| gritt a întrebat:

Persoanele depresive au o viziune mai realista asupra vietii?

12 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

O viziune realistă nu are nimeni. Pentru că asta ar presupune o înţelegere a realităţii în tot ansamblul ei, ceea ce pare imposibil. Un specialist într-un domeniu nu reuşeşte să epuizeze nici domeniul în care s-a pregătit. Iar domeniile sunt fără număr. Bineînţeles, asta nu trebuie să ne descurajeze să nu ne mai pregătim sau să nu mai investigăm un domeniu sau altul. Un depresiv, de exemplu, ar putea ajunge la o cunoaştere amănunţită a tuturor antidepresivelor existente la un moment dat pe piaţă, la ce e bun fiecare, ce efecte secundare au ş.a.m.d. Dar asta este doar o felie extrem de mică din întreg ansamblul cunoaşterii.

| Adry05 a răspuns:

Nop, doar exagerat de tristă și negativă. văd chiar și lucrurile frumoase ca fiind urâte sau neinteresante

| Violleta2022 a răspuns:

Nu au viziune realista, dimpotriva, au una pesimista, totul este negru si cenusiu pentru ei, murdar, rau, dezolant, sunt vesnic nemultumiti, vad sau inventeaza probleme, chiar si acolo unde nu sunt.

| J0B0MAT a răspuns:

Una mai pesimistă

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu chiar

| Invictusman a răspuns:

Ca sunt în cripta sau în viata tot aia e, parca în cripta e mai bine, e o eliberare.
Au o viziune pesimista, și o gândire foarte negativa, tulbure.
Gândurile de sinucidere sunt omniprezente.
Una dintre cele mai grave depresii sunt în cadrul tulburării de personalitate borderline și bipolare, rata de sinucidere e cea mai mare la aceste tulburări, chiar mai mare decât la cei ce suferă de schizofrenie.
Btw, și eu am depresie și ma mândresc ca nu am cazut în vicii ca alții, și nu am nici o tăietură pe mana deși sufăr de foarte mulți ani de depresie.
Cu tratament boala se poate ameliora considerabil, chiar vindeca în unele cazuri.

| DonEduardo a răspuns:

Nu mai realista decat cele nedepresive.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Una extrem de întunecată și moartă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depresia uneori iti da puterea de a vedea lumea ''la rece''. A vedea lumea ''la rece'' si cu detasare inseamna realism

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,dar e tot o viziune depresiva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, ci una pesimistă.

Răspuns utilizator avertizat