| Seba2013 a întrebat:

Pentru Socrate Statul ideal trebuie sa se bazeze pe justitie si virtute (asemanarea divinului). Pentru Herbert Spencer statul trebuie sa se bazeze pe industrie (societate industriala).

Cu care va identificati?

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Socrate batea cimpiile Greciei la greu, ca de altfel toti grecii, numa povesti laughing
Vorbeau despre democratie, despre mai stiu eu ce alte minuni si ei, deci ei personal, astia filosofii si Socrate asta si restul, dar aveau o armata de sclavi.
Mai terminatio cu mari filosofi si cacaturile ce le mincau, bateau din gura sa prosteasca multimea, au fost niste ticalosi, pe care istoria si multi oamenii ii ridica la mai stiu eu ceruri, pfff sa le fie rusine, niste popnari laughing
Despre astalantu Herbert nu stiu, asa ca ma abtin, dar daca e si asta tot gragaragiu, pot sa zic, se aplica aceiasi chestie.

Nu ma identific cu nici unu din acesti nenorociti laughing niste ticalosi si gargaragii, care invatau pe alti ce ei nu erau in stare sa faca, ori doar bataeau din gura, dar puneau bete in roate daca careva incerca sa aplice ce ei spuneau.

Doar nu era sa munceasca ei, munca era straina de ei, asa ca era mai bun ceva scalvi laughing

Terminatio cu Grecii antici, cu imperiul Roaman, nu-i mai laudati, nu-i mai elogiati, ca pana la urma n-a facut bine nimanui, doar rau au facut, au omorit oameni, au distrus familii, civilizatii, au luat ce alti munceau, sincer cum de puteti sa le pomeniti numele eu nu inteleg.

Toti astia trebuies pusi alaturi de Hitler, de Stalin de toti mari criminali ai omenirii.

Ca sa vezi cit de ticaloasa poate fi societatea asta umana, pentru unia muma, (tot crimoinali sunt), pentru alti ciuma, (Hitler e ciuma), Imperiul Roman, Cezar, Alexandru Macedon, sau mai stiu eu care erau valori tata, trebuie zeificati laughing vorba aia au macelarit aia popare intregi, au facut scalavi genratii de nu le mai stiau numarul, au violat femei cum doreau si pe cafre doreau, astia da oameni, adevarati, nu popare gen romani, daci sau care stateau la locul lor si isi vedeau de drum.
Pai ce aia is oameni, esti vazut bine daca omori cit mai mult, daca dai in cap cit mai mult de violezi mult, atunci esti vazut bine.

Ba voi chiar sunteti copaci, in halu asta am ajuns, ne lasam indoctrinati de toti tantalaii si toti nemernicii astia.

E timpul sa ne trezim si sa uitam hahalerele astea, nu sai punem la loc de cinste ca ce? Ca ne faceau scalvi, ca luau ce altii munceau, ca violau femei, fete minore si omorau barbati.
Ce dracu so intimplat cu omenirea asta de am ajuns la stadiu asta?

| StimabiluI a răspuns:

Nu cred că se compară Spencer cu Socrate.