| harciog a întrebat:

Putem spune ca dincolo de mintea superficiala, exista o minte mult mai tacuta care percepe realitatea fara interpretarea gindirii? O minte care stie care este calea cea mai buna pentru noi, pe care ne-o comunica doar prin senzatii si sentimente, fara a implica gindirea?

19 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Depinde de fiecare, daca nu stie sa se gandeasca bine ca sa-si faca viitorul intra in actiune efectele gandurilor bune si rele (avand parte de esecuri si bucurii in viata) dar daca e sigur pe ceea ce gandeste ii va fi mult mai bine fara sa atraga energia negativa.

| shadovv a răspuns:

Cred ca cel mai apropiat lucru de ceea ce descrii tu este inconstientul din fiecare... sau poate un rezidu al inspiratiei divine daca crezi in ea.

| Shammal a răspuns:

Da, exista o minte superioara (tacuta), metaforic vb acesta minte se afla undeva pe varful muntelui si are o vedere de ansamblu asupra caii pe care megi iar mintea superficiala (mintea fizica) este la baza muntelui si vede doar urmatorul pas; mintea fizica este creata doar subliniez doar pentru a percepe realitatea iar mintea superioara pentru a concepe realitate; cand te regasesti intr-o situatie stresanta (aiurea) pui mintea fizica sa faca partea mintii superioare

| PopândăuIRătăcit a răspuns:

Probabil e subconstientul.

| Hmmmm a răspuns:

Tu, cand ti-ai ales calea in viata, te-ai lasat antrenat de gandire sau de mintea aceea tacuta? Poti alege o cale fara s-o gandesti? Mintea tacuta te-a adus in stadiul acesta?

| harciog explică (pentru Hmmmm):

Hip, hip.hip ura. N-ai treaba cu ce fel gindesc eu sa treci direct la acuzatii. N-am vrut decit un raspuns cit mai elaborat la intrebare.

| Hmmmm a răspuns (pentru harciog):

Nu te-am acuzat. Tocmai ti-am spus ca esti ceea ce esti pentru ca asta ai ales prin intermediul gandirii provenite de pe urma realitatii. Deci nu, nu exista o "minte tacuta" care-ti arata numaidecat calea potrivita in viata.

| harciog explică (pentru Hmmmm):

Ar fi fost corect sa spui ca"o minte tacuta nu exista pentru mine", dar sa afirmi asa ceva si pentru altii ale caror experiente nu le-ai trait mi se pare prea mult.

| Hmmmm a răspuns (pentru harciog):

Dar tu, in urma a ceea ce ai studiat, impulsionandu-te sa adresezi o asemenea intrebare, in care descrii doua stari; una de gandire asupra realitatii si alta de ceva mult mai complexa, sub apelativul de "minte tacuta", crezi ca ai cuprins toate experientele traite de catre toti oamenii? Asa ai formulat intrebarea, gen alba sau neagra. Eu ti-am dat un raspuns pe masura. N-am cum sa ofer un raspuns complex unei intrebari incomplete. Daca tu sau altul, credeti ca mintea tacuta, independent de ratiune, v-a adus in postura in care va aflati, atunci, luam treaba la puricat.

| harciog explică (pentru Hmmmm):

Nu luam la purecat pentru simplu motiv ca, cu toate ca as avea 1000 de motive dar nu prea imi mai permite timpul.Am de purecat un arici si o catelusa pe lunca Siretului.Ma scuza deci...

| Hmmmm a răspuns (pentru harciog):

Te scuz, dar te acuz de abuz asupra catelusei; spui c-o iei la puricat, cand tu, de fapt, o iei la pipait. Pe luna Siretului se duce si harciogul, umezindu-se.

| foxsilver a răspuns:

Nu stiu de ce, dar intrebarea ta ma face sa am in minte imaginea unui om aflat in coma.

| sabin89 a răspuns (pentru foxsilver):

Oare sa-i aprindem deja lumanarile?

| foxsilver a răspuns:

De Paste, oricum vom fi nevoiti.Si chiar cu aceasta"lumina sfanta", ma indoiesc ca s-ar putea"lumina"o astfel de minte.
Superficialitatea nu are leac.
In orice caz, se fac prea multe filme horror in lumea asta si prea multi oameni le agreaza si se identifica cu personajele.laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, eu cred ca exista. Spre exemplu daca mi-e rau de mor, nu pot merge la interviul vietii mele pentru ca asa-mi spune gandirea ca e bine pentru mine, ci stau acasa sa ma tratez pentru ca "gandirea aia tacuta", cum ii zici tu, ma tine scufundata in asternuturi.

| harciog explică (pentru anonim_4396):

La "interviul vietii"spui doamna? La un interviu asa de important te duci cu invitatie directa si clara despre ce si cum sta problema fara nici un pic de interpretare si deci ai stiut perfect motivul pentru care ai stat acasa; Nu era nevoie de tine, doamna.

| greenmoon a răspuns:

Când nu ştii ce simţi, gândeşti...
Degeaba ar exista mintea aia dacă se face prezentă ''rar'' şi predomină tot superficialismul.

| ta5232545 a răspuns:

Da, exista. da de ce-ntrebi?

| harciog explică (pentru ta5232545):

Citeam ceva si expun spre dezbatere.