| iuliaiuliaiulia a întrebat:

Pentru voi ce inseamna un prieten adevarat? Ce etape trebuie sa treaca?

34 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Prieten adevărat pentru mine este cineva care ţine la mine şi la care ţin, care îmi suportă toate nebuniile, care nu mă judecă, care mă înţelege (uneori fără cuvinte), care ştie să păstreze un secret, care nu-mi întoarce spatele, care îmi oferă libertate, sprijin şi stare de bine şi care se lasă iubit, preţuit şi răsfăţat.

| WR104 a răspuns:

Sa fie dispus sa te asculte cand ai probleme si sa se ofere sa le rezolvati impreuna, societatea nu permite insa astfel de legaturi care sa si dureze, este aproape imposibil sa ai un/o cel/a mai bun prieten/a.

| pwp a răspuns:

Sa-mi fie alaturi atunci cand am nevoie, sa nu aud barfe despre mine zise de ea, sa ma sune in fiecare zi si sa vorbim.

| unknownn a răspuns:

Nu exista, odata si odata tot te va lasa!
Asa ca Carpe diem fa!

| gabi13579 a răspuns (pentru unknownn):

Pe bune omule nu mai raspunde asa aiurea cum mi-ai raspuns si mie. pastreaza-ti parerile

| unknownn a răspuns (pentru gabi13579):

Nu raspund aiurea, nu imi place sa visez cu ochii deschisi!
Hai sa fim realisti!

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Prietenie?
Intai,trebuie sa fie mizantrop, nihilist, noncomformist si antiteist.In rest, ce sa-ti spun, nu am nevoie de prieteni.( chiar daca am vreo 70 pe TPU laughing )

| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Din punctul meu de vedere un prieten adevarat este ori sora/ fratele tau, parintii tai, un animal sau tu insuti. O pesroasa pe care o cunosi la un punct din viata pana la urma tot te va dezamagi.

| TheStory a răspuns:

Prietenul Adevarat trebuie sa se sacrifice pentru tine, dar nici tu sa nu-i ceri imposibilul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ăla care te ajută să cari cadavrul.

| Leocerba a răspuns (pentru anonim_4396):

Are Kraft raspunsul tau.
Si daca nu ai cadavru de carat? Prietenul sa fie ala care se ofera sa stropseasca de bunavoie pe careva in numele tau, numai pentru ca dupa aia sa-si exerseze loialitatea, ajutandu-te sa cari leșul. Iar daca nu-i nimic prin preajma de ucis, sa se ofere sa fie chiar si cadavru. I s-ar putea intampla doar o data dar asta ar fi un prieten dat naibii!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Leocerba):

Sase etape, ca in orice criza...
1. prima etapa e surpriza. Da nas in nas cu tine, si habar n-are ce vrei de la el.
2. a doua etapa e negarea. Nu intelege ce vrei de la el, ii esti nitel antipatic sau ii pari ciudat, si nu stie cum sa scape de tine.
3. a treia etapa e furia. Il enervezi de moarte cu comentariile, ideile si actiunile tale, si daca scapi nebatut poti sa zici ca ai avut noroc.
4. a patra etapa e indoiala. Dupa ce da singur de greu si realizeaza cata dreaptate ai avut, incepe sa inteleaga ca ai vrut sa il ajuti de fapt.
5. a cincea etapa e acceptarea. No comment.
6. ultima etapa e speranta. dupa ce te-a acceptat si incepe sa iti aprecieze valoarea, isi pune baza in tine ca o sa il ajuti la greu mereu.
Erata... de obicei mai e o etapa: amagirea. Asta vine ori cand dai buleala in relatie, ori cand nu te ridici la nivelul solicitarilor sale, ori cand incepi si tu sa ai pretentii reciproce... sau, si mai des, e destul sa te muti cu locuinta si gata! Stii tu: speranta moare ultima laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ala e complice, nu prieten big grin Prieten e ala care iti imprumuta toporul ca sa omori victima rolling on the floor

| Leocerba a răspuns (pentru anonim_4396):

"Speranta moare ultima" dar si cand moare, sa vina musai prietenul ala dat naibii, sa ma ajute sa car cadavrul punctului 6-speranta. Asta ar fi prietenul adevarat!
Eu de la tine am multe de invatat, in principal ce sa nu fac laughing dar sunt si momente ca acesta, in care iti arati motivele pentru care meriti cu drag tot interesul (meu).

| anonim_4396 a răspuns (pentru Leocerba):

Stii si tu vorba... sa faci ce zice popa, nu ce face popa laughing
Nu, acum sincer, eu doar subliniez "optiunea separata", nu o (si) fac, ca vreau sa mor de batranete laughing

| Leocerba a răspuns (pentru anonim_4396):

Oki, daca ma vad prima cu Sefu`, o sa-i prezint o lista cu dorintele prietenilor, stai sa scriu in dreptul tau " v_r_e_a s_a m_o_a_r_a d_e b_a_t_r_a_n_e_t_e" Gata! S-a notat!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Leocerba):

Ma faci sa pun o intrebare pe acest minunat site de intrebari intrebatoare si raspunsuri ajutatoare laughing
Ceva gen: La ce varsta e OK sa mori de batranete? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai buna prietena a mea este muzica. Daca ar fi posibil, as dori sa devina sotia mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Voiam să spun ce a spus și GenOm (cuvinte înțelepte, a propos). Cel care s-ar risca pentru tine și în cazul în care ai făcut vreo prostie, el te va ajuta să ți-o acoperi, nu te-ar judeca, ci te va înțelege. El îți vrea binele, nu te-ar mânca de viu dacă ați fi pierduți în deșert, te înțelege, te respectă, nu te aruncă la fel ca pe o cârpă veche dacă nu îi convine ceva la tine, este sincer, aveți aceleași interese, aveți cam totul în comun, nu vă supărați dacă vă tachinați unul pe altul, chiar dacă vă certați unul pe altul vă vine să vă căutați și el va încerca să medieze conflictul, să fie înțelegător cu tine, să aibă încredere unul în altul, să dea parola contului bancar fără vreo teamă și să fie respectat și alte chestii...
Dar să fim serioși, câți prieteni posedă aceste calități? Ați întâlnit unul care să se pună el pe un loc secundar pentru tine în situații grele, fără teama că e luat de fraier?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce „da"? Domne, tare vag ești.

| Different69 a răspuns:

Sa poata tine un secret.
Sa fie langa tine la bine si la rau.

| Spitz10 a răspuns:

Prieteni adevarati sunt numai cativa, un prieten trebuie sa fie langa tine ori ce ai zice.Ori ca vrei sa spargi un magazin ori ca vrei sa faci teme le mate.Dar asta nu inseamna ca va fi cobaiul tau, si tu la randul tau va trebui sa il ajuti.Nu e nevoie sa fie mereu langa tine, cat sa fie atunci cand trebuie.Am un prieten pe care il stiu de la 3 ani si pana la 9 sau 10 am fost mereu impreuna.Dar s-a mutat in cealalta parte a orasului si ne intalnim rar.Dar de fiecare data cand cineva se leaga de mine, ori cine ar fi acela, el ma ajuta. Odata era sa iau bataie in curtea scolii de la 2 handicapati care aveau treaba cu mine, pentru ca nu avea curaj sa se ia de mine unul singur.Si am stat o vreme asa, ca nu puteam sa sar pe els i sa il bat, erau doi si cu un an mai mari ca si mine, si atunci chiar cand credeam ca nu am cum sa ies fara sa incasez macar una o venit prietenul meu si so legat de unuld intre ei si atunci eu am sarit pe celalat si prietenul meu pe celalat.Stiu ca pot conta mereu pe el.Dar mai este semestrul asta si apoi pleaca la liceusad.Si atunci o sa ne mai vedem numai din ani in paste.Nu exista etape, ci o prietenie se construieste mai usor decat crezihappy.

| Juleuuss a răspuns:

Prietenia nu se rezumă la un secret, două, așa cum zic alții. Prietenia este o relație foarte strânsă, cel puțin așa o văd eu. Păcat că în ziua de azi numai găsești o persoană în care să ai încrederea. Toți te lasă batlă la nevoie.
Prietenia adevărată e un întreg, format din două suflete.

| Juleuuss a răspuns (pentru Juleuuss):

încredere *

| Juleuuss a răspuns (pentru Juleuuss):

Baltă *

| MotanuJmekerit a răspuns:

Simplu frate:
- Daca ii zici un secret nul zice la nimeni
- Poti avea incredere in el cu orice
- Nu te lasa la greu niciodata
- Daca se ia cineva de tine te ajuta adica se baga pentru tine nu conteaza ca ia bataie dar trebuie sa arata ca ii adv Prieten
- Mereu te baga in seama nu te da pe nimica
- Daca ai juca football si ar fi alegeri pe tine tear alege primul
Sper sa te convingi, Funda?

| Xtal a răspuns:

Sa nu imi scape telefonul pe gresie.

Răspuns utilizator avertizat
| ToxicG a răspuns:

Sinceritate,respect,incredere

| ChalkOutline a răspuns:

Cineva in care sa ai incredere.
Care sa fie langa tine.

| Deliaaa24 a răspuns:

Nu exista prieten adevarat...
Adevaratul prieten poti fii tu insuti.

| lwaryx33 a răspuns:

Persoana care e langa tine atunci cand restul te lasa...persoana care te intelege, e de acord cu tine asa cum esti tu si cu bune si cu rele, persoana care e sincera cu tine indiferent daca iti convine sau nu parerea ei, persoana care indiferent de ora vine si te ajuta, persoana de incredere, care iti vrea binele fara sa fie egoista, invidioasa, rea.

Funda puppy dog eyes