| 16.laura.16 a întrebat:

Psihologie sau Stiinte politice?

Mentionez ca pot intra fara probleme la ambele. Nu stiu ce sa aleg.
Voi ce parere aveti?

9 răspunsuri:
| roxy_2350 a răspuns:

Sunt 2 domenii diferite. pai cu psihologia nu prea poti face mare lucru... te sfatuiesc sa alegi stiintele politice.

| Raiden a răspuns:

Ai facut in liceu Stiinte Sociale, nu-i asa? laughing
Stiinte Politice, zic eu.

| Alesssiiia a răspuns:

Stiinte politice!

NOname
| NOname a răspuns:

Eu personal as alege Psihologie, desi mai de viitor sunt Stiintele politice. Tu alegi.winking

| Andreeagen a răspuns:

Cu stiintele politice ai mult mai multe perspective si mult mai multe sanse de a reusi decat cu psihologia, in caz ca doresti sa faci psihologie trebuie sa ai ceva pile sau sponsori in spate.Numai bine!

| Brotacel a răspuns:

Buna!

Eu am terminat facultatea de psihologie, deci te sfatuiesc sa alegi psihologie happy

Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ideea ca siintele politice, comunicarea, relatiile internationale, menegmentul si studiile europene sunt "de viitor" e o prejudecata, o capcana in care cade de ani de zile societatea romansca. Stiintele politice nu au o aplicabilitate concreta, nu stii sa faci nimic dupa. Daca vrei sa intrii in politica o poti face cu orice studii, abilitatile si-o sansa te vor ghida acolo. In plus, in politica sunt putine "locuri de munca" e ceva vag, cei care urmeaza astfel de scoli vagi ajung someri si nemultumiti.

Psihologia pe de alta parte e o stiinta concreta, bine delimitata care desi pare cool si a fost integrata pe lista facultatilor la moda, merita studiata, cum merita sa studiezi fizica sau ingineria. Dar trebuie sa stii daca iti place sa citesti, daca te pricepi la oameni, daca esti o persoana subtila, intelectuala, rabdatoare. Altfel, alege-ti o facultate mai practica, mai concreta. De pilda administratie, economie, turism.

Daca ai pasiuni umaniste serioase merita sa faci filosofie, litere.Nu te teme in ce priveste locul de munca, daca esti inteligenta si serioasa, poti avea succes cu orice.

| AvalohAlyn a răspuns:

Psihologia este mult mai frumoasa si te poate ajuta pe tine chiar si pe tine personal iar stiintele politice sunt grele si exista mult de munca la acest profil.Eu as alege psihologie insa conteaza la ce te pricepi tu mai bine.Succes.

| Grunwaldmantuitorul a răspuns:

Din moment ce ceri parerea altora pe care apoi s-o folosesti in ati seta destinul Eu cred ca nici una din optiunile pe care le ai NU Sunt pentru tine.