| anonim_4396 a întrebat:

Putem sa tindem dincolo de noi insine si sa schimbam lumea?

Răspuns Câştigător
| 4b a răspuns:

Daca fiecare isi matura in fata casei, lumea ar fi mai curatawinking

29 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

...începând schimbarea cu noi.

| harciog a răspuns:

Daca ma schimb radical si nu mai vreau bere e bine? Adeca sa ramin la tuica distilata de doua ori? As putea schimba ceva?

| EmaS a răspuns (pentru harciog):

Sigur ca da! Gradul de alcoolemie!

| harciog a răspuns (pentru EmaS):

Multumesc mult pentru informatie doamna.Am notat-o sar'mina.

| EmaS a răspuns (pentru harciog):

Cu multa placere, dom'le!

| Dumnezău a răspuns:

Stim aproape toti ce a spus Gandhi.N-ai cum sa schimbi lumea, daca nu ai cum deveni tu, la scara micromoleculara in raport cu lumea, ceea ce vrei sa vezi peste tot si la toti.

Lumea poate fi schimbata dintr-o singura miscare, in chiar o simpla secuna.Doar intrebati-l pe pilotul de pe Enola Gay cat de repede se poate schimba lumea, sau pe cei ce au instrumentat implozia mascata in atac terorist de la WTC.Sau pe fratii Kennedy.Sau pe Rosa Parks.

Oricine este compatibil cu schimbarea lumii.Doar ca oamenii fug de asta, in principal, din cauza letargiei lor ereditare si starii de inchistare in neputinta.Omul nu e neputincios.Da-i 20 de kilograme de TNT si o camer intesata de sacali cu masti umane si poti sa te convingi,ca seaman al sau,ca oamenii au puterea de a schimba lumea.Din pacate,insa, nu se poate schimba, decat daca o lasi in fum, cenusa, ruine si dezastru ca sa o recladesti.Asta acum.Inainte,spontaneitatea era punctul forte al micro-schimbarilor, acum trebuie sa zgudui din temelii intreaga societate prin ceva de ordin nociv mai intai.Catharsis,cam asa sta treaba.

A schimba un minuscul coltisor de lume, sau un infim procent din lume, adica un om sau cativa mai multi, nu se poate traduce prin schimbarea lumii.La nivel mondial, ai nevoie de ceva cu adevarat transant.Niciodata,lumea nu s-a schimbat fara ceva cu adevarat transant.

| NihiI a răspuns (pentru Dumnezău):

Am urmărit acum ceva timp un serial in care ideea principală era frustarea unui baiat,fost print, care dorea schimbarea lumii iar moralele învăţate erau :"Nu poţi schimba lumea fara sa te murdaresti pe mâini."; "Distrugerea este necesară pentru a face loc creaţiei " "Oamenii slabi au tendinţa de a fi conduşi de cineva, de o entitate, de stat, de reguli"

| Felicica a răspuns (pentru Dumnezău):

Corect

| Shammal a răspuns:

Nu schimbi lumea, te schimbi pe tine si automat te vei regasi intr-o lume conform schimbarii tele
cand te uiti in oglinda si vrei ca imaginea din oglinda sa zambeasca, zambesti tu si automat imaginea din oglinda va zambi
ce vezi in jurul tau, in exterior este o reflectie a interiorului tau

Răspuns utilizator avertizat
| Wøodenpints a răspuns:

De ce s-o schimbi?

| EmaS a răspuns (pentru Wøodenpints):

Ca sa devina mai buna!

| Wøodenpints a răspuns (pentru EmaS):

Să devină mai bună...ca să ce? Pentu mine este deja destul de bună lumea în care răiesc eu, de ce aş vrea s-o schimb?

| EmaS a răspuns (pentru Wøodenpints):

Eram suta la suta sigur ca asa o sa imi raspunzi! Cat de previzibil poti sa fii!

| Wøodenpints a răspuns (pentru EmaS):

Păi dacă-mi pui aceleaşi întrebări de fiecare dată şi vii cu aceleaşi replici, eu ce ai vrea să-ţi răspund.

| EmaS a răspuns (pentru Wøodenpints):

Ma bucur pentru tine ca esti fericit si multumit!

| Dumnezău a răspuns (pentru Wøodenpints):

Stii...e o categorie speciala, foarte mare, de oameni ori retarzi, ori semi-retarzi, care ar imbunatati substantial calitatea vietii fiecaruia (inclusiv a ta) daca ar incepe un hazliu sa-i adune si sa-i cioparteasca.Nu (cred ca) exista om care sa nege ca i s-ar imbunatati viata - la nivel psihic si de auto-satisfacere - daca n-ar mai fi nevoit sa traiasca printre fiinte inferioare.

| WhatheWow a răspuns:

Nu trebuie sa tindem dincolo de noi ci doar sa luptam pentru a o schimba!

| reihiuke a răspuns:

Nu. Daca se putea schimba lumea, se schimba deja.

| reihiuke a răspuns:

Daca lumea poate fi schimbata prin tine, tu poti sa te schimbi? Aici e intrebarea. Poate fiecare sa se schimbe? Nu poate. Doar putini se pot schimba si acei putini nu-i pot trage pe toti dupa ei. Si inca ceva care tine de asta, suna mai ciudat putin: un om nu poate intelege decat ceea ce stie deja. De aceea sunt atatea contraziceri pe TPU si nimeni nu ajunge nicaieri. Nu putem decat sa amintim sau sa punem in ordine ceea ce cineva are deja in el insusi. Altfel, cealalta persoana ar trebui sa faca ceva pentru a putea intelege. Sa depuna un efort pentru a obtine ceva ce nu are. Cunoasterea si intelegerea nu se pot da prin cuvinte.

| DyNo a răspuns:

Daca perseverezi in ceea ce faci si ai incredere ca vei avea succesc poti sa muti si muntii din loc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Putem tinde spre ceva avem noi chef, mai important este sa reusim.

Răspuns utilizator avertizat
| adrian873 a răspuns:

Nu

| EmaS a răspuns (pentru adrian873):

De ce nu? Schimbarea poate sa inceapa cu mine!

| adrian873 a răspuns (pentru EmaS):

Si ce faci daca cei din jurul tau nu se schimba?

| EmaS a răspuns (pentru adrian873):

Schimbarea incepe cu tine.Ei vor fi influentati de schimbarea ta in bine si isi vor schimba si ei mentalitatea.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru EmaS):

Nici o data nu vei putea multumii un om, fiecare suntem intr-o coninua alegere si cautare.

Exact asa cum esti tu acum.

Deci cine sunt eu sa schimb lumea?

Ce este corect din propria ta perspectiva este total gresit din perspectiva altuia.
Suntem categorii de oameni cu evolutii mentale si spirituale diferite care reactioneaza in functie de proprile prejudecati.
Prejudecati diferite.

Daca incerci sa schimbi lumea, iti vei face rau singura.

| euforiaa a răspuns:

"Fii tu insuti schimbarea pe care vrei sa o vezi in lume" Ghandi