| Vizitiul a întrebat:

Orgoliul, constructiv sau distructiv? Argumentati.

20 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Tind sa cred ca, orgoliul - e constructiv, dar si distructiv. Asadar, depinde in ce situatie e folosit, si mai ales - cum e folosit! Daca nu vom avea de suferit, de la atata ''constructivitate'' - a orgoliului! (Mai trebuie sa stim, si cand sa lasam garda jos(!), - sa spun asa!)

| Vizitiul explică:

Kronstadt- Fiecare spune ce crede. Fiecare este convins ca raspunsul sau este cel mai bun. N-am ce corecta, fiecare pasare pe limba ei piere... daca e sa piara.hee hee

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Constructiv pana la un punct, prea mult orgoliu strica!

| NickiMinaj a răspuns:

Constructiv. nu te lasa sa te culci pe-o ureche niciodata si e singura prietena care-ti zice ca blugii aia nu vin bine la spate laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Eva a răspuns:

Orgoliul ne face rigizi, inflexibili si egoisti. Dar ne ajuta sa ne mascam slabiciunile.
Daca e in cantitate moderata nu strica... toti suntem subiectivi vis-a-vis de propria persoana si pana la urma, viata in societate e o continua infruntare de orgolii.
E responsabil de micile noastre victorii, dar din pacate si de marile esecuri.
Daca e dublat de o viziune realista asupra propriei valori, poate sa fie constructiv. Si necesar.
Per total, eu cred e mai mult distructiv.

| WR104 a răspuns:

In societatea in care traim momentan este ceva necesar insa nu are caracter constructiv sau distructiv.Orgoliul este un defect ca si gelozia, invidia sau egoismul.Toate acestea au facut ca inteligenta omului sa stagneze.

| JUSTERINIandBROOKS a răspuns:

Daca te referi la respectul de sine-constructiv
Daca te referi la trufie, uneori poate fi distructiv.

| JesterRO a răspuns:

Total distructiv. Nici macar individual nu ajuta la ceva, decat sa adune mai multa ura, pe care la urma o imparti, daca tot poti, ca doar n-o tii in tine.
Orgoliul este pentru cei care nu-si gasesc curajul in ei insisi, ci in greselile altora.

| Nolkyz a răspuns:

Depinde de cat si cum e folosit. constructiv - atunci cand e folosit pentru ambitionare, destructiv - cand e folosit prostesc

| dumnezeu_7669 a răspuns:

La mine însumi sau la alții? Dacă e să mă refer la mine, e din ambele. La alții, la fel. Câtă vreme orgoliul te face sa faci lucruri bune, să evoluezi, e constructiv. Când e utilizat în combinație cu o doza mai mică sau mai mare de răutate distruge. Mulțumit?

| klaudia_4431 a răspuns:

Distructiv

| AnaisC a răspuns:

Constructiv,bine inteles in limitele bunului simt!
Exista stereotipul cum ca femeile nu prea ar avea asa ceva, dar mai sunt 2, 3 ce confirma regula.
Daca este folosit cu nesimtire te distruge din toate punctele d evedere.
Poate fi folosit in mai multe cazuri,distractie, nevoie, sau pura ambitie prosteasca...
Oameni nu stiu sa aprecieze o calitate destul de rar intalnita si mai de loc exploatata ca orgoliul...
Pace!
www.WarAndRiot.blogspot.com

| Viper_1588 a răspuns:

Eu cred ca poate sa fie mai mult distructiv.

| selenaroyalprincess a răspuns:

Distructiv deoarece oameni se pot indeparta de tine,si totusi putina mandrie nu strica, dar nu in exces, cu masura...
am doar 13 ani si asta e parerea mea, nu fi prea dur/dura cu mine...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si constructiv si distructiv.Depinde de cantitatile folosite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orgoliul este distructiv, pentru ca supraaprecierea de sine duce inevitabil, la un moment dat, spre un esec.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Promo, te rog sa le explici catorva useri, ce semnifica orgoliul. Sau, macar indeamna-i sa intre putin pe Dex online. Eu chiar nu stiam ca este atat de constructiv, sau ca este o asa de mare calitate laughing

| Victor_4819 a răspuns:

Ambele... Depinde de situatie...

| alexalonso a răspuns:

"Persoana care functioneaza deplin este o persoana intr-un continuu stadiu fluid, are o personalitate mutabila constanta, nu-i sunt previzibile comportamente specifce. Singura previziune care se poate face referitor la persoana intr-un continuu stadiu fluid e ca manifesta in orice ocazie un grad de adaptare creativ perfect si ca aceasta persoana se va implica intr-un continuu proces de autoactualizare."