| anonim_4396 a întrebat:

Pentru voi ignoranta si indiferenta sunt sinonime? Care din acestea doua vi se pare mai mai dur si mai deranjant?

Răspuns Câştigător
| carminaburana43 a răspuns:

Ignoranta in viziunea mea este ceva de care iei cunostinta dar din motive bine intemeiate sa nu superi sau sa nu suferi nu te ocupi de acel fenomen.Indiferenta e mai grava pentru ca presupune ca nu te intereseaza ce ar trebui sa te intereseze. Bucuria sau necazul unui om apropiat sau indiferenta fata de munca pe care o prestezi si atunci nicicum nu o faci ca lumea si nu ajungi sa fii stimat pentru ceea ce faci.Indiferenta poate fii totusi si de alta natura de exemplu nu mai bag in seama un colectiv sau o persoana pentru ca nici colectivul sau persoana respectiva nu ma baga in seama.Indiferenta e mai dura.

9 răspunsuri:
| Dmonik a răspuns:

Pentru mine a fi incult si a fi nepasator sunt doua notiuni diferite net.

| georgesur a răspuns:

La o prima vedere "ignoranta" pare a fi o "circumstanta atenuanta" (Iarta-i Doamne caci nu stiu ce fac!), dar de cele mai multe ori aceasta sta la baza manipularii maselor, cu ajutorul ei cresc si se mentin regimuri criminale(vezi Hitler, vezi razboaiele, vezi averile conducatorilor tarilor subdezvoltate, etc.).
Multi oameni ignoranti (fara o minima educatie morala in cei 7 ani)ajung sa fie indiferenti sau mai rau, cruzi/rai.

| gigiro a răspuns:

Bineinteles ca nu sunt sinonome, iar mai dur e indiferenta, cu care poti sa "ucizi" pe cineva.Cand ignori o persoana, nu o iei in seama, nu o observi. Poate fi o actiune voita sau intamplatoare.Cand ti-e indiferent, e o actiune mai mult voita, si indiferent de ce face persoana respectiva (pentru tine), te lasa rece, indiferent.

| Deyutza a răspuns:

NU sunt sinonime...
indiferent=nepasator, pasiv;
ignorant=nestiutor, incult;
Si cel care ar fi mai dur e "indiferent" deoarece cand o persoana este indiferenta nu prea e placuta de cei din jur, iar cand e ignorant inseamna ca nu stie ce se petrece.
Pa pa:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca faci o confuzie. Folosesti ignoranta si indiferenta pentru a sublinia un singur defect: neglijenta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu sunt si indiferenta este mai dur

| alinutza92r a răspuns:

Indiferenta sau ignoranta tot acolo bate, amandoua au acelasi efect

| Sophie_6140 a răspuns:

Nu sunt sinonime. Ignoranta presupune sa nu vrei sa cunosti ceva/ pe cineva in mod voit pe cand indiferenta este pur si simplu dezinteresul total fata de ceva anume. Cand ignori pe cineva de exemplu iti pasa de acel cineva in masura in care nu vrei sa ai de-a face cu el/ea, pe cand indiferenta reprezinta dezinteresul total fata de tot ceea ce inseamna persoana respectiva.

| Alina1209 a răspuns:

Nu chiar sinonime. Mai dur mi se pare INDIFERENTA. De ce? Nu`ti pasa...nu te intereseaza. Punct. happy