| blondissima a întrebat:

Prima impresie conteaza cel mai mult. Prima reactie este cea adevarata.
Da sau nu?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Prima impresie contează, dar nu cel mai mult. Şi da, este importantă, dar nu mai importantă decât părerea, pe care ne-o formăm pe parcurs despre persoana respectivă. Şi da, sunt într-o legătură directă. Dacă nu ne-ar trezi curiozitatea de la început, n-am mai avea şansa s-o cunoaştem mai bine (decât dacă am fi forţaţi de anumite conjuncturi să petrecem mai mult timp în preajma persoanei respective) şi să ne formăm o părere...hmm...am vrut să spun "finală", dar lucrurile oricând se pot schimba, inversa, aşa că niciodată nu se ştie unde e acel final.
Dar ştii ce? Stau acum şi mă gândesc...
"Când o persoană are două reacţii consecutive, diferite faţă de acelaşi subiect, ce alegi să crezi?".
Eu cred că uneori (mai ales când e vorba de reacţii puternice: mirare, antipatie, dezgust, admiraţie, etc.) prima reacţie este cea sinceră, pentru că este spontană, necontrolată, iar a doua poate fi mai estompată, temperată, mascată şi nu atât de vizibilă/puternică şi/sau sinceră.
Dar depinde de la caz la caz. Totuşi nu putem generaliza.
Numai bine!

P.S. Acesta a fost un mic rezumat al ideilor mele (la cerere).

20 răspunsuri:
| Furculingură a răspuns:

Nu. Prima impresie este intotdeauna gresita.

| PetreConstanta a răspuns:

Depinde de reactie

| mariana5237 a răspuns:

Nu si nu.prima impresie e de cele mai multe ori e gresita, iar prima reactie depinde daca e calculata sau nu...

| Raphael a răspuns:

In general prima impresie conteaza. Depinde si de om. Eu sint un observator si incerc sa compar si sa fac media si cu a doua impresie!
Iar prima reactie niciodata n-ar trebui sa fie o alegere. Acum depinde si de circumstante, de meserie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima impresie contează,dar nu cel mai mult. Nu cred că prima impresie este cea vitală pentru că nu poţi cunoaşte un om dintr-o dată. Prima reacţie, la fel. Depinde de cum se simte omul respectiv în acea zi.Eu în general nu mă ghidez doar după prima impresie, omul se cunoaşte în timp şi în diferite circumstanţe.

| blondissima explică:

@ɐuıןɐʇɐɔ, prima impresie este de cele mai multe ori gresita, dar, asta nu inseamna ca nu conteaza. Nu prima impresie ne trezeste interesul sau dezinteresul, ne face sa vrem sa cunoastem( o persoana de exemplu ) mai mult, mai putin sau deloc?

| Flav a răspuns:

Sunt niste vremuri in care sunt prea multe vitrine, dar nimic in interior. [Octavian Paler]
Una din prejudecăţile lumii noastre este de a pune eticheta, de a clasifica totul; oamenilor li se pare că au şi înţeles ceea ce au clasat. [Octavian Paler]

| Vizitiul a răspuns:

Nu! Ultima impresie conteaza cel mai mult! Nu stiu daca prima reactie este adevarata, nu stiu daca adevarul are legatura cu ordinea numerologica.

| blondissima explică:

@Vizitiul, ultima impresie = concluzia, e cea mai importanta. Dar daca prima nu ne-ar trezi interesul automat nu ne-am acorda sansa sa ajungem la ultima. Cand ceva orice nu ne impresioneaza nici placut nici neplacut il ignoram. Cand ultima impresie depinde de prima cum poti spune ca nu conteaza?
De prima impresie( mai tot timpul gresita, nu asta discutam acum ) depinde restul.
"Nu stiu daca prima reactie este adevarata, nu stiu daca adevarul are legatura cu ordinea numerologica." Eu cred ca prima reactie este instinctuala si celelalte controlate. Daca intrebi pe cineva daca-i place un lucru si-ti raspunde "Da " si dupa putin timp de gandire spune... "aaaaa nuuuu" ce alegi sa crezi?
P.S. Sa nu uitam ca vorbim despre impresii nu despre adevaruriwinking

| Vizitiul a răspuns:

Blondissima, prima impresie, de fapt, nu e o impresie fondata, nu e decat o presupunere. De asta zic ca ultima impresie conteaza, si singura.

| buburuzAndreea a răspuns:

Cred ca prima impresie pe care ne-o facem atunci cand cunoastem o persoana se bazeaza pe instinc, pe intuitie. Pentru ca nu avem timp sa trecem prin filtrul mintii reactiile si atitudinea omului din fata noastra, imaginea pe care ne-o facem despre el e una strict instinctuala. Uneori acest "al 6-lea simt" ne inseala, alteori surprinde fix esenta personalitatii pe care incercam sa o descoperim. Depinde de la caz la caz.

Cat despre cea de-a doua afirmatie, as inclina sa o sustin mai puternic pe aceasta. Hai sa ne gandim ca suntem pusi intr-o situatie limita si cineva cunoscut noua este pus in pericol. Daca prima reactie este de a-l salva, fara a ne gandi la riscuri si consecinte, atunci inseamna ca tinem foarte mult la persoana respectiva, iar daca ezitam, ei bine, atunci stiti ce inseamna asta. Deci da, prima reactie este cea adevarata, pentru ca este luata emotional, cu inima, fara a ne asculta vocea ratiunii. Capul ne face uneori sa luam hotararea cea mai practica, care nu coincide neaparat cu ce ne dorim de fapt.

| ieu a răspuns:

Da si nu. In general, nu trebuie sa te lasi condusa numai de fazele astea. Treabuie in general sa treci peste prima impresie, deoarece nu spune multe lucruri despre persoana respectiva. Cand persoana respectiva vorbeste cu tine ar putea avea emotii, ar putea fi in diferite situatii, care nu neaparat reflecta starea ei de zi cu zi. Prima reactie a persoanei este foarte relativa, si, in general depinde de un factor major, si evident: nu te cunoaste, deci nu poate avea o reactie pe care tu ai putea considera-o ca o reactie justificata neaparat. Probabil ca tu ai facut ceva care a declansat ceva negativ, sau pozitiv in persoana cu pricina si ea reactioneaza imediat, constientul sau tinzand sa asocieze tipul tau de a fi cu intrebarile sau reactiile pe care le ai, ceea ce, in multe cazuri, este eronat. Subconstientul nostru are tendinta sa puna mult pret pe prima impresie asupra unei persoane, dar realmente, prima impresie este nesemnificativa, pentru ca nu poti fi sigura ca reflecta personalitatea ei neaparat. Relativitatea primei impresii depinde de multi factori, asa ca posibilitatea sa fie eronata este foarte mare. Sper ca te-a ajutat! happy

NOname
| NOname a răspuns:

Prima impresie contează, dar nu cel mai mult. Şi da, este importantă, dar nu mai importantă decât părerea, pe care ne-o formăm pe parcurs despre persoana respectivă. Şi da, sunt într-o legătură directă. Dacă nu ne-ar trezi curiozitatea de la început, n-am mai avea şansa s-o cunoaştem mai bine (decât dacă am fi forţaţi de anumite conjuncturi să petrecem mai mult timp în preajma persoanei respective) şi să ne formăm o părere...hmm...am vrut să spun "finală", dar lucrurile oricând se pot schimba, inversa, aşa că niciodată nu se ştie unde e acel final.

| RhoOphiuchi a răspuns:

Depinde de observator cat vede. Daca prin "prima impresie" te referi la chestii de suprafata, adica la cum vrea persoana respectiva sa fie vazuta, nu, nu te lua dupa prima impresie. Daca esti un observator mai fin, inca de la primul contact cu o persoana, nu vei asculta la cuvintele lui, ci vei vedea ce zic despre el cele mai fine gesturi, reactii si miscari. Alea sunt aproape de necontrolat, deci, cele mai sincere informatii pe care le poti obtine de la cineva.

| blondissima explică:

@Vizitiul, n-am spus ca prima impresie nu ar fi o presupunere.De cele mai multe ori este gresita sau cel putin insuficienta. Ultima este importanta dar ea n-ar exista daca prima nu ne-ar trezi interesul. Eu cand cunosc o persoana si nu ma impresioneaza cat de putin, nici in bine nici in rau, cand nu mi se pare interesant, nu-i acord alta sansa sa-mi poate arata mai mult. Se poate ca aceasta persoana sa fie cea mai interesanta dintre toate, dar daca nu mi-a aratat nimic de la inceput, daca dupa prima impresie nu am ramas nici macar cu ideea ca ar putea fi interesant pun punct, si prima impresie devine cea finala, indiferent ca este gresita sau pripita. Existenta ultimei impresii depinde de ce efect are prima asupra noastra.
@NOname, nu mi-ai spus nimic despre prima reactie.

NOname
| NOname a răspuns:

Prima reacţie la prima impresie? La asta te referi?
Da, este şi ea adevărată,...că orice reacţie pe care o poate avea un om.
O impresie poate fi adevărată sau nu, o reacţie în schimb este ceva involuntar/incontrolabil. Este felul în care reacţionăm la o impresie sau un lucru, o manifestare ca răspuns la ceva, şi nu văd cum ar putea fi neadevărată (greşită - da, neadevărată - nu).
Scuză, dar mi se pare un pic incorectă întrebarea ta sau poate n-am înţeles-o eu bine.

| Ecea a răspuns:

Nu

| blondissima explică:

@NONAME, "Prima reacţie la prima impresie? La asta te referi?"
Nu. Prima impresie a noastra, prima reactie a celorlalti.
" o reacţie în schimb este ceva involuntar/incontrolabil."
Cand o persoana are doua reactii consecutive, diferite fata de acelasi subiect, ce alegi sa crezi? Prima din ele sau a 2-a? Daca se contrazic inseamna ca doar una din ele este adevarata, necontrolata.

NOname
| NOname a răspuns:

Mulţumesc că m-ai lămurit! Înţeleg acum.
Aleg s-o cred pe a doua în proporţie de cam 90%, dar tin cont şi de prima. Însă de cele mai multe ori primele reacţii îl reprezintă foarte puţin pe cel care le are. Adică, nu e neapărat el, ci mai mult cel care vrea să pară (dar mai sunt şi excepţii. unii sunt aproape identici de la început până la "sfârşit", însă aceste cazuri sunt foarte rare).
O seară plăcută!

NOname
| NOname a răspuns:

Dar ştii ce? Stau acum şi mă gândesc...
"Când o persoană are două reacţii consecutive, diferite faţă de acelaşi subiect, ce alegi să crezi?".
Eu cred că uneori (mai ales când e vorba de reacţii puternice: mirare, antipatie, dezgust, admiraţie, etc.) prima reacţie este cea sinceră, pentru că este spontană, necontrolată, iar a doua poate fi mai estompată, temperată, mascată şi nu atât de vizibilă/puternică şi/sau sinceră.
Ideea e, că depinde foarte mult de caz. Nu putem generaliza. Aici am vrut să ajung.
Numai bine!