| sabin89 a întrebat:

Printre hârtiile unui matematician a fost găsită autobiografia lui. Începea așa: "Eu am terminat facultatea la vârsta de 44 de ani. După un an, fiind un tânăr de 100 de ani, m-am însurat cu o fată de 34 de ani. Diferența neînsemnată de vârstă dintre noi – de numai 11 ani – a contribuit la comunitatea noastră de interese și idei. Peste câțiva ani aveam deja o mică familie cu 10 copii. Salariul meu era de 200 dolari, din care 1/10 îl dădeam surorii mele, așa încât noi, cu copiii, am trăit cu 130 dolari pe lună" etc.
Cum pot fi explicate contradicțiile dintre numerele prezentate în acest fragment?

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

O alta baza de numeratie? (Sau poate mai multe)