| TamplaruAnisoara a întrebat:

Pentru cei ce cred în Evoluție: A încetat omul sa mai evolueze din punct de vedere fizic și dacă da, când? Și in ce stadiu se află evoluția omului din punct de vedere al minții?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Evolutia nu este ce cred unia,sau ce este scris prin carti.
Daca ar fi fost asa de simplu,deja ar fi fost fapt,nu teorie,dar deocamdata este Teorie,de aia ii si spune Teorie.

Omu de cand aparu asa a si ramas,asta din toate pctele de vedere. Daca o sa se intimple ceva cu specia umana in viitor? Nu se va intampla nimci sub acest aspect.
Ori vom ramane asa si vorm supravietui, ori vom disparea.
In ambele cazuri o sa ramanem exact asa cum sintem si astazi.

Daca evolutia ar fi fost ce spun unia, am vedea aparind specii noi, deci acu milioane de ani o specie ar luao pe calea asta si astazi am fi trebuie sa o vedem, ar fi trebuie sa vedem zilnic noi specii laughing pentru ca milioanele alea de ani au tot trecut, tot trec zi de zi pe linga noi.

Nu merge deloc asa.Nu s-a observat absolut nici o modificare din pct de vedere morfologic sau anatomic.Toate observatiile is ceva genul,nu stiu ce specie sia schimbat culoarea,dar asta se intampla si cu noi,daca stam la soare ne bronzam laughing din albi devenim mai negriciosi
Alta chestie sa mai redus gabaritul,asta se intampla si la om,daca maninci f mult te faci cit china laughing si tot felul de chestii de genul asta.

Dar sa apara modificari anatomice sau mai stiu eu de care,nu s-a observat la nici o specie.
Daca nu ma insel,nu mai retin f bine,sper sa nu ma insel, dar parca teoria spune ca daca o specie ajunge la o anumita specializare nu mai poate evolua.
Omu este specializat deja, ba is modifica el mediu in care sta la nevoile lui.
Faptul ca avem astazi calculatoare, masini, aia nu arata ca am evoluat sub aspectul inteligentei, sintem exact la nivelul ala la care am aparut.

5 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

"Pentru cei ce cred în Evoluție"
Evoluția este o realitate indiferent dacă crezi sau nu în ea

" A încetat omul sa mai evolueze din punct de vedere fizic și dacă da, când?"
Evoluția nu încetează niciodată. Este un proces continuu dar extrem de lent. Schimbările nu sunt vizibile în decursul unei vieți umane, ci în zeci de mii de generații (vorbim despre milioane de ani).

"in ce stadiu se află evoluția omului din punct de vedere al minții"
Se află exact în stadiul în care se află. Dacă întrebarea este dacă va mai evolua, răspunsul este "da". Va mai evolua cât timp va exista.

| SingleForOne a răspuns:

Omul nu a încetat din evoluție, nici în momentul de față. Evoluția, în sine, se întâmplă la sute de mii de ani sau milioane de ani diferență, în special din perspectiva factorilor externi, naturali (cum afectează natura, mediul înconjurător, resursele in jur, asupra omului... Nu este exclus reacția nucleară, mutația nucleară). De asemenea se face din perspectivă internă prin activitățile și gândirile omului prin mai multe generații. Nu sunt diferențe majore dintre omul de azi față de omul peșterii; dar într-adevăr sunt diferențe majore dintre om și acele "animale" înrudite între oameni și cimpanzei; sau acele animale înrudite cu alte animale mamifere care au fost înaintea acestora. Eu cred atât în Dumnezeu și creație, cât și în Evoluție.

| RAY a răspuns:

Evoluția nu ceea ce cred creștini, evoluția e un proces de adaptare la mediu și reproducere, cât despre inteligenta, omul nu prea a evoluat rațional, gândirea primitiva e la majoritatea

| sabin89 a răspuns:

Cred că omul va mai evolua în următoarele milioane de ani, în dimensiuni și în greutate, să ajungă cam cât elefantul happy

| EliLeli a răspuns:

Nu.