| EfraimAshdothabediahKochBar a întrebat:

Plecand de la contractul social al lui Jean-Jaques Rousseau cat de just politic si etic este votul celor din diaspora?
P. S:"Un vot prin corespondenta pierdut" e un titlu care suna comic sau tragic?

5 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

In momentul in care poate hotari totul acel vot este si comic si tragic in acelasi timp.Comic pentru cel care cistiga si tragic pentru cel care pierde.

| miradoniz a răspuns:

hee hee ca sa pleci de la ceva trebuie sa cunoști punctul de plecarehee hee deci,eu nu pot sa răspund la aceasta întrebarehee hee cât despre titlu,"este o prevedere foarte necesara, sa simți ca nu poți prevede totul", cum spunea parca J.J.R.hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Etic nu este in niciun caz deoarece consecintele votului celor din diaspora nu ii afecteaza decat intr-o proportie nesemnificativa, afectand in schimb pe cetatenii respectivului stat. Insa poate fi considerat just deoarece diaspora impartaseste din cultura natiunii-mama.

| MMihai a răspuns:

Voturile din România, pot fi furate sau falsificate mai greu! Chestia cu „ voturile prin corespondență" este dorința gunoaielor băsisto -pedeliste de a fura și de a falsifica voturi, nu are nici o treabă cu românii aflați în străinătate!

| enverhoxha a răspuns:

Democraţia are o esenţă financiară: cetăţenii decid despre felul în care sunt cheltuiţi, în interesul comun, banii pe care îi plătesc fiscului. (În secolul 18 americanii luptau pentru democraţie folosind formula "No taxation without representation".)

Diaspora NU contribuie la bugetul statului român nici prin impozite directe şi nici prin TVA, deci NU trebuie să poată decide cum se cheltuiesc banii publici. De aceea e imoral să aibă dreptul de vot... în afară de cazul că doritorii ar fi dispuşi să plătească anual o taxă "electorală" la buget, egală măcar cu totalul TVA-ului care revine unui locuitor al României într-un an de zile - adică atunci când plăteşte pentru alimente, energie, transport, medicamente şi toate celelalte.