| Inferno a întrebat:

Pentru cei care cred ca ordinea nu poate rezulta in urma unei "explozii".

Asezati sub o foaie de hartie alba un magnet.
Acum luati in mana un pumn de pilitura de fier si aruncati-o cu putere in spre foaia de hartie. Asta este explozia.

Priviti rezultatul. Este pilitura de fier aranjata intr-un mod ordonat?
WoW! Mind Blowing. Din explozii poate rezulta ordine! Myth busted!

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Tot nu știu ce e aia ordine în acest context. Ordinea de fapt înseamnă o înșiruire sau o dispunere în funcție de o regulă sau/ și de anumite caracteristici.
„the way in which people or things are arranged, either in relation to one another or according to a particular characteristic"
https://dictionary.cambridge.org/dictionary/english/order
Reguli există deoarece există legi ale fizicii. Caracteristici clare există pentru fiecare atom. Oricum s-ar întâmpla, atâta timp cât dispunerea se face conform unei reguli și în funcție de caracteristicile obiectelor, aceea e ordine (indiferent dacă sunt dispuse la distanțe egale pe suprafața unui disc sau altei figuri geometrice sau dacă distanța dintre ele crește exponențial). De aia dacă zic să aranjezi niște numere în ordine, întrebarea vine: în ce fel de ordine? (crescătoare, descrescătoare). Dacă numerele sunt plasate într-o matrice întrebarea are mai multe opțiuni de răspuns (crescătoare pe coloane, pe linii, descrescătoare pe coloane, linii, pe diagonale etc.). În spațiul 3D lucrurile devin și mai complicate. Iar dacă vorbim de obiecte care au extrem de multe caracteristici (nu e vorba doar de un singur număr care să le definească starea) ordinea poate lua posibilități nelimitate. În spațiu-timp sunt stări nelimitate, cu atât mai mult.
Nu văd niciun motiv pentru care o explozie nu ar crea ordine. Dacă cine a spus prostia asta nu definește ordinea pe care o așteaptă, atunci no-comment.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu e explozie! tongue
Dar incearca experimentul si cu ace cu gamalie si /sau cu cuie mici si subtiri (pana la 3cm)!

| danbnz a răspuns:

Afirmatia e speculativa.
Myth busted?
Nu tati, nu e mit, e fizica pura.

| Frank51 a răspuns:

Patetic.

Ceea ce ai reprezentat tu este forța câmpului electro magnetic, care nu are nici cea mai mică legătură cu gravitația(interacțiunea dintre materie). Nu există ordine în univers, avem doar norocul să fie spațiul foarte mare.

| mastadont a răspuns:

Adevărat. De asemenea, dacă o să urmărești unda de șoc a unei explozii o să-ți dai seama că și aceasta poate fi prezisă pentru că este mereu aceeași dacă și factorii sunt aceiași. Dacă nu este nimic în jur să spunem, dacă explozia se produce într-un vid, atunci unda de șoc precum și resturile vor fi proiectate în toate direcțiile cu aceeași viteză rezultând o sferă, Nu e asta ordine?