| Sawarekh a întrebat:

Romii de unde provin?

Sunt curios, fiindca observ ca tiganii au voce similara cu arabiilor si evreiilor, voceea stilului lautaresc, stiu ca, ca sa canti manele trebuie sa te nasti cu voce.

18 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Tu consideri ca o natie se trage din alta datorita vocii?
Nu au nicio treaba tiganii cu arabii sau evreii nici macar cu latinii care erau mai inchisi la tel

Probabil originile tiganesti sunt asa cum s-a spus in India

| ReddY25 a răspuns:

Se spune ca se trag din indieni, de aici si steagul, care poate iti spune ceva

| CostinAlamariu a răspuns:

Din nordul Indiei, probabil regiunea Punjab

| Brizbriz a răspuns:

India
culoarea e un indiciu

dacii de unde au venit?
din India... PE BUNE
https://en.wikipedia.org/wiki/Dacians
"The Dacians (/ˈdeɪʃənz/; Latin: Daci [ˈd̪aːkiː]; Greek: Δάκοι,[2] Δάοι,[2] Δάκaι[3]) were the ancient Indo-European inhabitants of the cultural region of Dacia"
https://ro.wikipedia.org/wiki/Cultura_%C8%99i_civiliza%C8%9Bia_dacic%C4%83
Geto-dacii, la fel ca tracii, făceau parte din categoria popoarelor indo-europene

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Brizbriz):

Indo-european nu înseamnă ca provii din India, destept ce esti. Popoarele indo-europene își au originea lingvistică și semi-genetică (variază) în Ucraina de astazi. Se numesc "indo-europene" deoarece pastoraliștii indo-europeni au migrat atat în Europa cât și în India

| Brizbriz a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Merci, deci suntem toti ucraineni... EWWWWW

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Brizbriz):

Nu, nu suntem. Poporul ucraienean nu exista în vremea aia. Mă refeream la teritoriul geografic de unde proveneau triburile indo-europenilor.

| Brizbriz a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Deci, nici ucrainieni nu suntem, deci, suntem totusi tigani... EWWWWWW

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Brizbriz):

Nu, nu suntem tigani. Tiganii vin din india

| Brizbriz a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Atunci suntem negrii, ca toti venim din Africa, nu?
EWWWWWWWWW

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Brizbriz):

Mă gândesc serios să te blochez

| Sawarekh explică (pentru CostinAlamariu):

Nu te pune la mintea lui man.

| Brizbriz a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Haha, acum sunt "speriat"

oricum, a fost doar putina katerinka

si, multumesc... sincer!
nu stiam de indo-europeni ca *nu* sunt din India
acum stiuwinking

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Brizbriz):

Cu plăcere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teoretic India dar pana sa ajunga aici au migrat prin regiunea Turciei si celelalte tari arabe asa ca au asimilat o parte din limbaj, cultura fiind folositi ca sclavi de imperiul otoman.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Strămoșii lor au fost din India.

| RandomJ a răspuns:

Din India original suntem, limba noastră e din sanscrită de unde se deduce că strămoșii noștri au fost indieni din Rajasthan. Motivul pentru care au plecat au fost războaiele cu musulmanii din Afghanistan din ce am văzut și a început amestecul etnic cu persoanele din orient. Apoi au sosit în Turcia și a fost alt amestec (ultimul ), cel European, unde au ajuns majoritatea rromilor. Legat de vocea arabă și cea evreiască cel mai probabil de la ADN-ul din Orient se datorează, dar nu aș zice că s-au amestecat toți cu arabii și evreii, poate de la Sirieni, perși și turci de unde a apărut un timbru vocal mai gros și poate de asta zici cu vocea, o am destul de groasă și tata îmi zice că vorbesc ca unul de 80 de ani, deși am 17. Iar legat de lăutari diferă, unii cântă cu vocea, alții cu instrumente muzicale moștenite din familie