| anonim_4396 a întrebat:

Poate fi considerata clonarea pasul spre nemurire?

21 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Nu,pentru ca e doar la nivel celular.Esti identic doar dpdv fizic.Psihic sint doua entitati diferite.Deci moartea se insurubeaza lejer si acolo.

| harciog a răspuns:

Am uitat sa spun ca eu sint cu desurubatul; la dopuri.

| anonim_4396 explică (pentru harciog):

Da' ce bai Harule, cine are nevoie de psihic? Nu vezi ca trendul este s-o arzi in cocalareala? laughing

| harciog a răspuns (pentru anonim_4396):

Singura diferenta este ca moartea nu crede in nici una dintre figurile noastre de stil.

| anonim_4396 explică (pentru harciog):

Cat despre desurubat... imediat cobor in beci, ca ziua de munca s-a dus dracu' laughing Poate mai gasesc ceva pus deoparte pentru zile negre (gen 8 Martie).

| anonim_4396 explică (pentru harciog):

Asa este, dar-ar dracii in ea de jigodie.

| harciog a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate ca aceasta sarbatoare te-a facut sa bati apropouri la Harcioaga, adeca cum ar fi ca sint cam intr-o parte ca imi permit sa beau eu de ziua ei.Afla domnule Kron caci ca sa-mi fac timp si pentru mine am imbatat-o de la ora 5 dimineata.Acum doarme dusa si eu ma bucur ca o sa vada ce sot "model"a avut.

| anonim_4396 explică (pentru harciog):

As fi aplicat acelasi tratament si "pedepsei" mele, dar "obiectul in cauza" m-a amenintat duios ca orice actiune de genul asta ma va lasa cu ochii-n explozia solara vreo 2 saptamani. Deocamdata nu risc, astept sa cada lata de oboseala apoi o execut intravenos.

| harciog a răspuns (pentru anonim_4396):

Inseamna ca te imbeti odata cu mine.

| anonim_4396 explică (pentru harciog):

Impreuna, pana la victoria finala! laughing

| CoquineNoire a răspuns:

Mah, nu cred.
nu ai vazut ca Turnurile Gemene nu au supravietuit?

| Sentinel a răspuns:

Doi oameni sunt una si aceeasi persoana daca imbraca acelasi costum?

| IMC90 a răspuns:

Oarecum

Adevaratul pas spre nemurire va fi atunci cand vom reusi sa extragem informatia din neuroni si s-o stocam in alta parte. Practic, asta ti-ar permita sa traiesti vesnic (in alt corp ce-i drept) insa asta mai putin conteaza, pretul este destul de mic pentru nemurirewinking

| Dumnezău a răspuns (pentru IMC90):

Am vazut undeva,nu mai stiu pe ce site,ca un nene rus, chiar intentioneaza sa faca asta, si sa duca mai departe cercetarile pentru extragerea neuronilor.Totusi,ar fi intr-adevar nemurirea ideaticii individului,da' daca ii pui neuronii sau codul genetic in corpul altcuiva sau al unui robot, tot n-ai rezolvat treaba, ca ii anulezi personalitatea acelei ideatici.Ar merge ca in Svalbard,si in depozitul lor de seminte,sa se preleveze mostre(cam futuristic planul,da' merge, cred) de la mintile iluminate si sa se pastreze pentru studiere si atingerea imortalitatii lor, ca nu chiar orice ghiolban merita nemurirea.

| Remus13 a răspuns:

Clonarea nu este pasul spre nemurire.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nota:
Nu este vorba despre nemurirea sufletului! Deci, nu ma intereseaza parerile vis a vis aceasta tema. Daca ma interesau, postam la rubrica "Religie".

| dani0078 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici nu m-am referit la asta, eu vorbesc despre ceea ce este denumit indeobste CONSTIINTA, lucru total diferit de SUFLET.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nu e pentru sufletelul meu mi se cam rupe de alta ca mine happy

| dani0078 a răspuns:

Doar in cazul in care s-ar descoperi si o metoda de transfer a constiintei, altfel clona ar fi doar o copie a ta din punct de vedere fizic nu mental si spiritual.

| anonim_4396 explică (pentru dani0078):

Da, dar macar ramanem cu informatiile ce se transmit genetic. Si nu sunt putine.

| dani0078 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din punctul meu de vedere,informatiile transmise genetic sunt doar o infima parte din ceea ce constituim fiecare dintre noi ca individ, deci nemurirea de care vorbesti, nu multumesc.