| RAY a întrebat:

S-a terminat oare selectia naturala la specia noastra? adica numai concuram cu alte animale pentru hrana in scimb le crestem, le ucidem in mod brutal apoi le mancam

Răspuns Câştigător
| Tina88 a răspuns:

Selectia naturala nu se termina niciodata, nu se rezuma doar la hrana, selectia naturala inseamna ca X face cancer si Y nu face desi au dus acelasi stil de viata. Asta e doar un exemplu.

| Inferno a răspuns (pentru Tina88):

Nu Tina, acela este un exemplu de drift genetic.
Un exemplu de Drift genetic e atunci cand un individ moare din simplu ghinion, moartea neavand legatura cu genomul sau.

Daca un individ se naste orb (datorita unei gene din ADN) iar din cauza asta cade intr-o prapastie si moare.
Asta e un exemplu de selectie naturala. A murit datorita acelei gene proaste din ADN.

Daca un individ perfect normal, din cauza neatentiei cade intr-o prapastie si moare.
Asta e un exemplu de drift genetic. A murit din cauza ghinionului, nu a avut legatura cu ADN-ul sau.

Selectia naturala - a murit pentru ca era inferior celorlalti.

Drift genetic - a murit intamplator, chiar daca era tot atat de bine adaptat ca si ceilalti.

10 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

Pai in mare parte in urmatorii 2-300 de ani cred ca vom fi din ce in ce mai destepti in primul rand ca specie, mult mai perspicaci si rapizi in dezvoltare mentala, mai inalti....insa cu un sistem imunitar foarte slab datorita hranii tot mai artificiala, mult mai slabi datorita orelor din ce in ce mai multe pe care le petrecem alaturi de tehnologie si de aici probabil mult mai predispusi la probleme osoase, boli si altele. Cat despre animale nu stiu ce sa zic, pentru mine evolutia inseamna numai imperechere sau hibridare...deocamdata nu am vazut balena sa-i creasca picioare sau crocodil sa le piarda. Nu cred ca specia se transforma, doar rasa poate sa o faca prin hibridare, stiinta stiu ca imi zice ca ma insel, dar deocamdata nici contrariul nu mi l-a demonstrat.

| RAY explică (pentru Dreamer):

Au aparut mii de rase noi prin selectie artificala si nu crezi e alegerea ta

| Dreamer a răspuns (pentru RAY):

RASE DA! - Ai zis bine, insa nu specii.

| RAY explică (pentru Dreamer):

Ce vorbesti am auzit ca barbatii devin porci cand ce fac sex si femeiile vaci

| Inferno a răspuns:

Buna intrebarea.
Efectele selectiei naturale au fost diminuate considerabil de societatea moderna. In ziua de azi oamenii slabi, cu un defect fizic major au tot atatea sanse de a supravietui ca cei normali si puternici.

In trecut daca te nasteai fara un picior erai mancat, astazi nu se mai intampla asta.

| Mayar a răspuns:

Ce activ esti! Mereu pui intrebari. Mai pune, mai pune! Hehe

Si nu pricep intrebarea ta. Formuleaz-o scurt si concis big grin

| RAY explică (pentru Mayar):

Draga sunt activ in toate sincer, asta e o intrebare mai complicata

| Mayar a răspuns (pentru RAY):

hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, s-a terminat. dovada esti tu.