| Thunder a întrebat:

Pun o simpla intrebare. Mai mult e o nelamurire. Nu are legatura cu zei, religii, extraterestri, flori de tei, unicorni roz, adica are un pic happy. De ce utilizatorii acestui site, majoritatea religiosi, arunca cu stupizi unor raspunsuri a caror continut nu este la fel cu ceea ce au fost invatati. Daca cineva zice ca pamantul e plat primeste 34 de voturi pozitive, in schimb daca afirm ca cel mai vechi schelet uman descoperit are 4.4 milioane de ani vechime primesc 10 stupizi. Fratilor, nu toata lumea are aceeasi parere cu voi, fiti un pic mai indulgenti, deschideti-va mintea si la alte pareri. Daca tot sunteti asa de convinsi ca raspunsul altora e stupid, va invit sa lasati si voi un raspuns, nu doar sa aruncati votul si sa plecati. Nu-mi pasa de voturi, in schimb, nu pot sa trec cu vederea peste ignoranta si indiferenta unora.

19 răspunsuri:
| TeddyAn a răspuns:

Cred ca exista un singur raspuns corect la aceasta intrebare: Noi suntem romani

btw, imi plac intrebarile tale precedente...nu te lasa descurajat de "spiritul romanesc"

| alexmircescu13 a răspuns:

Respectivii au inteles ca acolo trebuie sa se auto-evalueze... Sunt destui useri care habar nu au ce e cu capetele lor si probabil ca opiniile lor sunt dictate de neuronul singuratic pe care il suprasolicita cand intra pe aici. Iar cand spui 'deschideti-va mintea' ar trebui sa pui la dispozitie un deschizator de conserve. Nu de stupizeniile lor trebuie tinut cont, ci de importanta informatiei pe care o furnizezi si care in mod sigur ajunge si la cineva care o pretuieste!

| AliceAliceAliceAlice28 a răspuns:

Stiu cum este...nu ai ce sa faci...nu toata lumea are aceleasi pareri ca si tine. dar daca tu crezi ca parerile tale sun ok lupta pentru ele si nu te lasa influentata de parerea unora care voteaza
cu stupid sau nefolositor

| Amyyyyyyy a răspuns:

Fratzilor asta e Romania de *** nu ai ce sa faci aici ne ducem traiul nu ai ce face...asta e ROMANIA TARA DE CACAT

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca pamantul e plat si soarele se invarte in jurul pamantului.De fapt e mai complicat de atat, tot universul leviteaza pe langa pamant pentru ca aici a pus prima data piciorul un dino...astaaa... fiul lui Dumnezeu.Am mai intrebat eu daca dumnezeu ii va rasplati pe cei ce dau cu stupizi in atei, ca sa stiu sa ma fac si eu "stupidizator", mai bine imparteam bile de rulmenti la porumbei, acelasi efect.
Voturile si funditele nu inseamna nimic pe TPU, in schimb sunt unii dobitoci care cred ca funditele reflecteaza nivelul de cunostinte ale unui utilizator. App ti-am zis ca eu cred in scufita rosie? mi se pare mai plauzibila povestea, plus ca am si dovezi stiintifice care atesta existenta scufitei pe pamant, dar ei nu ma cred, am si scrieri stravechi despre scufite si vanatori si m-am gandit intr-o zi, de sa n-o pun de-o religie noua, why not?
Oricum e cam kinky sa bagi o scufita intr-o icoana, cred ca o sa ma rezum la ce am in avatar.

| ramona30 a răspuns:

Sa nu exageram totusi. Nu toti "religiosii" fac asta. Eu sunt perseverenta in a formula mesajele "anticrestine" si sunt multi utilizatori care m-au combatut fara sa arunce cu "stupid" in mine. De exemplu Crinu care nu a dat niciun vot stupid pentru nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-am citit cateva raspunsuri si ti-am mai dat cativa stupizi meritati de data aceasta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot voi va plangeti cand voi aruncati cu stupizi lor? incepand cu @kongeriket care rupe gura targului prin voturile stupide gratuitebatting eyelashesasa ca stai jos @thunder91 sau @daniel, care ai filaughingsi nu vb despre ce nu stii

| Caia a răspuns:

Fiecare raspunde dupa cum ii place, daca majoritatii ii place intr-un fel e logic sa te trezesti cu un stupid.De exemplu tu raspunzi la o intrebare total diferit decat ceilalti, in asa fel poti sa jignii sau motiva principiile cuiva, depinde cum te percep ei. Chestia asta cu folositor, stupid etc, tine de libera exprimare, la fel ca si raspunsurile tale, sau ca raspunsurile noastre, deci nu ar trebui sa ne ofensam daca suntem catalogati altfel. Iar cei care dau stupid fara sa "gandeasca" raspunsul o fac ori pentru ca au ceva cu tine ori pentru ca au o "problema". Cred ca ar trebui sa ne demarcam si sa ne schimbam mentalitatea, dar e usor de zis atata timp cat la baza sunt niste influente serioase( televizor, religie, societate, bani, prostie, muzica etc)
P. S. Te-am pus pe tine ca exemplu pentru ca tu ai pus intrebareahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai sictir pentru ca incerci sa induci asistentei raspunsul si victimizezi profitorule...

| DorelSudoru a răspuns:

Si acum cineva sa va bombardeze cu stupid...laughingProbabil multi nu stiu sa asculte si se cred prea inteligenti.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Câinii latră, ursul merge!
Pa, pa.

| 4b a răspuns:

Stii thu, fiecare are parerea lui personala insa mai sunt si oameni care doresc sa-ti impuna un lucru...consider ca n-am dat la nimeni in cap cu raspunsurile melestraight face

| Thunder explică:

@anonimilor
NU aveti onoarea sa scrieti de pe conturile voastre reale sa nu va vada lumea cat de buni crestini sunteti. Eu macar am curaj sa arat ce gandesc pe langa turma. Daca vi se pare de ca*cat sau nu, astea sunt ideile mele. La unele raspunsuri ma apuca rasul cand le citesc, dar nu dau stupid, decat foarte rar. In schimb unii stau geana pe om si il cauta ca sa dea stupid. Sunteti de toata jena, o sa va bata Dumnezeu laughing.

@ramona.In caz ca, Crinu nu a dat niciun vot stupid de cand are contul, am tot respectul pentru el. In schimb, daca e si el un putzoi din asta care voteaza doar sub anonimat...este urat, urat de tot.

| Thunder explică:

@După2000DeAni
"Raspuns anonim:
Ti-am citit cateva raspunsuri si ti-am mai dat cativa stupizi meritati de data aceasta."

Inseamna ca acest anonim este mai special, sau a intrat pe contul lui real sa mai dea un stupid. Ceea ce rezulta ca am dreptate cu userii care nu posteaza de pe contul lor si intra sub anonimat.

"Tu nu gandesti pe langa turma, tu doar te afli in cealalta turma."

Ok. Hai sa zicem ca sunt in cealalta turma. Spre deosebire de tine care ai luat ca fiind adevar ceva scris de oameni, la mine nu a mers indoctrinarea religioasa. Inseamna ca am gandit si am pus la indoiala ce continea aceasta. Asta nu rezulta ca iau de buna chestia cu Big Bang-ul, deoarece tot o teorie este. Inca am intrebari in legatura cu originile Universului, originile omului, etc. Probabil ca nu o sa le gasesc niciodata.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

@thunder91: Ultimul răspuns pe care ţi l-a dat După2000DeAni e foarte bun.
În altă ordine de idei faptul că unii religioşi dau dovadă de îngustime, nu e nici pe departe vreo noutate pe-aici. Dar, atâta vreme cât n-o fac toţi religioşii de-aici (e adevărat că-s puţini care n-o fac) nu e corect să spunem despre toţi că-s nu-ştiu-cum.
Problema unora dintre utilizatorii acestui site este că ei nu înţeleg ce-i aia dezbatere şi discuţie în contradictoriu şi, mai ales, utilitatea discuţiilor în contradictoriu şi anume aceea că ele aduc progres.
Şi-n plus, cu stupizi nu se aruncă numai din cauza religiei dar şi din cauza altor diferende de opinie care în opinia uneia dintre părţi, nu merită discutată.
De exemplu dacă se vorbeşte despre avorturi, în viziunea celor anti-avort, o discuţie despre asta nu-şi are rostul doar pentru simplul fapt că în viziunea lor viaţa femeii, viaţa socială a acesteia sau orice alt aspect este irelevant. Pentru ei fetusul e important şi basta. Poţi să scrii tu un miliard de argumente inteligente că pentru ei nu contează. Iar cei care se mai implică în dezbatere, îţi aruncă eventual cu câte o sursă "credibilă" gen crestinortodox.ro, dannegru.com sau bloguri obscure în care se găsesc "dovezi" potrivit cărora grămada de celule din luna a 2-a de sarcină are sentimente şi mai-ştiu-eu-ce.
Ăştia-s oamenii, cu ăştia defilăm.
Ah... şi dacă vrei să vezi mostre adevărate despre modul cum se votează pe TPU, te invit să citeşti răspunsurile de la această întrebare: http://www.tpu.ro/......a-suntem/.
Salutare.

| Thunder explică:

Iar se ajunge de la o intrebare de cu totul alta natura la dueluri credincios-ateu.

@După2000DeAni
Din spatele monitorului ramane doar sa-mi dau cu parerea. Cica ateii sunt mari logicieni... Asta e asa ca sa se dea mai cu mot unii laughing. Ai citit bine ce am scris eu? Am afirmat ca ai luat de bune niste chestii zise tot de oameni, nu e nimic fals in ce am zis. Ca am specificat ceva de indoctrinare religioasa, nu inseamna ca te-am etichetat, ai tras tu concluzii gresit. Daca te-as cunoste in viata reala poate te-as respecta, poate mi-ai fi prieten. Ce a aici pe TPU, e alta mancare de peste.

1."Nu toti crestinii sunt credinciosi"
Corect.
2."Nu toti credinciosii sunt indoctrinati"
Marea majoritate a credinciosilor este indoctrinata religios.
3."Nu toti credinciosii sunt crestini"
Corect.
4."Nu toti credinciosii sunt macar adeptii vreunei doctrine"
Creinciosii sunt adeptii doctrinei religioase, atat timp cat cred ceva de acolo.
5."Si, CULMEA, nu toti indoctrinatii sunt adepti ai vreunei religii sau credinciosi"
Dupa definitiile urmatoaresadcredincios=indoctrinat, religie=doctrina). Raspunsul e la fel ca la puntul 4. Ca sunt si alte tipuri de indoctrinati asta e altceva.
6"Ia, sa te vad, restul indoctrinatilor unde sunt? "
Ceilalti indoctrinati sunt adeptii altei doctrine, nu au treaba cu ceea ce discutam noi, si anume: DOCTRINA RELIGIOASA.

Imi place cum ai raspuns. Se poate si altfel fata de cum suntem obisnuiti pe aici. Eu nu consider toti credinciosii ca fiind "prosti, idioti, batuti in cap", unii sunt cu picioarele pe pamant, dar nu toti. Fiecare are ideile lui despre celalalt. Tu despre mine poti crede ca sunt un ateu fanatic care arunc cu noroi in toti credinciosii, dar nu este asa.

| Thunder explică:

@După2000DeAni
Nu o mai luam de la niciun capat. Nu stiu care e pozitia ta cu privire la religie si divinitate. Am inteles gresit. Dar daca tot suntem aici ai putea sa spui o data care e pozitia ta?

| ania a răspuns:

@ramona
Aprecieri pentru onestitate.