| TristanTzara a întrebat:

Pentru cunoscători: care credeți că sunt avantajele filosofiei analitice? Dar ale celei continentale? Voi pe care o preferați? De ce?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Filosofie continentală?

| TristanTzara explică (pentru sadrian46):

Tipul de filosofie căreia filosofia analitică se opune (în engleză: Continental philosophy). Dacă e să cosiderăm într-un fel filosofia analitică ca nouă, filosofia continentală ar fi felul tradițional de a face filosofie.

| ConnorRK800 a răspuns:

Avantaje? Avand in vedere... ce anume, mai specific? Daca te referi la sansele de angajare cu domeniile respective, zero. Daca te referi la filosofie drept ocupatie in free time, nu prea sunt in stare sa-ti dau un raspuns concret, dar iti pot sugera sa delectezi filosofia analitica.De ce? Raspuns: ...ental/amp. Eu nu prefer niciuna deoarece nu am dezvoltat si nu voi dezvolta vreun interes pentru filosofie cat de curand. Totusi, ce relevanta are subiectul respectiv pentru tine?

| TristanTzara explică (pentru ConnorRK800):

Avantaje ca perspectivă de a privi lumea/filosofia.

Filosofia e un fel de hobby de-al meu, mai citesc în timpul liber, argumentez pe unele forumuri. Eram curios ce cred cei de pe TPU de cele două; dacă e cineva care știe ceva filosofie.

| sadrian46 a răspuns (pentru TristanTzara):

Pe mine m-a preocupat filosofia și am citit mult. Așa că dacă ai o temă concretă iar nu vastitatea unui sistem filosofic, putem dialoga.

| TristanTzara explică (pentru sadrian46):

Sigur. Am postat, chiar acum o întrebare, dacă sunteți interesat.

| sadrian46 a răspuns (pentru TristanTzara):

Da, am și răspuns.