| AvalohAlyn a întrebat:

Psihologia poate fi" prietena" cu religia? Ce au in comun?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
27 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Psihologia este folosită în religie la greu (altfel cum ar manipula?), nu şi invers.

| VladSilviu a răspuns (pentru NOname):

laughing chiar mai facut sa rad sincer happy tongue chiar foarte bun raspunsul tau, daca nul dadeai tu, il dadeam eu big grin

| EmaS a răspuns:

Da, sigur ca da. Dupa cum pentru trup exista medicamente, asa si pentru suflet exista Cuvantul care poate vindeca rani spirituale.

mira
| mira a răspuns:

In mod sigur pot fi prietene.Au in comun alinarea suferintei.

| WR104 a răspuns:

Nu, nimic!

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Ambele se ocupa cu "sufletul" omului.Doar ca religia implica saltul din real in transcendent.Da, o sa vorbesti cu Dumnezeu, si-o sa te creada lumea si mai dus cu pluta decat erai inainte.La spitalul de nebuni ne vom duce, daca-l platim pe Dumnezeu sa ne cante o balada de moarte.
P.S :Vorbesc din Spitalul 9.Trebuie sa inchid, nebunii rontaie din cablul de internet, si nu stiu cat va mai rezista.

| Mădă0611 a răspuns:

Nu, desi religia se foloseste de psihologie.
Uite ce spun psihologii si prietenii lor, neurologii: http://www.descopera.ro/cultura/4588035-dumnezeu-a-fost-inventat

http://www.descopera.ro/......nou-studiu

Intre real si imaginar n-o sa fie niciodata prietenie, dar imaginarul o sa ia de la real ca sa para si el real, cat de cat.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Au in comun faptul ca spun numa baliverne

| Wøodenpints a răspuns:

Ambele mănâncă la fel de mult căcat şi au impresia că ştiu mai multe despre tine decât ştii tu.
A, da, şi ambele cred într-un anume tip de gândire corectă, pe care dacă nu-l ai cică e de rău.

| Oana92 a răspuns:

Dupa ce ai experimentat tehnici de psihologie transpersonala nu ai cum sa nu mai crezi in Dumnezeu! Si da, psihologia e prietena foarte buna cu religia. Multi dintre cei mai buni psihologi sunt oameni foarte credinciosi...

| M25M a răspuns:

Religia a folosit psihologia maselor/sociala pentru a manipula.
De asemnea dupa o doza prea mare de religie este posibil sa ajungi la psiholog.
Deci da au o relatie...

| NOname a răspuns (pentru M25M):

Uite, varianta la care nu m-am gândit. : )) Frumos.

| M25M a răspuns (pentru NOname):

Danke! big grin

| WhatheWow a răspuns:

Religia nu-i doar prietenă cu Psihologia ci s-a folosit din plin de ea altfel nu putea să îndoctrineze atâția oameni.

| OOOLEOOO a răspuns:

Psihologia ne invata ca pentru succesul personal avem nevoie de un ghid in viata un ''erou'' sau pe cineva pe care sa-l urmam...Acel model poate fi si un zeu.
Insa psihologia este stiinta, religia este doar credinta/convingere.

| Zenit313 a răspuns:

Primele regilii au fost fiozofice, pana cand au intervenit evreii in peisaj si au schimbat aceasta regula.

| Delicacy a răspuns:

Autosugestia este punctul lor comun.De fapt, credinţa este un mecanism de apărare psihologic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm, religia isi face prietenii in psihologie! Cand iti vine unul in cabinet si vezi ca a pupat toate colturile usii si si-a facut 10 matanii pana sa ajunga pe scaun, esti nevoit sa-l abordezi dupa convingerile lui.
Asta mai lipsea, ca unui om cu probleme, sa-i mai si zici ca nu exista zeitati...mai bine ii dai o funie.La preturi modice, evident! happy
Amandoua sunt prietene, dar totul pana la bani!
In comun ar avea alinarea, dar eu as folosi alienarea, pentru ca incearca sa-ti faca uitate sentimente si sa-ti schimbe perceptia asupra vietii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lipsa unui fundament stiintific, deci "prietenia", asa cum banuesc ca o sugerezi tu, exista.

Răspuns utilizator avertizat
| VitalyDeMarco a răspuns:

Amandoua tin de Spirit...

| dustru a răspuns:

Absurd, nu au nimic in comun in afara de faptul ca a doua o foloseste pe prima cu iscusinta.

| Sarcasticu a răspuns:

Religia este selectivă. Psihologia este obiectivă. Ca să "aplici" religie trebuie să ştii să "aplici" psihologia asupra omului. happy

| DeeaRi a răspuns:

Sincer nu stiu ce pot avea in comun aceste doua.

| risa13morgan a răspuns:

Prietene ar putea fi.dar nu au nimic in comun.dar nici contra...nu te supara dar pui niste intrebari la care e foarte greu de raspuns

| Rusu_George_1917 a răspuns:

Da,normal ca au legatura una cu cealalta, in parte sunt de acord cu raspunsurile celorlalti, au in comun faptul ca ambele sunt influentate de invataturi primite de la stramosi si le transmit prin educatie, noi nu prea contribuim cu nimic nou, luam totul de-a gata, si e frumos asa, e greu sa vii cu o teorie noua pentru ca nu ar putea fi acceptata usor in prezent, nu stiu daca m-am facut inteles dar m-am pus singur pe ganduri si tot am rezolvat ceva...

| тeσσsmiℓe a răspuns:

Da,ar putea. Deoarece religia se bazeaza pe psihologie.