| anonim_4396 a întrebat:

"Sa spui ceea ce simti inseamna sa-ti sapi propriul mormant" ...sunteti de acord?

14 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

In mare parte, sunt de acord. Desi ni se spune si suntem educati prin scoala sa fim sinceri, doar daca nu suntem foarte naivi, observam ca societatea in care traim, lumea in care traim, nu se bazeaza pe sinceritate. Nu e vorba neaparat de o minciuna generala in care ne plafonam, dar adevarul doare in cele mai multe cazuri.

In general omul este un critic exceptional la adresa oricaror altor oameni sau altor evenimente exterioare, dar atunci cand vine vorba de autocritica, este cel mai subiectiv dintre toti. Daca un om ar spune tot ce simte el acolo unde lucreaza de pilda (despre sef, companie, conditii de munca), fie ar fi dat afara repede, fie l-ar sapa ceilalti pana si-ar da singur demisia (ar 'cadea in propriul mormant'). De ce? Pentru ca adevarul doare.

E bine sa fii sincer, acolo unde poti fi sincer, altfel, vei plati cu varf si indesat sinceritatea pura (care e numita de fapt de noi, oamenii, nesimtire), pana cand vei iesi din naivitatea asta. De multe ori adevarul e bine sa stea mai retras si sa il ocolesti semnalizand...

| GyeBaek a răspuns:

Depinde cei spui si cui ii spui.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Nu. Sa nu spui ce simti inseamna mai degraba sa te ingropi singur intr-un adanc sec.

| Gaby_3536 a răspuns:

Daca vei spune ce simti unei persoane care te invidiaza sau iti doreste raul, da sunt de acord.

| 3ntzz a răspuns:

Nu.
Chiar de loc.
Sa spui cea ce simnti inseamna sa te descarci, sa te eliberezi.
Este chiar opusul : " Sa spui ceea ce simnti inseamna sa iesi din propril mormant "
Tu esti de acord cu ce zic eu?

| MomaieLoveGogaie a răspuns:

Sa spui ceea ce simti cum simti cand simti, da.
Sa spui ceea ce simti intr-un mod subtil, la momentul potrivit, m-i se pare cea mai buna alternativa.
Nu trebuie sa ti in tine, spune ceea ce ai de spus, dar aratand respect fata de altii si in asa fel incat sa demonstrezi ca desi ai o
opinie oarecum diferita, ti cont si de cea a altora.Trebuie sa fii diplomat si sa ai putin tact atunci cand deschizi gura.

| mmary a răspuns:

Depinde de caz. dar pana la urma in orice situatie "mormantul va fi sapat" daca intelegi ce vreau sa spun

| VisinaDinVisinata a răspuns:

Depinde in ce mediu traiesti si de oamenii care te inconjoara.

Ai auzit de ''Aroganta e inteligenta educata''? Felul in care spui ce simti inseamna totul!

| sunset a răspuns:

Nu, nu sunt de acord.
Consider ca cel mai bun lucru atat pentru noi cat si pentru toti ceilalti este sa spunem ce simtim.
Cat despre 'faza' cu mormantul, viata nu e ca poeziile lui Bavovia.

| erik a răspuns:

Nu chiar...depinde la cine spui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, inseamna sa fii curajos, si sa scapi de povara de a stii doar tu ceea ce simti!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da poate am mai multe de zis, asta inseamna ca fac mai multe morminte?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ink? in oala acoperita nu intra gunoaie.

| Irinna a răspuns:

Eu una cred ca depinde cui spui!
Unii apreciaza ca spui, altii isi bat joc de ce simti!