| anonim_4396 a întrebat:

Pana acum am crezut in Dumnezeu. Apoi am cercetat foarte mult, am citit carti de stiinta si am aflat ca nu exista. Vreau sa spun ca ma simt disperata, mi-am pierdut pacea interioara, nu imi mai pot reveni, m-am gandit si sa ma sinucid. M-am gandit ca ma chinui degeaba pe acest pamant, indiferent cat ar fi viata de frumoasa, e un zbucium continuu. Lupti si iar lupti, dar e o lupta inutila. Niciodata nu m-am mai simtit asa. E un sentiment nou. Simt ca oamenii sunt frunze in vant, fara nici un rost. Cred ca nimeni nu ma poate convinge ca exista Dumnezeu, decat stiinta. Nu mai pot crede ( cred ca niciodata nu o sa mai cred). Dar ma simt fara nici o speranta. Cum sa pornesc in viata fara nici o speranta? Daca eu as vrea sa existe cineva sus care sa aiba grija de mine, asta nu inseamna ca exista. Eu as vrea sa existe. Dar nu am nicio dovada. Nu pot sa mai cred.
Stiti expresia : Daca Dumnezeu nu ar exista, ar trebui inventat. cUM SA-L INVENTAM? Aveti vreun sfat ca sa nu ma mai simt asa?

Răspuns Câştigător
| Razvan a răspuns:

Nici nu vei avea parte de dovezi.Pentru ca nu exista. Dumnezeu trebuie sa-l cunosti cu inima deschisa, sa-i cunosti minunile, sa intelegi ce reprezinta el pentru lume si mai ales pentru tine, sa-l iubestihee hee
Eu degeaba iti spun.Trebuie sa-l cunosti individual
Mergeam pe o plaja iar Dumnezeu pasea alaturi de mine, pasii ni se imprimau pe nisip, lasand o urma dubla: una era a mea, cealalta a Lui.

Atunci mi-a trecut prin minte ideea ca fiecare din pasii nostri reprezentau o zi din viata mea.

M-am oprit ca sa privesc in urma.

Si am revazut toti pasii care se pierdeau in departare.

Dar am observat ca in unele locuri in loc de doua urme nu mai era decat una singura...

Am revazut filmul vietii mele.

Ce surpriza!

Locurile in care nu se vedea decat o singura urma corespundeau cu zilele cele mai intunecate ale existentei mele: zile de neliniste si de rea-vointa, zile de egoism sau de proasta dispozitie, zile de incercari si de indoiala, zile de nesuportat...

Zile in care eu fusesem de nesuportat.

Si atunci intorcandu-ma spre Domnul am indraznit sa-i reprosez:

-Totusi ne-ai promis ca vei fi cu noi in toate zilele!

De ce nu ti-ai tinut promisiunea?

De ce m-ai lasat singur in cele mai grele momente din viata, in zilele cand aveam cea

mai mare nevoie de Tine?

Iar Domnul mi-a raspuns:

-Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decat o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate..."

55 răspunsuri:
| Cleona a răspuns:

Sa sti ca si eu sunt comfuza!

| BlueByte a răspuns:

Trebuie cu totii sa credem in ceva anume, pentru a ne face sa ajungem cat mai departe. Tu ai vazut in Dumnezeu un simbol si un model.Cautati un model real:un actor preferat, un cantaret etc, dar sa ai calitati asemanatoare cu acesta!

| AvalohAlyn a răspuns:

Eu iti inteleg calea si singura solutie este sa accepti ca Dumnezeu exista.De asta te simti nelinistita pentru ca nu crezi in Dumnezeu si simti ca El exista.

Uite cateva dovezi ca un Creator exista.Citeste tot articolul din linkul urmator:

http://www.everystudent.ro/a/exista.html

Multa sanatate.

| larrii a răspuns:

"Stiti expresia : Daca Dumnezeu nu ar exista, ar trebui inventat. cUM SA-L INVENTAM? Aveti vreun sfat ca sa nu ma mai simt asa?"

Adica ...chiar daca nu exista noi sa ne inchipuim, sa ne imaginam ca este cineva care are grija de noi acolo sus.
Eu cred in Dumnezeu, dar am auzit de la bunici ca se spune ca oamenii trebuie sa creada in ceva, si acela este El.
Si eu am mentalitatea exact ca a ta ...noi ne strofocam atata pe pamant ca totul sa fie bine pentru noi dar nu se stie niciodata cand te duci,, poate chiar azi, cand te duci la magazin da o masina peste tine sau oricand.cand te astepti mai putin ...si apoi te gandesti pentru ce ai suferit si pentru ce ai muncit atat in viata asta de rahat [scuzati limbajul]

| someone_8322 a răspuns:

TU crezi chiar toate tampeniile?

| Live.Laugh.Love a răspuns:

1. linisteste-te!
2. multi cred ca Dumnezeu e un mit! dar mai multi cred in Dumnezeu! el ne-a creeat se zice, crezi ca daca nu ar exista Dumnezeu ar fi atata religie pe Pamant?! Cate biserici exisat '' Casa lui Dumnezeu '' crezi ca preotii... si-ar irosii asa degeaba timpul din viata, care e scurta pentru unii sa pacaleasca oamenii cu asta? Eu cred ca nu are cum sa fie un mit, cine s a inventeza ca Dumnezaeu exista, daca nu exista! toata viata unii oameni si-o dedica lui Dumnezeu, el exista daca ar fi asa. Nu exista dovada ca exista dar nici doavada ca NU exista!
3. eu cred in Dumnezeu si nu e bine sa te joci cu asa ceva!

| oz a răspuns:

Acum ti-ai dat seama ca nu exista un rai, un loc unde toate sunt bune si frumoase, unde nu exista suferinta si toate sufletele sunt unite prin iubire...

Poti privi treaba asta ca un nou tip de cunoastere.Acum e acum, poti fi o persoana buna, stiind ca nu vei fi rasplatita in nici un fel?

| LoryM22 a răspuns:

Draga Georgina sunt pareri pro si contra evistentei Lui, asa sunt si speculanti care vor sa induca in erpare crestinii si sa ii slabeasca, e lupta intre bine si rau, eu una cred cu tarie pentru ca era sa-mi pierd tatal, si el mi-a spus cum era intre viata si moarte ca a vazut o lumina puternica si isi vedea trupul zacand pe strada(accident de masina)a fost aruncat cativa metrii in aer, deja gandul ca va mai avea osansa la viata nu mai exista,, mama se ruga ca o nebuna sa nu-l ia acum, apoi a vaut ca se indeparteaza de lumina si s-a trezit la spital. Un profesor educat si intelept din fire ne-a spus ca fratele lui a avut accident tot de masina (era impreuna cu fiul lui)s-au trezit intr-o alta lume, unde era un btarn cu o carte mare si cand i-a zis numele a zis ca el trebuie sa se intoarca ca nu e timpul lui, cand a intrebat de fiul lui batranul i-a zis sa se uite intr-o parte acolo era fil lui cu alti copii intr-o zona ca un parc era multa iarba verde si veselie, disparuse de langa el, si cand l-a chemat sa se intoarca acasa a zis fiul lui "nu tata imi e bine aici, du-te fara grija, eu sunt fericit aici". Apoi s-a trezit omul l-a spital, a fugit din spital speriat sa-si caute fiul si cand a zjuns acasa familia era in doliu, fiul mui murise.Plus ca ar trebui s acitesti povesti reale scrise de un medic chirurg despre peroanele care au fost in moarte clinica si si-au revenit si au povestit ce au vazut si cum s-au reintors pentru ca nu era perioada in care sa paraseasca misiunea pe Pamant.Toti avem o misiune pe Pamant, chiar daca nu ne dam seama si uneori viata este nedreapta, insa faptul ca rezisti site lupti asta impliva speranta si vionta de a merge mai departe, de fapt prin asta iti duci la bun sfarsit misiunea sa fi implinit si impacat sufleteste.Cred ca gresesti documenteaza-te si lasa stiinta ca fac niste speculatii inutile, cu cat vor mai multe s aafle cu atat deruteaza omul de rand si apoi cand vei murii iti vei da seama ca de fapt pe Pamant nu ti-ai facut un rost, nu ti-ai trait viata, si regreta.Treaba ta!

| Sოﺁℓε a răspuns:

Nici eu nu stiu daca exista dar cred in el

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

A avea gandul sinuciderii este o mare capcana. Niciodata sa nu mai faci asa ceva. Daca acum ai impresia ca ceva nu merge cum vrei tu, poate ca nu ar fi bine sa se intample. Mai tarziu vei constata ca aceasta varianta a fost cea optima aleasa. Incearca sa descarci si sa citesti aceasta carte. Sper sa te lamureasca si sa-ti aduca liniste in suflet:
http://www.scribd.com/......le-creaiei

| ღ♥ღuLyღ♥ღ a răspuns:

Poate nu te vor ajuta cuvintele mele, dar pe mine ma ajuta. Dumnezeu exista in inima tuturor si existenta ta, a oamenilor atesta acest lucru. Am tercut si eu prin momente asemanatoare si m-am gandit foarte mult, dar am ajuns la o concluzie care ma ajuta foarte mult :"toti suntem cu un scop aici" Nu face greseala de ati pune intrebarea ce caut eu aici pentru ca raspunsul il ai, il ai in inima ta. Dumnezeu nu se inventeaza, Dumnezeu se afla prntre oamnei, nu trebuie inventat, pur si simplu el e in inima ta, in sufletul tau.

Poate nu ai inteles ce vrut sa spun, dar daca tu vei avea credinta si vei spera si vei demonstra lumii ceea ce vrei si pentru ce lupti atunci ce mai conteaza cei care spun aceste lucruri?
Iti spun asta din inima, eu am dirigintele de religie, si crede-ma este cel mai placut profesor din toata scoala, toti il plac.Clasa mea are noroc pentru ca il are, uite de ce, tu te afli in situatia asta, noi nu cred ca in viitorul foarte apropiat ne vom afla in aceeasi situatie.

Intr-o zi dirigu' a venit si a scris pe tabala mare : "Nu exista dumnezeu "si noi am ramas masca, dar mai jos cu litere foarte micute a scris: " si daca exista sa ne fereasca Dumnezeu" poate nu ai inteles mesajul dar pentru mine e important:X

Ai in continuare credinta!

| waXonwaXoff a răspuns:

Daca d-zeu nu exista si eu cred in El, nu pierd nimic, insa daca el exista si eu nu cred in El atunci am pierdut totul..."

| ChibiRose a răspuns:

Necredinciosii trebuie sa se lamureasca singuri, doar ei pot iesi din pacat, mult noroc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai cercetat mult, adanc, ai citit carti de stiinta... Poti sa-mi dai si mie titlurile cartilor de stiinta pe care le-ai citit? (ca de studiat...) Poti sa-mi spui si cati ani ai si cine ti-a indicat ce carti de stiinta sa citesti? Cred ca ai tras o concluzie, din categoria "hai sa nu mai credem c-am studiat prea mult!" Draga, Georgiana, tu nu ai facut nimic altceva decat sa il scoti pe Dumnezeu din inima ta si, sa il inlocuiesti cu "ceva" rau. Tu ai fost o fetita fericita, credincioasa, cu vise si sperante. Cineva te-a "indrumat" ca sa iti pierzi linistea, sa iti pierzi speranta, pacea sufletului si mai mult sa ai ganduri de sinucidere. Asta ai castigat prin studiul tau "aprofundat"? Daca ai pierdut tot ce era frumos si acum nu ti-e bine, nu poti sa intelegi ca pierzand pe Dumnezeu, nu mai ai viata? Nu erai mai fericita si fara ganduri rele cand credeai? Cine ti-a facut asta fetita draga? Cine ti-a spus ce sa citesti ca sa te tulbure intr-atat? Acela, aceea, aceia, care au facut asta sunt niste criminali, care te-au impins la ganduri de sinucidere, la disperare. Te rog vorbeste cu mama ta, spune-i ce simti si ea te va ajuta. Iti spun eu, Oliana, ca Dumnezeu exista si pentru cei ce cred si pentru cei ce nu cred. Totul este sa il accepti in inima ta si sa ai incredere. Nu vorbi cu nimeni despre credinta ta, este ceva ce nu se pune pe taraba ci se tine ascuns in suflet.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Draga Georgiana, iti recomand sa citesti cartea "O sinteza a gandirii Parintelui Arsenie Boca in 800 de capete", unde parintele ofera explicatii la multe intrebari pe care probabil ti le pui si tu.
Uite aici un fragment legat de stiinta:
724. Multă ştiinţă apropie pe om de Dumnezeu, puţină ştiinţă îl îndepărtează şi de ştiinţă şi de Dumnezeu. Omul atâta preţuieşte câtă apropiere de Dumnezeu şi-a câştigat în sine.

725. Ştiinţa, filosofia, medicina şi celelalte discipline ale preocupărilor omeneşti, chiar şi dreptul, care pune crucea pe masa de judecată, toate la un loc nu pot să dovedească, nici că există Dumnezeu, nici că nu există. Toate aceste discipline ale ştiinţei sunt însă folositoare când îşi cunosc marginile şi când nu trec într-o altă zonă a existenţei, unde nu au competenţă şi nici mijloace de cercetare.

726. În ştiinţă e savantul care sondează necunoscutul prin teorii şi le verifică pe urmă, dacă aduc lumină şi corespund realităţii sau ba.

În credinţă, în religie este sfântul, care are alte mijloace de aflare a adevărului. Sfântul nu cercetează. Viaţa lui curată e mijlocul de cunoaştere a unei realităţi pe care cercetătorul savant n-o poate prinde niciodată.

Ştiinţa nu angajează viaţa, de aceea nici n-o poate pricepe şi nici n‑o poate crea.

727. Omul, în întregul lui, e din ce în ce mai necunoscut. De aceea, cei ce se mărginesc numai la cunoştinţa unilaterală, inevitabil ajung în înfundătura aroganţei care nu ştie nimic – ceea ce păţesc numai peticarii ştiinţei.

728. A nu şti şi a recunoaşte aceasta, nu e totdeauna o vinovăţie – uneori e chiar virtute; însă a şti puţin, şi a face gâlceavă că ştii totul, asta e descalificare şi ruşine, şi totdeauna o vinovăţie.

729. Problema eredităţii mai are un capăt, dincolo de biologie şi probabilitate. Chiar numai factorul eredităţii, ca să fie cunoscut îndeajuns, depăşeşte limitele ştiinţei pozitive.

730. Dacă ştiinţa ar putea prinde momentul când apare în părinţi o geneză (genă) defectivă, ar însemna pentru ea un adevărat triumf.

731. Medicul, care crede că, povăţuind pe oameni, n-are trebuinţă de suflet şi de Dumnezeu – autorul şi stăpânul vieţii – e, până la un loc, un bun veterinar.

732. Ştiinţa fără Dumnezeu şi împotriva omului, s-a apucat să facă şi nebunia ei cea mai de pe urmă: desfacerea şi aprinderea stihiilor.

733. Oare ştiinţa nu aşteaptă şi ea, fără să ştie, şi nu găteşte venirea zilei Domnului?
(http://www.ortodoxnet.ro/....../index.php
Daca zici ca numai stiinta te mai poate convinge de existenta lui Dumnezeu, uita-te in jurul tau la toata armonia naturii, la frumusetea penelor pasarilor, la diversitatea de culori si parfumuri ale florilor si nu in ultimul rand la perfectiunea corpului omenesc. Crezi ca toate acestea puteau aparea la intamplare? Sincer. Ia gandeste-te. Si cand te mai macina astfel de ganduri este bine sa mergi sa vorbesti cu un preot care o sa-ti dea sfaturile potrivite. Sa stii ca am avut si eu o perioada in viata cand am vrut sa ma sinucid dar m-a ajutat Dumnezeu sa nu fac aceasta mare greseala. Si mi-am dat seama ca cel care ma indemna sa fac asta era tocmai diavolul, care s-ar fi bucurat sa vada ca il ascult si ma sinucid. Sinuciderea este cel mai mare pacat pentru ca nu iti mai ofera sansa pocaintei si astfel sufletul merge direct in iad.
Dumnezeu sa-ti lumineze mintea si sa gasesti raspunsul cel bun la intrebarile tale.
Numai bine! Si astept vesti bune de la tine, da?:)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti trimit si o coferinta a unui teolog intitulata "Credinta si stiinta", sper ca iti va fi de folos.

| Kassandra1408 a răspuns:

Uite-te la The Secret si la Beyond the secret. Cu siguranta te vor ajuta. Alte filem documentar pe care ti le recomand sunt WHat the bleep do we know si The compass.
Vizionare placuta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Georgiana, tu te multumesti cu ce au scris altii si cu ce spun altii? si daca nu ti-au satisfacut nazuintele vrei sa te omori? asta da tel maret si indeplinirea rolului tau pe fata pamantului. dar daca tu te sinucizi, si rolul tau e sa nasti un viitor papa? cine o va face? dar daca va trebui sa nasti un mare doctor chirurg ce va salva multi, foarte multi oameni? dar daca rolul tau va fi sa salvezi natiunea asta romaneasca de la dezastru? cine o va mai face? eu zic sa mergi inainte si sa nu ne lasi balta.esti singura noastra speranta. te rugam.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Sunt perfect de acord cu Oliana. Inteligent raspuns! Te rog mult, doar daca tu vrei, acceseaza link-urile urmatoare:
http://www.youtube.com/watch?v=uMJrCQZoXp8
http://www.youtube.com/watch?v=GJpQ0i1XYqY&feature=related

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cind "adevarul"este in inima ta pentru ce intrebi pe altii?

| Eron a răspuns:

Georgiana, eu am un alt sfat pentru tine.Lasa cartile de stiinta, pentru ca acolo nu sunt decat prostii.Citeste Biblia. Ea este o carte sfanta si acolo vei descoperi adevarul. Daca te indoiesti ca Biblia este o carte sfanta, citeste aici:http://adevar-minciuna.ucoz.com/......55.Stiinta nici nu vrea sa te convinga ca exista Dumnezeu, ci din contra. Oamenii de stiinta incearca sa il elimine pe Dumnezeu, prin tot felul de demonstratii ale aparitiei Pamantului, a le vietii. Oamenii de stiinta incearca sa demonstreze ca nu exista Dumnezeu.Insa daca ei nu sunt manati de Dumnezeu, atunci de cine sunt? Nu ti se pare ciudat ca nu ai pace sufleteasca? Se pare ca Duhul Sfant te indeamna sa te intorci de la decizia ta. Fara Dumnezeu totul este egal cu 0.Ai spus ca esti disperata.Nu e de miarare.Toata viata este plina de durere, de moarte, de necazuri.Nu e de mirare ca viata este groaznica.Insa eu am o speranta pe care poti sa o ai si tu:speranta ca Isus va reveni si va curma pacatul si toate aceste nenorociri. Daca vei avea si tu aceasta speranta, atunci vei avea pace sufleteasca, pentru ca tu si eu vom avea un tel.Nu ne vom chinui degeaba pe pamant. Vom avea un scop. Ceea ce vom face nu va fi in van. Fericirea pe pamant nu poate sa fie data nici de bani, nici de faima, nici de cariera.De nimic.Numai Dumnezeu ne poate da aceasta fericire, pentru ca cei care Il asculta pe El, se bucura de o nespusa fericire de al slujii pe Dumnezeu.Iti dau si un exemplu:Elvis, regele rockului, a fost intrebat de un reporter, la inceputul carierei lui, ce planuieste pentru viitor.Si el a zis:vreau sa fiu bogat, sau fiu celebru si sa fiu fericit.Cu cateva luni inainte sa moara, cand era in plina faima, acelasi reporter a intrebat:acum esti celebru, esti bogat, insa esti fericit? Ce crezi ca a raspuns? Nu.Si se stie ca a murit cu o supradoza de droguri. O marturie vie a faptului ca numai Dumnezeu ne poate da implinire si fericire in viata.
Asa ca citeste Biblia, si vei intelege totul. Poate ca o sa spui ca nimic nu te va convinge. Dar totusi citeste-o.Atunci cand o vei citi, sa nu o citesti cu nepasare, ci lasati inima deschisa pentru a lasa adevarul lui Dumnezeu sa patrunda in mintea ta.Si daca nu ai de gand sa o incepi, uite un indemn:http://adevar-minciuna.ucoz.com/......0-53.Ti-am dat cam multe link-uri, insa ele te pot ajuta sa-ti schimba parerea si sa te salvezi.Asa ca o sa-ti mai dau unul, unde o sa vezi parerile oamenilor despre Dumnezeu:http://adevar-minciuna.ucoz.com/......-0-34.Sper ca o sa-ti fie de ajutor ceea ce ti-am, pentru ca desi nu te cunosc nu ai idee cat esti de importanta. Sper sa intelegi ideea.Si Dumnezeu sa-ti luminezi sufletul si sa-ti dea alinare.Insa nu o sa poata face asa ceva fara ca tu sa accepti.Asa ca...iti dau un sfat:lasati mintea deschisa pentru a putea sa il accepti pe Dumnezeu.

| ♥•♂♀♪¶§↑↓→←∟↔▲▼♣♠ a răspuns:

Eron? nu asa sta treaba
sa stiti ca in Biblie sunt multe lucruri false iar Dumnezeu ne invata mereu de bine nu de rau
iar daca tu Georgiana nu crezi in Dumnezeu inseamna ca esti satanista
Dar satana nu exista
satana suntem noi. oamenii
rautatea din noi este satana

si in ziua de azi mai nimeni nu crede /
pentru ca stiu ca tu.nu crezi in Dumnezeul din ziua de azi
dar tu crezi in Dumnezeul adevarat
Sunt 48% sigura ca tu crezi in dumnezeu
undeva in tine se afla poate multa credinta
si ar trebui sa le arati asta tuturor

chiar daca nimeni (nici un om) nu te poate face sa crezi
ar trebui totusi sa Ii mai dai inca o sansa

| Eron a răspuns:

Pisicutza_frumusik2010
Ba exact asa sta treaba. Ceea ce spune in Biblie este 100% adevarat si nu este nimic fals, asa cum afirmi tu.De Lucifer ai auzit? El a fost cel mai mare inger.Si pentru ca a ravnit sa fie ca Dumnezeu a ajuns sa lupte cu El. El este Satana, el este cel care ne pune sa facem rau si nu este in interiorul nostru, ci este real. El este constient de puterea lui Dumnezeu si vrea sa distruga viata a cat mai multi oameni prin minciunile pe care le propaga.
Una este sa nu crezi in Dumnezeu si una este sa fi satanista. Dar parca Satana nu exista? Te cam contrazici pe tine insuti.Satanistii il venereaza pe el, asa ca este o diferenta. Oricum, fie ca esti ateu, fie ca esti satanist, Satana tot te-a pacalit si ai intrat in cursa lui.
Si as putea sa stiu si eu ce falsuri sunt in Biblie?

| juniper a răspuns:

Este exact cum ne-a spus profesoara de religie acum cativa ani: Sunt oameni care au vazut, dar n-au crezut si oameni care n-au vazut, dar au crezut", deci chiar daca nu-L vedem, credem.

| JesterRO a răspuns:

Gorgiana, crede-ma ca asa am simtit si eu cand mi-am dat seama ca nu exista. Are efectul asta.
Trebuie sa-ti identifici pasiunile. Ele sunt cele care conteaza cel mai mult in viata. Fara ele, chiar am trai degeaba ca niste sclavi.
Trebuie sa gandesti si din perspectiva unui om liber din toate punctele de vedere. Sa iti bazezi viata pe un cineva pe care nu l-ai vazut niciodata chiar e un chin la adaptarea cu viata pe care ti-a dat-o mama ta si atat. Este paradoxal cum nu te simti libera datorita adevarului? Raspuns: nu e paradox. "Adevarul te va elibera", asa a spus El. Pentru ca mi se pare un chin sa te simti legata de el in halul asta, asta nu e libertate.

| Ianna33 a răspuns:

L-ai pierdut pe El, ai pierdut speranta. Stiinta aia pe care ai cercetat-o tu ti-a orbit ochii sufletului. Daca Il negi pe Dumnezeu te negi pe tine, desi nu-ti dai seama. Oricum, in Biblie spune ca stiinta va face oamenilor ce ti-a facut si tie, oamenilor care nu sunt statornici in credinta lor. Poti sa pierzi orice, orice, dar daca iti pierzi speranta si credinta, ai pierdut totul si cu greu poti recupera. E normal sa te simti asa odata ce ai crezut tot ce spune stiinta... E adevarat ca e mult haos in lume, dar nu stii oare ca e vina noastra? Vrem o lume mai buna, pai atunci trebuie sa incepem cu noi. Noi suntem lumea si noi trebuie sa fim mai buni. Cam greu, nu? Pana una alta, nu mai spune ca Dumnezeu nu exista. Daca tu nu crezi in El, asta nu inseamna ca nu exista. Adevarul e independent de ceea ce crezi tu. Daca spui si altora acest lucru faci o mare greseala, te afunzi mai mult in intuneric. Nu sadi otrava in mintile si asa confuze!

| asphyxiated a răspuns:

Pai, dupa cate se observa. tu ai probleme destul de grave. Iar cea mai buna solutie, e sa te abtii de la posturi de genul pe site-uri de genul.
NU te ajuta nimeni pe site-urile astea. Te ajuti singura, draga Georgiana. Daca eu as scrie o carte care sa fie inclusa in categoria stiinta, si as spune ca exista balauri. tu ai citi-o si ai crede-o?
Tie ti-a dovedit cineva ca nu exista si altcineva ca exista?
Tu esti neutra din punct de vedere religios. Tu nu stii de fapt si la urma urmei ce vrei.
Dar asta. daca vrei, putem discuta in privat.

| Lawrence a răspuns:

In nici un caz nu te sinucide! Oamenii daca nici odata nu l-ar fi vazut nu l-ar fi inventat! Zii cati ani ai sa stiu ce sfaturi să-ti dau!

| y8yujfuyyfvuy a răspuns:

Da, vorbeste cu un preot si el te va llumina, la orice Biserica te duci si intrebi primul preot care iti iese in cale...