| Flav a întrebat:

"Pacatul nostru cel mai mare este ca facem orice anormalitate sa devina normalitate." [Octavian Paler]

Ce inseamna normalitatea? Ce mai este normal? Normalitatea este direct proportionala, ca sens, cu timpul?

7 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Sint limite care difera de la un om la altul depinzind de experienta fiecaruia.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Cred ca totul este aplicat la o referinta, deci, relativ. Ceea ce este normal pentru tine nu este neaparat normal pentru cel de langa tine.
Normalitatea fiind votul 50%+1, daca te incadrezi, esti normal, daca nu, esti exceptie...

| Hmmmm a răspuns:

Normalitatea consta in absolut toate actele facute de om. Spui viata, spui fiinta, spui om, spui normalitate. Pintre atatea prejudecati si "judecati" normalitatea tinde sa schilodeasca, dar ramane intacta pentru cei normali. Beau si fac sex in spatele bisericii sau daca sunt un baftos, poate reusesc s-o pun si-n altarul bisericii cu spatele la sfinti. Si ce? Pun pariu ca unul nu coboara de pe perete respectiv cruce. E anormal sa te doresti a fi normal. Ia-te cum esti!

| M25M a răspuns:

Normalitatea este acel ceva firesc care trebuie sa se intampla fara sa surprinda sa socheze fara sa paraseasca anumite limite. Normalul este o idee prost conceputa si implementata. Toti incearca sa para normali cand de fapt fiecare om este mai mult sau mai putin anormal. Normalul a fost cred eu conceput pentru normele societatii, pentru a beneficia societatea.
Timpul influenteza notiunea de normalitate, spre exemplu ceea ce consideram noi ca anormal acum, peste 50, 100 de ani nu va mai fi la fel.

| Delicacy a răspuns:

Normalitatea este relativă.

| LeonardoDiCapra a răspuns:

Nu stiu sigur,dar in opinia mea, Octavian Paler vroia sa transmita, prin aces mesaj, faptul ca oamenii au curiozitate normala, care cu cat se hraneste mai mult, cu atat se infometeaza mai mult!

Omul este curios si are setea de cunoastere inca de la inceputul timpului!
Te-ai gandit ca un om cu cat este mai speriat de o anomalie cu atat este mai atras de ea, din curiozitatea aceea de a afla misterul anomaliei!

Nu sunt sigur ca eu ti-am dat cel mai bun raspuns, dar asta numai tu decizi!

Răspuns utilizator avertizat