| Cynthia20 a întrebat:

Regnul este o categorie sistematica a biologiei.
Exista doua regnuri, trei, patru, cinci, sase sau opt, toate in legatura cu viata si atunci sunt curioasa de ce exista si regnul mineral?
Pare ca si cum am face o impartire a metalelor si printre ele punem si salcamul.

Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

Din câte știu eu regnul mineral provine de la clasificarea făcută de Carl von Linné, prin secolul al XVII-lea, dar a ieșit de mult din uz. Acesta clasifica imperium naturae, imperiul naturii în trei mari categorii, regnul animal, regnul vegetal și regnul mineral, toată materia nevie.
Din motive care sunt ușor de înțeles e clar că această taxonomie a fost de mult depășită, dar se pare că școlile românești se află încă în evul mediu.

| relian a răspuns (pentru mastadont):

Ori poate cine intreaba este inca in evul mediu laughing in cartile de scoala nu cred sa scrie asa ceva, sau poate ma insel eu, poate acum asa este, au facut romanii modificari, niciodata nu stii la ce sa te astepti de la guvernele din Romania.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cam forțată exprimarea "regnul mineral" (apropo, de unde ai scos-o?) dar dacă o fi așa, să nu amestecăm substațe organice ce s-ar incadra (ca țițeiul, chihlimbarul, ambra, țiței...), cu metalele invocate de tine!

| Catrice a răspuns:

Mișto,unde faci școală ca vreau și eu sa învăț aceste taine neștiute de nimenihee hee

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Eu știam că există doar 5 regnuri:
-Monera (bateriile);
-Protista (euglena verde, algele etc);
-Fungi (ciupercile);
-Plantae (plantele);
-Animalia (animalele).