| gaboorr a întrebat:

Plz ajutati-ma dau teza la mate nu mai stiu cum se calculeaza radicalu va rog dati-mi exemple si cei de clasa a-7-a care ati dat teza dati-mi va rog niste exemple pana in 17.05.2011 dati-mi exemple plzzzzzzzzzzzzzzz

2 răspunsuri:
| CobraLeon a răspuns:

Poti face prin 2 metode:
a. Descompui numarul si grupezi 2 cate 2, ii inmultesti, si ce nu are pereche(ce a ramas negrupat) pui sub radical.
Ex.
98|2
49|7
7|7
1|1
Si iei grupul de 7 si vine 7 radical din 2.

b. Faci calculul exact cu radical.
1.Pui sub radical numarul
2.Tragi o linie la sfarsitul radicalului in jos apoi asteia ii tragi o linie in dreapta in dreptul numarului.
3.Imparti de la sfarsit in grupe de cate 2 cifre.
4.Iei primul grup, cea din stanga care va fi si faci, ce numar inmultit cu el insuti = nr grupei sau mai mic, dar sa fie cel mai apropriat.
5.Rezultatul il treci deasupra liniei care ai traso orinzontal din linia verticala aia.
6. Faci scaderea, cobori urmatoarea grupa, doar ca aici dublezi numarul de deasupra barii (cel care l-am scis inainte) il pui sub bara si faci asa de ex.:
Cat ori el insuti da 40?
si vine asa x(asta e numarul dublat)6 ori 6=x6 ori 6 si calculezi si vezi daca e bun si daca e bun il pui sub faci calculul si 6 il treci sus

| Afdsa a răspuns:

2 pătrat e 4(2 x 2), deci radical din 4 e 2. E simplu.
3 pătrat e 9(3 x 3), deci radical din 9 e 3, înţelegi?