| Inferno a întrebat:

Omul este o fiinta distructiva sau creativa? Argumentati.

10 răspunsuri:
| youaremyfavouritecolour a răspuns:

Pai este si una si alta deoarece unii creeaza iar alti distrug....nu cred ca toti oamenii sunt la fel si de aceea raspunsul meu este acesta. unii sunt eco.bio.alti fumeaza si se drogheaza de nu stiu ce e cu ei...

| ZvT a răspuns:

Eu cred că este o fiinţă creativă cu o puternică dorintă de a distruge. Probabil că problemele şi lipsa de educaţie hrănesc această dorinţă de a distruge şi învers.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o fiinta creativ-distructiva. Adica ce face, darima. Da' mai da si pe linga, asa ca darima mai mult decit te-ai astepta.

| Chris a răspuns:

Ambele. Repet, nu poți scinda ființa umană într-o gândire dualistă.

| raymusik19 a răspuns:

Mai mult distruge,bombe atomice,poluarea aerului si atatea chestii, pescuitul ilegal, petrol in ocan, mare
si creativ a creat bomba atomica care il va elimina, omul este o bestie doar pe interes, ipocrit, fals

| Cllausz a răspuns:

Si-Si. E nevoie cateodata sa distrugi ca sa intelegi in ce consta creatia. Pana la urma, insasi actul de a distruge reprezinta tot actiunea de a crea. Nimic nu se distruge, totul este intr-o continua transformare, pe nivele diferite, din perspective diferite si realitati contradictorii. Revenind concret la ce ai intrebat, cel mai bun raspuns cred ca este: omul ca fiinta umana nu poate trai doar intr-o extrema, este mereu in cautare de echilibru. Fie ca o stie sau nu. Aceste e insasi scopul extremelor. Traiesti o realitate, apoi traiesti opusul ei, pentru ca, intr-un final (continuu) sa decizi ca ai nevoie de echilibru, pe care il gasesti pentru ca, mai apoi, calatoria sa inceapa din nou. si din nou, calatorie numita simplu, viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambele, depinde cat de dotat intelectual e.

| harciog a răspuns:

Sintem deschisi in amindoua directiile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul creeaza ceva, ce distruge alceva. Nu prea exista echilibrul.

| NonEinstein a răspuns:

O intrebare destul de greu de argumentat după părerea mea, eu zic că este creativă, pentru că dacă ar fi distructivă, ce sa distrugă dacă nu a creat nimic. Dumnezeu a creat multe lucruri, printre care a dat viaţă omului, dăca El a creat, noi de ce sa nu facem la fel, ca o multumire pentru acest cadou, viaţa.