| DorelSudoru a întrebat:

Rezistati ispitei? Cum?(nu-l bagati pe d-zeu in intrebare)

21 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Numai dacă vreau.
Cum? Cu grijă.

P.S. Când vrei, poţi. Nu se mai pune problema "Cum?".

| EmaS a răspuns:

Bineinteles ca da.Prin vointa si autocontrol pot sa pun sentimentele si emotiile sub stapanirea ratiunii.Depinde daca eu doresc acest lucru.

| Vizitiul a răspuns:

Nu rezist, deci nu mai raspund la a doua intrebare.

| cristi202 a răspuns:

Interesant, ma intrebi cu ce merge masina mea, insa excluzi ca raspuns din start combustibilul, de orice fel ar fi el. Cam asta faci cu intrebarea asta. Am rezistat de multe ori ispitei. Dar nu as fi sincer daca as spune doar atit, pentru ca de multe ori am si cedat in fata ei. Daca am rezistat, a fost pentru ca am avut o motivatie - aceea de a-i fi placut lui Dumnezeu si pentru ca El mi-a dat acea minunata putere care te ajuta sa faci fata ispitelor. In fond, nu prea poti vorbi de rezistenta in fata ispitelor daca El nu iti da putere. Doar cei ce au o vointa si o determinare puternica pot sa ii faca fata singuri, dar si aceia, doar pina la un punct, caci cind vine o ispita mai puternica ca ei, ii doboara fara ajutorul lui Dumnezeu.

| DianaScorpio a răspuns:

Prin ceva ce se numeste autocontrol.

greece12
| greece12 a răspuns:

Nici prin cap nu-mi trece sa rezist ispitei!
O viata am, crezi ca am de gand s-o umplu cu regrete?

| fuckThisLife a răspuns:

Cand cineva iti spune ia desi sti ca nu trebuie te ambitionezi, la mine e ca sunt incapatanata, si nu o iei

| Graphee a răspuns:

- Ce fel de ispită!? Dacă este vorba de prăjituri, în nici un caz laughing.

| CandyTetris a răspuns:

Depinde de castiguri si de consecinte. Spre exemplu rezist cand vad o ciocolata pe raft, fiindca stiu ca fac cosuri de la ea, dar daca sunt in oras cu prietenul si ma ispiteste buzunarul din spate ma doare in cot ca ma vede toata.big grin

| Conjur a răspuns:

Salut.

Mai bine ştergi ultima parte, căci, după cum văd, tot se aduce în discuţie Dumnezeu. Nu înţeleg de ce este atât de discutat la această categorie. Îmi cer scuze pentru off-topic, însă nu m-am putut abţine. Concluzia? Nu rezist ispitei.

Succes.

| CoffeeTIME a răspuns:

Depinde de ispita... la heineken nu pot să rezist... şi nici nu vreau
App n`am cum sa il bag pe doamne-doamne în întrebare... ca asta e raspuns

| Sparks_4392 a răspuns:

Nu-mi prea place mie sa-mi neg placerile.

| laryssutzadlc a răspuns:

Pai daca nu te gandesti la Dzeu te gandesti persoanele pe care le ranesti daca vei cadea prada ispitei sau ce consecinte vei suporta dupa... stii cum e. pentru o clipa de placere induri o viata de durere

| LuLusHooOr a răspuns:

Ce faci ?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de ispită tongue.Şi în plus, ştii cum se spune : singura cale de a scăpa de ispită este să-i cedezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intotdeauna depinde de ispita si de imprejurari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.rezist.sa zicem curviei. iubindu-mi sotia, respectand casnicia si tinandu-mi pantalonii pe mine, gandindu-ma ca cel mai usor e sa asculti vocea carnii si a placerii dar mai greu sa o invingi.si apoi, madularul asta, are prea mari pretentii pentru cata treaba face. deci in consecinta ma conduce capul nu paula.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de ispita. Daca sunt tigarile, bautul, cluburile resist fara nicio problema pentru ca nu ma atrag.La alte lucruri sunt slab si nu pot sa rezist.Bafta

| andrada a răspuns:

Depinde de isbita. La unele rezist dar la altele nu big grin la alea la care le rezist ma gandesc la avantaje (dc e bine sa rezist)

| floryyn91yy a răspuns:

In loc sa ti traiesti copilaria tu te gandesti la ispite, e naspa sa te maturizezi prea repede, sa stii><

| CrazyUser a răspuns:

Nu prea rezist...laughing