| BeyondTheDarkSun a întrebat:

Raiul reprezintă binele iar Iadul reprezintă răul.Credeți că am putea crea prin imaginația noastră o "A treia lume" in funcție de trăirile noastre?

Răspuns Câştigător
| Dumnezău a răspuns:

Catolicii si-au facut demult o "A treia lume",insa una de palida consolare insuficienta pentru cei ce tinteau naiv catre prima si de sansa ultima,unde se cere maxim pragmatism pentru cei ce alunecau inspre a doua.

Ba chiar cred ca reprezentarile conventionale pentru Rai si Iad,dar mai ales,pentru Bine si Rau,omologii lor ideologici, sunt mai degraba retrograde, culese de acum niste multe secole si aduse, clandestin, in vremurile ce le traim.Americanii nu sunt ei mare popor destept, dar au vorbe destepte.Una dintre ele este urmatoarea : One man's trash is another man's treasure.Multi nu au cum intelege ca aceste doua locsoare la fel de reale ca Middle-Earth sufera multe variatiuni si alterari de la persoana la persoana.Desigur,coroborat cu felul in care vede fiecare lumea,Raiul/Iadul pot capata acceptiuni chiar surprinzatoare. Iadul e departe de Infernul lui Dante si mult-mult departe de iadul lui Joyce din cap. III,al Portretului ( pentru cine si-a belit ochii peste carte si cunoaste) si Raiul e departe, departe rau de cum il vedea John Milton in Paradise Lost (ca tot suntem la intruchiparile literare are celor doua Middle-Earth-uri mai conventionale si multilateral acceptate) sau de diluviile de lapte, miere, oameni in togi, calmi si bucurosi de mantuirea dobandita dupa o viata traita intru mediocrul Hristos.Asta daca vorbim de o a treia lume care sa indeplineasca niste criterii cat de cat transcedentale,cat de oximoronic ar parea.

Transpus in criterii de realitate,a treia lume o gasesti prin Baltimore,Detroit, Philadelphia, Pantelimon, Balta-Alba si alte astfel de locuri, mai ales in cele trei orase americani.Viata reala, zicea Filosoficus, zicea bine oarecum, dar aceasta e putin evoluata fata de "a treia lume"; prea putin prezente vicisitudinile si detaliile care te constrang sa-ti bagi unghia-n gat.Ba chiar tind sa cred ca lumea a treia e un ghetou, caruia nici de-al dracului nu i s-au oferit sanse si care mananca oamenii de vii, metaforic vorbind, un ghetou-malaxor, daca se poate zice asa.

9 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Depinde ce fel de substante am consumat inainte

| Narcis2007 a răspuns:

Eu intotdeauna am crezut ca "raiul" si "iadul" sunt de fapt ultimele "impulsuri" ale creierului inainte de moarte sau ultimele trairi inainte de moarte ce par sa dureze o eternitate... daca mori linistit vei simti ca te duci in "rai" iar daca ai ceva pe constiinta sau frica de moarte e foarte mare ultimele momente vor fi o tortura. "A treia lume" rezulta dintr-o combinatie a extremelor...

| Încrucişătorul a răspuns:

Nu ti se pare ca dracu', prin restrangerea celor "pacatosi" in iad, nu ar fi "baiatu bun"?

Nu-s satanist dar nici prost cu logica.

| irbis a răspuns:

Raiul si iadul sunt create din gandurile oamenilor pentru altii. Daca cineva a trait facand rau, oamenii din jur ii vor vreau lui rau, iar gandurile astea vor crea iadul pentru acea persoana.
A treia lume este cea in care suntem acum. Oamenii isi pot imagina o forma noua pentru aceasta, si daca incearca cu adevarat, pot face acea lume reala.
Imaginatia nu are limite.

| M25M a răspuns:

Am creat zei, am creat taramuri magice, am creat povesti pilduitoare chiar mai trebuie sa cream o alta lumea?

| WhatheWow a răspuns:

A treia lume este cea mai reala, dragul meu si e lumea in care traim caci e deosebit de diferita!

| BeyondTheDarkSun explică (pentru WhatheWow):

Asa este, cum am putut omite aceasta varianta? laughing

| CryChristiAN a răspuns:

Doar folosind imaginatia ( bogata).

| asclepius a răspuns:

Desigur adica daca noi nu suntem nici buni dar nici rai doar nu o sa ajungem in iad pentru cateva prostioare eu iti zic asa a treia lume asa cum o numesti tu exista si va exista in continuare si crede-ma ca acolo se afla oameni ok nici prea prosti de credinciosi dar nici criminali in seriewinking