sa o fac.

| RAY a răspuns:

Esti ranita?

| Hombre a răspuns (pentru RAY):

La cap, in rest e sanatoasa tun.

| 4b explică (pentru Hombre):

laughing sanatate Hom...

| Delicacy a răspuns:

Depinde foarte mult de persoanalitatea fiecăruia.Sunt oameni care se vindecă cu uşurinţă şi oameni care nu se mai vindecă niciodată.Dar să nu uităm de cum şi cât "sângerează rana". Cred că voinţa şi indiferenţa sunt cele mai bune antiseptice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iertand iti vindeci sufletul

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Iertand nu faci decat sa incurajezi greselile altora, doar prin frica si pedeapsa se naste o societate demna de respect.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Asa e, sa traiti tavarasci Stalin! tongue

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca tu-l consideri pe Stalin un geniu, atunci e buna comparatia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Sa traiti! ma scuzati tavarasci Geniu, multumit?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru AllStillExistAllStillHaveAPurpose):

Toata lumulitza pe mine fratilor laughing m-am referit la suflet nu si la "sechele" dar si acestea vor disparea lasand locul altora, in viata trecem si prin bune si prin rele dar daca nu invatam sa iertam vom avea parte numai de rele, daca m-am ars cu ciorba acum suflu si in iaurtwinking

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru AllStillExistAllStillHaveAPurpose):

Greseala ta a fos ca ai acceptat sa fi pus in situatii de rahat, cine iti impune alt program decat ceea ce vrei tu sa faci? Nu esti obligat sa stai intre cretini iar cu violenta nu ajungi nicaieri (nu sustin ca as fi usa de biserica )

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru AllStillExistAllStillHaveAPurpose):

Tigani? te rog... indirromi bre laughing. sa nu-mi spui ca esti rocker laughing
Apreciez orice gen de muzica (,) care-mi gadila urechea, nu poti sa aplici "apa trece ursul merge ", adica de ce sa-ti pese de aia si sa-i bagi in seama daca nu-i suporti? Aveai alegerea de a te muta in alta clasa, oricum iti doresc succes pe viitor si sa nu mai folosesti violenta pentru a aplana unele neintelegeri ( ti-o spune un karateka ) foloseste-ti inteligenta nu pumnul!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice "rana" se poate vindeca, numai ca, unele lasa urme adanci pentru multa vreme.Mult noroc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia un hap si-ti trece

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba poti, fii balaurul din poveste.Cum crezi tu ca a aparut povestea? Din imaginatia unui "ranit" care, gasind putera si resursa interioara de a reveni la normal a cautat metaforic sa-i invete si pe altii.Crezi acum ca ai sansa la vindecare?

| 4b explică (pentru anonim_4396):

Nu pot copilas, nu pot sa fiu balaurul din povestesad daca puteam, amu nu mai sufeream...

| xBya a răspuns:

Daca ai puterea necesara sa lasi lucrurile rele in urma si sa te uiti inainte, da, ai sanse.

| princess97 a răspuns:

Normal!

| Alikke a răspuns:

Cine nu poate sa se vindece?
Oricand poti sa te vindeci, oricat ar dura.
Si cu timpul, ranile par sa dispara. Si le uiti.
Dar ele mereu vor fi acolo.
Cicatricile unor amintiri dureroase.
Si odata cineva plin de ura si furie, va incerca sa iti redeschida ranile.
Si poate va reusii. Si tu ti le vei vindeca din nou.
De data asta mai usor... sau poate la fel de greu ca inainte.
Sau poate ca durerea redeschiderii ranilor va fi mai dureroasa ca facerea ranii in sine.
Dar omul trebuie sa fie o fire puternica.
Viata este in alb, negru si cateva tonuri de albastru.
Stiai ca sobolanii vad lumea in alb, negru si cateva tonuri de albastru?
Asa este lumea pentru fiecare om mai sensibil si mai realist.
Pentru ca acel om vede lumea asa cum este ea.
Restul sunt doar niste gunoaie prin care noi umblam doar ca sa supravietuim si nimic mai mult.

| Loora a răspuns:

Binenteles ca sunt sanse. Stii vorba aia " Cu cat lovesti omu` mai tare, cu atat se ridica mai sus"! happy Deci, din punctul meu de vedere, odata lovit poti sa te vindeci. Chiar daca vindecarea nu se face pe moment, pe parcurs tot aparewinking! Cat despre sechele... este adevarat ca ramai cu ele, dar si acestea pe parcurs vor fi inlocuite cu alte intamplari noi... cine stie!

| Acidacetilsalicilic a răspuns:

Eu cand ma ranesc, plang un pic si imi trece. Partea cu balaurul n-am inteles-o ca-s prea mic, nu stiu ce sa zic; daca stiam, poate ca primeam funda ca mie imi place si nu am numai doua!