| Sabuna a întrebat:

Prenumele poate influenta destinul?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Cu siguranta prenumele poate influenta destinul. De exemplu exista obisnuinta de a ordona alfabetic listele cu nume si prenume, iar cel care are lista in mana va spune: primii 10 vor merge acolo, urmatorii 10 dincolo. Iata deci ca Alina si Xenia vor avea destine diferite, influentate strict de prenumele lor. big grin
Daca asta nu v-a convins, iata alt exemplu: daca te cheama Gheorghe, sansa de a juca in nationala de fotbal a Romaniei este mult mai mare decat daca te numesti Maria. big grin
Mai mult decat atat, ganditi-va cum ar fi evoluat istoria mondiala daca prenumele lui Hitler ar fi fost nu Adolf, ci Itzic. big grin

11 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Nu draga.Propietarul lui il poate marii sau dupa caz tavali.

| BeT a răspuns:

DA, ziua in care te-ai nascut nu o poti schimba in schimbi prenumele da. Uite un ex.Alexandra este un nume de razboinic Alexandru Macedon(un om singeros, invidios, etc.)daca ea ar taia pe alex de la inceput ar fi Andra-Iulia, amindoua numele au mijlocbig grin-dragoste si L-libertate.sint multe de zis

Răspuns utilizator avertizat
| zorialbi a răspuns:

In nici un caz. Fiecare om este unic si este liber sa aleaga ce face in viata. Daca prenumele ar influenta cu ceva viata ar insemna ca cei cu acelasi prenume sa fie asemanatori, dar nu e nici o regula in privinta asta. Daca ai nume de sfant, e frumos sa te rogi lui pentru ca este sfantul tau protector. Numai bine!

| cineeu a răspuns:

In sine nu. dar am intalnit cateva persoane cu nume predestinate parca. ma refer la un nume si cariera sau ocupatie. happy

| soricica a răspuns:

Nu cred. Am doua nume si niciunul nu mi se potriveste ca descrierelaughing. Alexandra=protectoarelaughing [si eu nu stiu cum sa fac mai mult rau persoanelor care m-au enervatbig grin] bine doar cu sora mea sunt protectoare...si Iulia=nu mai stiu ceva cu o zeitatebig grin...
In fine, eu nu credtongue
Bye:*

| Ana a răspuns:

Nu cred.

| Cretzule a răspuns:

Nu exista asa ceva.Destinul nu exista iti faci singur norocul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.sabinuta.si nu numai.si ziua de 13, si martea, si mita neagra, si ceasul rau, si mai ales horoscopul.nici nu-ti mai vine sa iesi din casa. uite la mine azi cadea o intalnire romantica, cu altcineva.pai eu imi iubesc sotia, asa ca nu am mai iesit deloc din casa, sa nu se dea vreo baba la mine.

| simona_6231 a răspuns:

Am citit pe undeva mai demult ca da, acum cine stie...nici eu nu prea cred.

| katy_1510 a răspuns:

Nu cred in asa ceva, cum nu cred nici in destin. Nu cred ca totul se desfasoara in viata dupa un tipar prestabilit.