| Inferno a întrebat:

Prostia apare doar la fiintele ce sunt dispuse inteligentei? Ex: Aniamelele nu dispun de ratiune, dar cu toate acestea nu putem spune ca sunt proaste, in timp ce despre om, care dispune de inteligenta, ratiune se poate spune ca este prost.

12 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Cine ti-a zis ca animalele nu sint inteligente.Te poftesc in cusca unui leu cu inteligenta ta sa incerci sa-l prostesti nitel.

| Inferno explică (pentru harciog):

Am spus ca animalele nu pot fi acuzate ca-s proaste, dar nici rationale.

| mgtow a răspuns:

Prostia e valabila si in viata reala nu numai in filme.

| Inferno explică (pentru mgtow):

Ce treaba au filmele cu ce am spus. Ma refer strict la viata reala si nu la o imitatie a acesteia.

| Birjaru a răspuns:

Suntem cu toti animale si dispun de ratiune si celelalte specii. Doar pentru ca din totalul manifestarilor porcilor de exemplu instinctul are un procent mai mare nu inseamna ca nu au ratiune.

| unknownn a răspuns:

Prostia apare la prosti.

| Inferno explică (pentru unknownn):

Si prostii fac parte din specia umana.

| RAY a răspuns:

Si noi suntem animale, faza cu ratiunea au pa naiba ce ratiune are ema?

| Inferno explică (pentru RAY):

Sincer sa fiu nu inteleg de ce atributul principal al omului este ratiunea.
Omul are orice, numai ratiune nu.

| RAY a răspuns (pentru Inferno):

De ce nu citesti despre cat de ilogic gandim

| lOvEbwN a răspuns:

Hmm, ce întrebare...animalele, ar fi mai deştepte ca oamenii...

| DeliciouslyComplicated a răspuns:

"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid."
― Albert Einstein
deci totul e despre perspectiva. Animalele nu sunt vinovate. Legile le impun sa fie ba vanatori ba prada, unele sa-si faca un cuib sau o familie si sunt foarte buni in ceea ce fac. Mana omului nu vaneaza ca un tigru si nu construieste un cuib ca o pasare dar nu poti sa spui ca sunt inteligente pentru asta. In schimb, tu ca om esti obligat sa fi capabil de ceva in viata asta nu prin ratiune ci cu inteligenta pe care o capeti de-a lungul timpului...