| sabin89 a întrebat:

Oricine își dă seama (cred) că trei drepte luate la întâmplare impart planul în șapte părți (considerați singura parte finită, triunghiul determinat de cele trei drepte). Puțin mai greu este când e vorba de plane care impart spațiul. Ați putea spune în câte părți impart spațiul cinci plane luate la întâmplare?
Am postat aici, pentru ca și matematica este o știință, nu doar fizica cuantică. happy

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, singura problema e ca formula de acolo nu pica pe formula postata de Radu284.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Si nu e de mirare ca nu se potriveste pentru ca formula w scrisa de un utilizator la plesneala. Ai dreptate.

| sabin89 explică (pentru Inferno):

Interesantă formulă! N-am știut-o.
Pentru n=3 ar fi (27 + 15 + 6)/6 = 8. Verifică.

| Inferno a răspuns (pentru sabin89):

Utilizatorul AlexandruAndrei a gasit informatia.

13 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Exista o formula pentru a determina numarul de parti in care mai multe drepte impart un plan. Este:
n(n+1)/2 totul adunat cu 1.

Formula functioneaza atat timp cat dreptele nu sunt paralele intre ele si nu se intersecteaza mai mult de doua drepte intr-un punct.

Nu stiu sa existe o formula si pentru plane.
Mai trebuiau puse si niste conditii, ca dac dreapta formata prin taierea planelor este comuna pentru mai mult de doua plane, atunci rezultatul e diferit decat in cazul in care dreapta nu e comuna pentru mai mult de doua plane.

| sabin89 explică (pentru Inferno):

Nu, dreapta nu e comună. Se exclude orice caz particular.

| Radu284 a răspuns (pentru sabin89):

Pai intuitia imi spune ca planul pentru spatiu este la fel ca dreapta pentru plan, deci aceeasi formula ca cea postata de Inferno.

| Inferno a răspuns (pentru Radu284):

Eu am incercat pentru intersectia a 3 plane si am obtinut 8 parti.
Cu drepte ai obtine 7.

| Radu284 a răspuns (pentru Inferno):

Da, am cautat pe goagal si am gasit asta: http://www.sosmath.com/CBB/viewtopic.php?t=32474

Cineva a venit cu formula: p^2 - p + 2

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trei blonde drepte? laughing sau trei satene drepte?

| Radu284 a răspuns:

Nu are sens intrebarea ta. Trei drepte luate la intamplare pot imparti planul in doua (daca nu sunt distincte), in 4, daca sunt paralele, etc.

| sabin89 explică (pentru Radu284):

Nu fii rău! laughing Întrebarea are sens. Dacă dreptele sunt paralele, concorente sau mai știu eu cum, alea sunt cazuri particulare. Când am spus "la întâmplare", am exclus cazurile particulare. hai zi ceva despre plane (luate tot la întâmplare).