| Duhovnicul a întrebat:

Pentru pasionatii de astronomie :
Daca as achizitiona un telescop, ar fi okay daca l-as instala pe balcon? Voi avea o privelniste "buna "? va rog nu radeti ( sunt la inceput )
Daca nu, atunci cam prin ce locatii imi recomandati pentru a observa cerul.
Sunt din Timisoara.

Răspuns Câştigător
| Andrei7520152 a răspuns:

N-o sa vezi absolut nimic din Timisoara cu exceptia catorva planete (Venus, Jupiter, Marte, Luna). Saturn nu cred ca o vei putea vedea din Timisoara

"Daca nu, atunci cam prin ce locatii imi recomandati pentru a observa cerul. "

cat mai departe de oras, eventual undeva pe varful muntelui unde nu exista poluare si lumina artificiala. Sau pe campie, in conditii bune meteo

Mai bine iei un binoclu. Daca pleci in vacanta sau pe la tara o poti duce cu tine. http://www.skywatcher.ro/binocluri.htm

Si invata Stellarium

7 răspunsuri:
| Biggiesan a răspuns:

Mai bine vizitezi Norvegia sa vezi acolo privelisti verzui pe cer! Mai bine vizitezi siteuri de astronomie, telescoapele sunt prea scumpe si pot deveni imorale prin spionajul intimitatii oamenilor nefericiti cazuti in bataia lunetei tale obscene! Aruncatul cu privirea e de mai multe feluri : iti holbezi telescoapele in pieptul tinerelor de pe strada, privitor ca la teatru tu in lume te inchipui, privitor la cele lumesti si paralel de realitate, inclusiv privitul la tv si la postarile si likeurile prietenilor, privitor cate-n luna si in stele. Mai te poti uita la ele?

| Duhovnicul explică (pentru Biggiesan):

Hai da-o dracu` de treaba ca doar nu am sa spionez vecina de vizavi cand face dus laughing
Eu sunt om serios, pe bune straight face
Desi, nu este deloc rea ideea ta thinking

| Hombre a răspuns (pentru Duhovnicul):

Pungasule, vrei sa-ti spionezi vecinele. laughing

| RAY a răspuns:

Cel mai bine mergi la sat pe camp de ce? cum numai este lumina poti vedea mult mai bine cerul nopti bine acuma va ninge asa ca va vi inorat multa vreme de acuma

| sublime89 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa stai la casa si sa-l poti pune in curte. Pe balcon e cam incomod, plus ca din cauza luminilor orasului s-ar putea sa nu vezi prea bine. Cele mai bune locatii pentru a observa cerul sunt in afara oraselor, si daca se poate la munte. Dar e ok si la campie. Important e sa nu fie lumini si sa prinzi nopti senine.

| Maxim96 a răspuns:

Cel mai bine e in curte

| Sylvye a răspuns:

Buna! Pentru a putea observa cerul clar trebuie sa fii intr-o zona care nu este luminata artificial, adica din pacate in oras nu prea poti face asta. Iti recomand sa mergi la tara, daca ai rude acolo, sau in varful unui deal, in miljocul unui camp. Eu am telescop si in asta fac, ma uit cu el din miljocul pustietatii laughing Dar iti garanteza ca merita!