| Palagandrei7 a întrebat:

Prin descarcarile electrice azotul din atmosfera se combina cu oxigenul, iar produsii se dizovla in apa de ploaie. Unde ajung ei?

Răspuns Câştigător
| georgesur a răspuns:

Molecula de azot (nitrogen) este foarte stabila (rareori si doar in anumite conditii se combina cu alte elemente), dar sub actiunea fulgerului se poate combina cu hidrogenul rezultind amoniacul dar si cu oxigenul rezultind oxidul de azot(in prezenta oxigenului acesta poate forma dioxidul de azot). Dizolvati de apa de ploaie se formeaza acidul azotic (de unde caracterul acid al unor ploi). Aceste picaturi ajung pe plante si in sol, se pot recombina si sunt "consumate" de plante.Este o parte a circuitului azotului in natura.

4 răspunsuri:
| Ea12345 a răspuns:

Apa de ploaie nu ajunge pe pamant? Cred ca acolo ajung big grin

| trololololol a răspuns:

H+N+O2=HNO3=acid azotic, se dizolva in ploaie, ramane in apa, cauzeaza aciditate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ploaia acida, nitrogenul(azotul) se combina cu vaporii de apa si formeaza acidul sulfuric si acidul nitric.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invie.invie si devin fiinte vii. apoi evolueaza, si ajung printre noi.