| Meптαʟıтч a întrebat:

Omul a fost creat să consume carne sau obiceiul acesta l-a dobândit? Dantura şi sistemul digestiv al omului se aseamană mai mult erbivorelor sau carnivorelor?

19 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Salut.
Saptamana asta am citit pe Smithsonian cateva chestii interesante legate de om/mancare.
Niste antropologi au studiat ca regimul alimentar al oamenilor n-a continut carne dintotdeauna. carnea si-a facut treptat loc in dieta, iar adevaratul progres pe care l-a facut omul a fost cand a descoperit focul si a inceput sa-si gateasca mancarea, mai ales sa prelucreze carnea.
Exista unele persoane foarte hotarate ca mancarea gatita este otrava curata, de aia mananca raw, mai exact mananca totul crud. De regula isi aleg alimente de inalta calitate, fructe complexe, nuci etc. dar oricat ar combina chestiile astea crude, vegane, persoanele respective sunt adesea subponderale, chiar malnutrite, femeile raw se confrunta adesea cu un proces devastator, li se opreste procesul de menstruatie. Procesul pe larg este foarte bine explicat in articol.
Nu vreau sa-ti iau placerea de a citi in liniste tot, in concluzie vreau sa-ti spun ce cred oamenii aia, anume carnea a jucat un rol esential in felul in care a crescut si s-a dezvoltat creierul nostru, iar gatitul carnii a fost un pas la fel de important, procesarea la cald distruge colagenul, tesutul de sustinere al carnii, si elibereaza depozitele de amidon si grasime, caloriile necesare hranirii unui creier mai mare.
In mod cert, daca ne opream la mancatul de vegetale, am fi aratat diferit, am fi gandit diferit.Suntem ceea ce suntem si pentru ca am umplut ardeii cu carne si am pus micii pe gratar si pestele in Sushi.
http://www.smithsonianmag.com/......-72989884/

| Hombre a răspuns (pentru Leocerba):

Mie dintre toate zarzavaturile cel mai mult imi place carnea si cred ca au dreptate antropologii cand afirma dezvoltarea in volum a creierului datorita consumului de carne. Cum de mane se leaga toate nazbatiile ca mustele de c**** trag concluzia ca de aceea ma doare pe mine capul, creierul e in continua expansine si nu mai are loc in tigva.winking

| Leocerba a răspuns (pentru Hombre):

Eu practic de aia am venit in Banat, sa fiu mai aproape de Comtim, sa-mi creasca creierul ( chiar daca ficatul mi-ar fi fost sigur victima colaterala ) cand colo s-a desfiintat Combinatul Clasic de Porci si am recurs la hrana diversificata ( urzici, cassoulet toulousain, mamaliga, tortilla de patatas, spätzle cu mac si sos cald de cirese, chestii de-astea). Altfel mi-era viata daca mancam porci, poate ajungeam si eu cineva day dreaming

| Inferno a răspuns:

Prima la mana, nu a fost creat
A doua la mana, el nu este un animal carnivor sau (i)erbivor ci unul omnivor, dar la origine a fost (i)erbivor.

| Exilee a răspuns (pentru Inferno):

"Prima la mana, nu a fost creat" Negatia nu-si are rostul.
Interesant este itneractiunea dintre om-mediu in aceasta lume. De pilda, unele organisme heterotrofe consuma iarba, desi ele nu sunt facute din ea, altele heterotrofe produc substante organice pe baza CO2, desi ele nu sunt realizate din CO2.

| RAY a răspuns:

Intrebarea asta este foarte buna,desi stiintific vb din dovezi omul a evoluat din primate care traiau in copaci ce manca un cimpanzeu
fructe in special banane,miere le place dulcele si carne,cimpanzei vaneaza cateodata desi suntem ominvori apoi omul a devenit vanator vana animale barbatul,femeia culegea fructe ceva foarte important fara carbohidtrati nu ai energie
desi suntem ominivori nu carnivori nu ierbivori, ambele sunt foarte bune pentru sanatate carnea contine vitamine, proteine esentiale organismului uman, fructele contin energie esentiala unei bune stari de sanatate, carbohidtrati sunt si ei buni dar aia naturali nu artificali ca zaharul, siropul din porumb, alte otravuri facute de om, apropo dantura umana era fb inainte de era zaharului uni spun si inainte de era cerearelor gen paine alte chesti

| sublime89 a răspuns:

La origini am fost erbivori probabil, dar ulterior am devenit omnivori, deci ne-am adaptat in asa fel incat sa putem manca si carne. Majoritatea primatelor sunt omnivore, dar mai sunt si alte animale la fel, cum ar fi ursii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-a adaptat doar, putem trai si fara carne.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai aici raspunsul:
http://www.youtube.com/watch?v=nAu_TxmvCEg

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Omul a fost creat sa ajute, nu sa disece animalele.Multe studii sustin ca sistemul digestiv al omului se aseamana cu cel al erbivorelor.Dar este dobandit acest obicei murdar.Pe care si eu il practic.Am putea trai mult mai mult si sanatos fara carne, dar nu vrem.Si n-ar mai fi curmate mii de vieti zilnic.

| Bøøgey a răspuns:

Suntem omnivori, dar putem trai si consumand plante exclusiv. Ca si panda, care e carnivor, dar consuma numai plante.

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

L-a dobandit, a fost obligat de circumstante.

| Swan39 a răspuns:

Probabil că la începuturile sale omul a fost erbivor, iar mai apoi s-a adaptat şi la consumul de carne. Oricum, e clar că din acest punct de vedere, omul se aseamănă mult mai mult cu erbivorele. Ne permitem să mâncăm carne, dar asta nu înseamnă că e şi nevoie. Se poate trăi foarte bine (chiar mai bine - sunt destule dovezi care arată asta) fără să consumi carne.

Ideea e că nu înţeleg de ce trebuie sacrificate zilnic milioane de animale dacă nu e nevoie. Şi ele sunt fiinţe vii, care simt durere, teamă, suferinţă, şi ar trebui să aibă şi ele dreptul la o viaţă paşnică. Cum te-ai simţi tu, de exemplu, dacă din momentul în care te naşti zilele tale ar fi numărate, dacă ţi-ai petrece scurta viaţă între patru gratii, în condiţii mizerabile şi dacă singurul scop al existenţei tale ar fi să sfârşeşti în farfuria cuiva?
Nu ştiu dacă ai văzut vreodată ce se întâmplă într-un abator. Animalele acelea sunt practic torturate şi chinuite într-un mod groaznic. Încearcă să te uiţi la clip-ul acesta fără să-ţi muţi privirea şi fără să ţi se facă greaţă de ceea ce vezi. Pentru mine a fost ceva îngrozitor să văd asta, şi m-a făcut să urăsc faptul că oamenii sunt în stare de aşa ceva.
http://www.youtube.com/watch?v=7eoF6w7R9oI

| sublime89 a răspuns (pentru Swan39):

E groaznic, intr-adevar. Si omul mai are tupeul sa se numeasca "civilizat". Nu degeaba suntem cel mai mare pradator al planetei. Ne comportam ca atare fata de celelalte specii, si chiar mai grav, si fata de alti oameni.
Cand ti-am citit raspunsul mi-am adus aminte de clipul asta https://www.youtube.com/watch?v=6ygqJ5ZA5ss
Asa ca sa vedem si ce rol are religia in modul asta de gandire.

| Swan39 a răspuns (pentru sublime89):

Aşa e. Felul în care se comportă omul, având aceste aere de superioritate faţă de celelalte specii, ca şi cum totul i s-ar cuveni lui, parcă nici nu are vreo legătură cu acea definiţie de fiinţă inteligentă, conştientă, raţională...
Interesant clip-ul. Da, e clar că şi religia joacă un rol puternic în acest mod de a gândi, ridicându-l în slăvi pe om, de parcă totul se învârte în jurul lui, când de fapt nu e deloc aşa. Să sperăm că într-o zi se va renunţa la această idee greşită.

| sublime89 a răspuns (pentru Swan39):

Da, crestinismul l-a invatat pe om sa creada ca d-zeu a facut tot ce exista doar pentru noi. Acest mod de gandire nu poate decat sa duca la ceea ce vedem in prezent, adica o specie agresiva care considera ca poate sa faca absolut orice cu mediul din jurul ei pentru ca asa i-a fost lasat.

| Roxanna112345 a răspuns:

Omul a fost creat sa consume carne, cu exceptia carnei de porc.In Vechiu Testament ne este ilustrata o faza cand dracii s-au bagat in porci iar acestia s-au inecat mai apoi in apa.Deci carnea de porc nu e pentru oameni si e si dovedit stiintific ca nu face nici bine corpului omenesc.In rest,omul a fost creat sa manance carne de la inceputul inceputurilor. Dantura si sistemul digestiv sunt binenteles adaptate pentru ca omul sa fie omnivor, adica sa consume atat alimente vegetale, cat si carne, iar dantura si sistemul digestiv este asemanator cu al anumitor animale, dar bine inteles nu pot fi identice pentru ca fiecare specie are caracteristicile ei privind atat dantura cat si sistemul digestiv. happy

| Antonela_Frincu_1996 a răspuns:

Omul s-a invatat carnivor si ierbivor
sper sa te ajute! FUNDA happy