| sabin89 a întrebat:

Poate ați auzit sau ați citit despre cele două mese ale lui A. S. Eddington. Două mese care erau de fapt una singură. Prima masă este cea pe care Eddington își așeza cărțile; apoi își reazema pe ea coatele pentru a începe să citească din acele cărți. Cealaltă este corpul fizic științific care e plin de găuri; cea mai mare parte a lui este spațiul vid, nimicul presărat cu nenumărate bucățele de "ceva", electronii și nucleele, despărțiți prin distanțe de cel puțin 100 000 de ori mai mari decât dimensiunea proprie. El rezumă lucrurile într-un stil plastic, spunând: "În lumea fizicii asistăm la jocul umbrelor din viața obișnuită. Umbra cotului se sprijină pe masa-umbră, iar cerneala-umbră curge pe hârtia-umbră".
Studiază știința fizicii o lume a umbrelor? Ce ziceți?

1 răspuns:
| MountainRiver a răspuns:

Eu una zic, că fizicienii sunt mai lugubri decât poeții sau chiar religia. Chipurile, ei susțin că fizica e știință, dar de fapt ei vin cu tot felul de teorii lugubre și cu jumătăți de măsură sau care prin acel "poate".
Halal știință exactă și concretă.

Dar da, acum revenind la problema ta, fizica e o știință frumoasă, ba chiar uneori ocultă. Știu că aici mulți o să-mi săriți în cap, dar aia e, eu una văd în lumea ocultă multă fizică și chiar chimie la bază. Așa că, hai să fim serioși, fizica nu e doar știință ci e chiar și pseudoștiință și e cred că, în această eră, mai ales, cea mai fascinantă lume. happy

Acum nu știu prea multe despre umbre, și dacă de fapt întrebarea e concretă, strict la noțiunea umbră sau e metaforică, dar cum eu vorbesc mai mult metaforic, o să răspund așa.
Cred că da, deoarece fizica a făcut o descoperire foarte mare care pur și simplu nu se vede, dar ea există, deci o umbră a existenței ei există, și anume electricitatea, deci dacă e așa, pot spune că fizica poate studia și umbrele, de fapt fizica studiază Universul, deci tot ce e vizibil ochiului liber, dar și ce nu. Și cum deja tot în fizică s-a expus această teorie : ""Că tot ce poate fi gândit s-au spus, poate exista sau lua formă în acest vast Univers", cu atât mai mult cred că da, poți spune că fizica studiază și umbrele.