| anonim_4396 a întrebat:

Parafrazez o interactiune de pe TPU: "Ce imi place cel mai mult la TPU e ca poti sa fii cine vrei tu".

Re: "Pai ar trebui sa fii la fel mereu".

De aici mi-a venit ideea unei intrebari, dar as vrea sa o extindem dincolo de TPU, la viata in general, caci se manifesta peste tot. Cum comentati afirmatia ca toți jucam un rol? Sau mai bine zis. roluri. Adevarat sau nu? E un lucru bun sau rău? Voi jucați roluri?

Răspuns Câştigător
| ShaOfHatred a răspuns:

Toți jucăm un rol în piesa asta de teatru numită "viață"

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Esti ceea ce ascunsi in societate, adica nu esti ipocritul din realitate, pe net vedem cat de emptici, buni sunt oameni cu adevarat, pe net poti injura pe oricine, iti arati adevăratul caracter infect

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Aoleu... asta este raspunsul meu laughing

Da, majoritea persoanelor "joaca" roluri. De la rolul de copil, pana la cel de parinte si asa mai departe, multa lume se lasa influentat de aceste impingeri ale societatii, si uita ce vor ei cu adevarat. Ceea ce "se stie" devine un ideal.

Ar trebui ca o mama sa fie si o prietena pentru copil. Ar trebui ca un iubit sa fie un prieten, sot si tot ce mai vor ei pentru iubita (daca asta vor), ar trebui ca o floare fata petale sa fie tratata tot floare.

Atunci cand nu te mai lasi purtat de acest ego, lumea capata un alt sens.

Cum am recomandat mereu, citeste Eckhart Tolle - "Un pamant nou", unde se explica foarte bine ce este cu aceste roluri.

Ce am zis prin acel "ar trebui sa fii la fel mereu", chiar asta am vrut sa zic. Nu iti pierde identitatea in lume, desi poate pare ca nu ai nici una daca o faci, probabil cum este cazul meu. Dar nu este chiar asa.
Este observata de cine conteaza cu adevarat!

Numai bine si sarbatoru fericite sa ai!winking

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Multumesc! Craciun fericit!

| T0T a răspuns:

Nu suntem în stare să jucăm orice rol bine. Altfel am face-o și în realitate și am avea succes. Nu poți să fii cine vrei tu nicăieri.

| siriusblack98 a răspuns:

''Cum comentati afirmatia ca toți jucam un rol? Sau mai bine zis. roluri. Adevarat sau nu? (...) Voi jucați roluri?''
Ei bine nu cred ca aceasta afirmatie se refera la faptul ca toti suntem ipocriti si ne afisam doar o anumita latura a personalitatii. Ipoteza mea este ca se refera la faptul ca noi intr-o anumita masura avem o mica importanta in desfasurarea lucrurilor pe ''platoul de filmare'' al vietii, locul unde noi ''actorii'' ne exercitam activitatea. Atat tu cat si eu, chiar si Maruta avem un impact asupra lucrurilor care se desfasoara la un moment dat in viata cuiva. Poate rolul tau/ actiunile tale i-au facut viata lui Maria de pe strada L. Rebreanu mai frumoasa. Iar actiunile mele una urata pe cealalta parte. Daca schimbam tema discutiei si ne concentram strict pe actoria personalitatii in schimbul obtinerii de favoruri/placeri materiale, atunci raspunsul ar fi urmatorul:
Cu siguranta cu totii jucam un rol si purtam o masca la un moment anume din viata importat in care ne dorim sa obtinem ceva anume.
''E un lucru bun sau rău?'' depinde doar in ce scop joci acel rol si pentru cat timp. Atata timp cat nu le afecteaza viata spre rau altora, atunci este harmless. La ultima intrebare as zice ca da. La locul de munca a trebuit sa fiu putin diferit, desi nu a mers tot timpul. Si in anumite institutii publice unde aveam nevoie de niste favoruri. Daca eram eu insumi in orice moment, cel mai probabil acum iti scriam din puscarie.

| NotNamed a răspuns:

Parerea mea este ca s-a referit la altceva. Este corect ce spui tu insa eu o interpretez atlfel si anume: prin "pot fi cine vreau eu pe TPU poate se refera la faptul ca aici sunt persoane noi pe care nimeni nu.l cunoaste personal, aici poate testa mai multe comportamente, poate sa nu se fereasca de absolute nimic astfel fiind mai curajos. Poate in viata reala e mai timd de fel pe când aici isi poate da drumul imaginatiei si sa interacționeze cu orice fel de persoana. Ba chiar sa se si jigneasca/injure când are chef pentru ca aici in anonimat nu exista consecinte.

| anonim_4396 explică (pentru NotNamed):

O perspectiva interesanta este ca eu sunt cel care am spus ca imi place ca pe TPU putem fi cine vrem. Acum imi dau seama ca trebuie sa mentionez big grin Este un lucru pe care il spun demult, referitor la viata in general. Ce parere ai despre treaba asta cu jucatul rolurilor, dincolo de TPU?

| NotNamed a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde de "gravitatea" acelui rol. Daca persoana este intr.un fel si s-a schimbat la 180° pentru anumite scopuri atunci chiar e un lucru grav si multi joaca cartea asta iar in ziua de azi nu mai reușim sa avem incredere in nimeni. Poate in unele situații trebuie sa jucăm, dau un ex, rolul unui om mai dur pentru a reusi sa ne impunem in anumite circumstanțe pentru a ne putea descurca in viața ceea ce ii normal intr-o oarecare masura, depinzând de situatie si cat de mult se produce schimbarea. Totul depinde de variatia dintre real si fals, deci o parere de la indiferenta pana la deranj maxim.

| anonim_4396 explică (pentru NotNamed):

Când ma refer la roluri, adesea nu este o variatie pe spectrumul bun-rău. De exemplu, cu anumite persoane glumesc mai mult, cu altele sunt mai serios, cu unele vorbesc mai direct, cu altele mai finuț. Cam in sensul ăsta. happy

| NotNamed a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer eu asta nu as numi ca fiind un rol. Trebuie sa ne adaptam la stilurile fiecaruia. Nu poti sa faci glume într-una cu o persoana care este serioasa de fel si nu este dispusa sa i.a parte la atatea glume. Asta este un exemplu ca sa înțelegi la ce ma refer. Sau poate ca nu suntem multumiti de ceea ce suntem si vrem sa facem o schimbare. Adoptam alt stil de viata, la inceput parand a fi un rol insa este o schimbare in progres.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu joc un rol pe TPU. Din contra. Pe TPU spun exact ceea ce gandesc, nu mi-e teama sa pun o intrebare indiferent de cat de ciudata ar fi. Pe TPU sunt eu insami.
Mai degraba in viata reala joc un rol. Sau ma rog, "rol" e mult spus, dar oricum in viata reala nu ma port la fel de natural ca aici.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred că "rol" e cam mult spus...dar e adevărat că de multe ori îmi "cenzurez" vorbele și acțiunile de teamă că aș putea fi criticată de anumite persoane. Știu, e trist. sad

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Interesant. Un caz in care rolul apare de teama. De fapt, cred ca asta se intampla des, dar multi o interpreteaza altfel. Pe mine de exemplu daca m-ai intreba nu as spune ca am "diferite personalitati" din cauze temerii, dar poate undeva in adânc, aceasta este cauza. Teama de a fi criticat, dar pe de alta parte si teama de a nu fi destul de interesant!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

True story. Toti jucam roluri, chiar daca nu ne dam mereu seama, desi ar trebui sa fim mereu aceleasi persoane. Uneori suntem maniosi, alteori blajini, uneori hiperactivi, alteori apatici, invidiosi, lacomi, generosi, fricosi, aparent curajosi, cruzi, aparent buni, uraciosi, aparent iubitori, etc. Cu seful asa, cu proful asa, cu parintii altfel, cu prietena altfel, cu vanzatoare altfel, in circumstanta x asa, in circumstanta y altfel, etc.
Omul nu poate fi mereu aceeasi persoana, e ca un cameleon, un nenorocit de animal happy Toate astea ies din subconstient ca o garla murdara. Ecce homo, iata omul actual.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da. Dacă te prezinți undeva, in afara casei tale, implicit te apuci de jucat roluri. Nu-mi place lucrul asta, nu prea ma împac cu fake-urile, prefer oamenii care-și vad de treaba lor chiar și atunci când trebuie sa se integreze într-o "structura".

| Anuket a răspuns:

Este inevitabil în orice mediu. Diferența este că în mediu virtual nu este ciudat să apari în spatele unui personaj(de exemplu mie îmi place mitologia) și toți găsesc persoane cu același pasiuni și păreri. Iar în mediul real ai extrem de mult de suferit dacă ești necugetat sau coleric pentru că nu-ți poți face alte conturi și să o iei simplu de la capăt.

| Green66 a răspuns:

Doar oamenii falși joacă roluri, poartă măști în funcție de persoana cu care interacționează.
Dacă în realitate nu ai curaj să spui ceva, dacă te-a supărat cineva... Nu-i nimic, intri pe TPU și-ti verși toate frustrările pentru că aici poți fi Superman.

| OFQuestions a răspuns:

"Pe TPU poti sa fii cine vrei tu" - asta cred ca se refera la faptul ca pe TPU poti sa fii asa cum ai vrea sa fii si in viata reala, nu neaparat la ideea ca pe TPU poti sa te dai drept alta persoana.