| Kosuchin a întrebat:

Sa presupunem ca cei dragi, au fost rapiti de teroristi, iar ei va trimit un bilet cu cererile pe care trebuie' sa le urmati ca sa-i salvati.De fapt e o singura cerere :convertiti-va la religia hindusa si inchinati-va lui Brahman, precum si celor 33 zei importanti, altfel ei sunt ucisi >=P.Nu spun ca trebuie neaparat sa credeti, nimeni n-are de unde sa stie ce credeti cu adevarat.
Da, stiu ca aberez x] si o dau in SF, dar raspundeti, ce ati face intr-o astfel de situatie?

Later Edit: Nu este important cum sunt teroristii, sau de ce va obliga sa faceti ce vor sau la ce ora se difuzeaza stirile la care ma uit. E doar un exercitiu de imaginatie.
Pt simplificare :
Sunteti in stare sa renuntati la convingerile si principiile voastre de viata, de dragul celor dragi?

Răspuns Câştigător
| ramona30 a răspuns:

Cum sa nu ma convertesc pentru cei dragi. Mie mi se pare stupida orice fel de religie, dar pentru cei dragi cum este si speta, as face-o. Oricum ce e in mintea despre religie si cei ce cred in ea nu au cum sa stie.

18 răspunsuri:
| Traianosik a răspuns:

Pai eu ii iubesc pe cei dragi si as face tot pentru ei, dar nu o sa-mi schimb niciodata religia indiferent de situatie. Daca-l iubesti pe Iisus o sa faci ca mine, dar daca nu-l iubesti tradeaza-l si schimbati religia.

| Ionela78 a răspuns:

M-am ruga la dumnezeu si l-as ruga sa ma ierte, iau anafura si agheazma ii pacalesc ca as crede ma inchin odata sa zicem ca i-am salvat apoi merg si ma spovedesc si impartasesc dupa are ma inchin in fiecare zi ca sa fiu iertat. sper ca sunt de ajutor. fundita?batting eyelashes

| blueorange1302 a răspuns:

Teroristii cred in cu totul altceva nu in mai multi zei

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Nu m-aş mai uita la ştirile de la orele 17:00.

| DaddySGirl a răspuns:

Nu ar exista o astfel de posibilitate.Suntem in secolul XXI, si nici nu ma gandesc la una.Hinduismul e cea mai stupida religie,mai degraba secta,inventata si transmisa din generatie in generatie. Avand in vedere ca se considera ca salvarea sufletului consta in „eliberarea" de Lumea de Sus,nu inteleg care e ideea.
P.S. :Adevarul e ca,pentru familie si prieteni fac absolut orice,iar sa te convertesti la cel mai mare rahat, nu e mare lucru, deh.E mai rau sa traiesti intr-un dezmat total

| Angel0 a răspuns:

Aberezi, ai dreptate.Hindusii nu prea au legatura cu terorismul.Dar cum despre religii ne-ai demonstrat de atatea ori ca esti pe langa, te iertam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lista cu prioritati din viata mea? asa imi suna intrebarea.Incep de la primul loc:
1.cei dragi, aici intrand parinti, rude, prieteni
2.Animalele de companie, scriu din inventar:o pisica cu un pisoi de o luna si un caine boschetar sau homeless, motocicleta mea.
3.O vecina de la Z3 care imi e necunoscuta dar o admir pentru brevetul ei de pilot si o fata draga mie(nu zic mai multbatting eyelashes ).
4.Necunoscutii si aici intra:lipoveni, turci, tatari, romani 100% care nu se trag din Italia.
5.Biblioteca cu carti bisericesti.
6.Iar pe ultimul loc ciorile, machedonii, unguri sunt pe site? si ei!
Observi acum ca teroristii nu se vor atinge de punctul 6, dar si crestinismul parca a mai urcat o treapta in sufletul meu.
Acum fara intrebari stupide din cauza punctului doi, ce se poate inversa cu punctul trei, sunt pareri personale.

| dexro a răspuns:

Le-as propune vreo 3 crestini la schimb big grin

| MeScorpion a răspuns:

E mai bine sa nu presupunem.

| MagicSmile7 a răspuns:

Sustin ideea lui Traianosik (asa ar trebui sa faca un crestin adevarat), dar in practica cred ca as proceda altfel.Probabil din cauza ca nu-l iubesc pe Dumnezeu suficient ca sa ma jertfesc pentru El.

| Dmesss a răspuns:

Cum puteti sa luati in serios intrebarea asta?

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

M-aş converti de faţadă până îmi revăd rudele. După aia i-aş căuta şi i-aş extermina.
E o vorbă veche din popor: "fă-te frate cu dracu' pân' ce treci puntea".
Eu nu dau doi bani pe nicio religie aşa că nimic nu m-ar împiedica să mă prefac într-un fel pentru un câştig, în cazul de faţă, viaţa celor dragi.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

"Nu spun ca trebuie neaparat sa credeti, nimeni n-are de unde sa stie ce credeti cu adevarat."
Cât timp nimeni nu ne controlează ce credem nu ne poate schimba nici principiile sau convingerile. Eu aş face-o, chiar dacă sunt creştin-ortodox. Mă voi închina lui Shiva, Brahma şi ce-o mai fi, însă înăuntrul meu tot creştin voi rămâne.

| bamse a răspuns:

La intrebarea asta ti-a raspuns tie Constantin Brancoveanu. Turcii i-au cerut sa treaca la mahomedanism. Atat. A refuzat. Astfel, i-au taiat copiii in fata lui. Brancoveanu era domnul Tarii Romanesti.

Este ilogic pentru un om care crede in viata vesnica, sa se lepede de Stapanul vietii vesnice, pentru viata efemera.

Este ilogic pentru cel care nu crede in viata vesnica, sa nu faca orice compromis petru a supravietui.

Intrebarea asta insa, este o capcana. O capcana intinsa oamenilor religiosi, in special crestinilor, pentru ca din raspunsul lor sa fie scosi fanatici, rai, nebuni, etc.Capcana e asa: ia uite domle ce nebuni, si-ar sacrifica si familia pentru Dumnezeul lor, ce nebuni, ce fanatici, ce criminali happy

Totusi raspunsul meu e suficient.Omul actioneaza in functie de filozofia lui de viata.

Eu am o alta intrebare. In puscariile comuniste te bateau ca sa le spui unde se ascund fratii, mama, tata, cei dragi. Ai fi in stare sa mananci bataie zilnic, ca sa nu ii tradezi pe cei dragi cum au facut romanii nostri, in majoritate ortodocsi, in puscarii?

| Bastet a răspuns:

Ar fi o prostie să mi se ceară asta, că dacă mă convertesc, tot nu cred.

| Kosuchin explică:

@bamse, nu stiu cum sa-ti raspund la intrebare.nici nu m-as putea imagina intr-o astfel de situatie straight face

| parishiltonbia a răspuns:

Cred ca as anunta politia despre familia mea, si as ramane crestina, pentru ca nu am nicio garantie ca ii vor elibera...