| sabin89 a întrebat:

Să presupunem că am putea marca moleculele dintr-un pahar cu apă. Turnăm apoi conținutul paharului în ocean și agităm bine oceanul, așa încât moleculele marcate să se distribuie uniform în ocean. Dacă umplem acum un pahar cu apă într-un punct oarecare al oceanului, vom constata că el conține aproximativ... câte molecule marcate?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In aceste conditii, ai avea foarte mica probabilitatea sa gasesti o molecula marcata intr-un pahar de apa.

| sabin89 explică:

Dacă l-ai fi întrebat pe lordul Kelvin (William Thomson), ți-ar fi zis că vei avea 100 de molecule marcate. Schrodinger e de părere că nu vom avea exact 100 (chiar dacă acesta ar fi rezultatul exact al calculului), ci vom avea 88 sau 93 sau 107 sau 113, dar foarte puțin probabil 50 sau 150. Ne putem aștepta, spune el, la o "deviație" sau "fluctuație" de ordinul rădăcinii pătrate din 100 adică 10 (vezi legea statistică a lui radical din "n").

| mODIN a răspuns:

Am cautat pe google cata apa exista pe planeta. Raspunsul e aparent 326 milioane de metri cubi.

250ml/326,000,000,000,000​ml = o sansa din 1, 304, 000, 000, 000 sa dai se o molecula marcata

| RAY a răspuns:

Daca in ocean sunt 10 molecule și tu marchezi una ai o șansă una la 10, dacă vrei să marchezi o fata frumoasa și nu ai banii, nici nu ești frumos bine ramai la moleculele din apa sincer Sabin /Sebastian

| adryang78 a răspuns:

Tu chiar aștepți un răspuns sau doar te plictisești? laughing)

| RAY a răspuns (pentru adryang78):

La un moment dat numai simți nici plictiseala fiind scufundat în gânduri

| TuzacAngelina a răspuns:

Poți lua un ocean mai mic și să-l amesteci bine în celelalte pentru ați mări șansele. La Malluri sunt piscinele alea cu mingi colorate pentru copii, nu te mai chinui să amesteci oceane. Marchează 100 pune-le in piscină și caută-le peste 2 zile. laughing