| Musique a întrebat:

"Răzbunarea e arma prostului" -asta spun cei buni sau cei slabi?

34 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Uneori putin iti pasa daca cazi de prost sau nu atata timp cat te razbuni pe persoana care te-a ranit...

| Duhovnicul a răspuns:

Prost sa fi sa nu te razbuni!
Daca o persoana ti-a facut vreun rau si A AVUT DISCERNAMANT, atunci e clar ca trebuie sa ii aplici acelasi tratament. Nici mai mult, nici mai putin!

| darrio2007 a răspuns:

Este o vorba din batrani.Valabila pentru toata lumea.Foarte adevarata dealtfel.

| Archangells a răspuns:

E adevarat. Razbunarea e arma prostului. Sa iti explic stiintific de ce. Creierul este alcatuit din 3 straturi de la interior spre exterior: creierul reptilian, mamifer(limbic) si cortexul(uman). Razbunarea activeaza glande hormonale ce secreta hormoni nocivi pentru organism. Ura distruge ADN-ul. Treci de pe creierul rational-uman(cortex), pe creierul mamifer-limbic, unde se activeaza sistemul simpatic(de atac si lupta) si pe cel reptilian unde actionezi. Fiind decuplat de ratiune, te pierzi in ura si faci lucruri fara sa judeci. Fara judecata, doar distrugi, atat in tine cat si in celalalt. Iti distrugi ADN-ul, iti reconfigurezi creierul sa accepe ura ca un lucru normal, si transmiti mai departe prin comportament acest program. Daca vrei o lume mai buna sau sa ai un corp si creier sanatos, in acord cu legile Unviersului, incearca sa ierti. Iertarea e divina. Si incearca sa nu mai judeci. Orice om care te raneste, o face cu un scop. Fie din cauza ta, fie din cauza altora. Fie ca i-ai ranit orgoliul prin vorbele sau atitudinea ta, fie a crescut intr-un mediu in care a copiat comportamente negative, a suferit, a fost batut si prezinta carente emotionale pe care incearca sa le compenseze prin violenta. Ar trebui mai degraba sa iti fie mila de cei care te insulta, deoarece au o constiinta inferioara ce le va produce neplaceri pentru restul vietii. Schimbarea incepe cu tine. Daca vrei ca restul sa te iubeasca si sa te ierte, fa-o tu primulwinking

| OnuOnulică a răspuns:

Asta spun cei buni.

| T0T a răspuns:

Depinde de situatie. Uneori faptul ca te razbuni, este el insusi o slabiciune, si una intelectuala.

| Mădă0611 a răspuns:

Cei slabi. Aplicarea legii e un fel de razbunare, si nu din prostie exista legi. Bataia e arma prostului.

| Scarbo a răspuns (pentru Mădă0611):

Gandesti ca un copil, cati ani ai?

| sabin89 a răspuns (pentru Scarbo):

Eu cred ca te-ai pripit cu aprecierea asta. Daca te uiti putin peste raspunsurile ei, iti schimbi radical parerea.

| EarsOfAFox a răspuns (pentru sabin89):

Da, tot un copil e. laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru Scarbo):

Daca nu sunt de acord cu tine sunt copil. Mie imi place sa fiu copil intr-o lume asa. smug

| Mădă0611 a răspuns (pentru EarsOfAFox):

Asa, si ar trebui sa ma simt jignita? Mai bine copil decat altceva.

| EarsOfAFox a răspuns (pentru Mădă0611):

smug nu aveam vreo intentie de a te jigni. Am postat special pentru reactie. Nu am fost dezamagit.

| Dariusuu a răspuns:

Răzbună-te şi vei fi fericit o clipă.
Iartă şi vei fi fericit o viaţă.

| OoBunnyoO a răspuns:

Cei buni. Este mult mai greu sa treci peste si sa te impaci cu tine, in momentul in care ai fost ranit si sa nu te axezi pe persoana respectiva. Tot mai greu este si sa intelegi ca in momentul in care ii acorzi mai multa atentie persoanei care te-a ranit, decat sa iti acorzi tie si ca incepi sa pui mai multa energie in acea persoana, decat in tine. Din cauza asta cred ca razbunarea este arma prostului si a celor slabi, pentru ca este foarte usor sa cazi in capcana asta, iar dupa ce consumi energie si timp pentru a-ti indeplini razbunarea, in final, pentru tine nu faci nimic si ramai acolo de unde ai inceput. Viata fiecaruia este mult prea scurta pentru a depune eforturi pentru alte persoane care nu merita.

| Duucu a răspuns:

Depinde ce fel de răzbunare.Răzbunarea în mod direct e arma prostului.

| OOOLEOOO a răspuns:

Cei destepti din punct de vedere al inteligentei emotionale.

| Kalla a răspuns:

Razbunarea e pentru cei slabi."Arata si celalalt obraz"-Iisus Hristos
Pacea aduce pace, razbunarea aduce razboi.Prostii continua.Nu conteaza cine a inceput.Un om inteligent si intelept nu continua.
"Nu rasplati raul cu rau" Azi ma simt filozof.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu siguranta o spun cei slabi.

| Musique explică (pentru anonim_4396):

Și dacă eu te iert pentru ce mi-ai făcut? Sunt slabă?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Musique):

Fiindca e vorba de mine, nu esti.

| Musique explică (pentru anonim_4396):

Generalizam...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Musique):

Eu consider ca dorinta de razbunare apare atunci cand ti se greseste, sau persoana respectiva iti face un lucru rău, VOIT.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine vede in razbunare o arma e slab...dar cum poti deveni puternic daca nu esti slab intai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe acest citat ar trebui sa il stie si spuna toti. Una e razbunarea si alta e dreptatea.

Răspuns utilizator avertizat
| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Poate o fi arma prostului dar se simte bine

| Adryan17 a răspuns:

Asta spun ce-i intelepti.

Răspuns utilizator avertizat
| SteinZer0 a răspuns:

Asta o spun cei pe care s-a razbunat cineva.

| Essencest11 a răspuns:

Razbunarea e cea mai buna arma impotriva unora. O ador si o folosesc la nevoie. Hail!

| MarinaaLarisaa a răspuns:

Depinde şi de situaţie sau altceva.

| AddaRosee a răspuns:

Depinde,poate acum multi ani era arma prostului..atunci cand mai era o urma de respect intre oameni...acum daca nu raspunzi celui care ti-a gresit ii dai de inteles ca nu te-a deranjat si ca poate continua, deci numai e asa usor sa ierti...sad